ИН4С

ИН4С портал

Грађанска алијанса: Потребно стати на крај систематској некажњивости полицијских службеника

Пракса је показала да институције у процесуирању грађана брже и ефикасније реагују, док у случају полицијских службеника врло често овај процес иде споро и врло често без јасног утврђивања одговорности и кажњавања

Пљевља

Међународни дан борбе против полицијске бруталности у Црној Гори данас обиљежавамо уз одлуку Европског суда за људска права од 11. марта 2021. који је утврдио да надлежни државни органи, првенствено тужилаштво и полиција, нијесу спровели ефикасну и дјелотворну истрагу у случају бруталног мучења и злостављања грађана током протеста у октобру 2015. године, када су докази у виду видео материјала обишли цијели свијет, наводи се у саопштењу Грађанске алијансе.

Према овој одлуци, Подгоричанима Бранимиру Вукчевићу и Момчилу Баранину потребно је да се исплати на име правичног задовољења по 7.500 еура одштете због кршења члана 3 Европске конвенције о људским правима. који се односи на забрану понижавајућег поступања или кажњавања.

„До данас, више од пет година касније, полицајци који су извршили кривична дјела нијесу идентификовани, а случај се још увијек налази у предистражној фази. Можемо констатовати да се Црна Гора не може похвалити са ефикасном борбом надлежних државних институција када је у питању полицијска тортура и злостављање. Пракса је показала да институције у процесуирању грађана брже и ефикасније реагују, док у случају полицијских службеника врло често овај процес иде споро и врло често без јасног утврђивања одговорности и кажњавања. Тачније, у бројним случајевима уопште није ни дошло до идентификације и процесуирања одговорних службеника полиције који су извршили или наредили тортуру и злостављање. Када ипак и дође до идентификације службеника или њиховог процесуирања, санкције буду ублажене и често обесмислене“. појашњавају из Грађанске алијансе.

Такође, све више је, кажу, присутно и потписивање споразума о признавању кривице, гдје је казна која је дефинисана споразумом о признању кривице условна осуда.

Грађанска алијанса сматра да је оваква пракса неприхватљива и да не води ка первенцији, односно, ка спречавању полицијских службеника да не чине оваква и слична кривична дијела, већ насупрот томе, може да охрабри појединце да наставе да их чине, знајући да или неће бити процесуиирани или да се могу извући без санкција. Није тешко измјерити напредак у овој области и доћи до закључка да су нам потребне брзе и квалитетне промјене. У демократској држави је неприхватљиво да полицијски службеници демонстрирају силу и пребијају грађане на улицама, да они који злостављају не буду идентификовани и процесуирани, те да случајеви и застаријевају“, истакли су.

Грађанска алијанса сматра да треба стати на крај систематској некажњивости.

„Потребне су нам ефикасне, дјелотворне и независне истраге које ће давати резултате и очекујемо од новог руководства да се најоштрије изборе са овим питањем, а механизми контроле да буду ојачани. Потребно је одлуке доносити на основу прикупљених доказа, а не на основу потписивања споразума о кривици. Само на тај начин ће бити послата порука да су тортура и злостављање строго забрањени и спријечити будуће вршење тортуре од стране полицијских службеника„, закључили су.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *