Грађански клуб: Коме служи Министарство просвјете осим Славољубу Стијеповићу?
1 min read
,,Наиме, у Закону о волонтерском раду, у Посебном уговору (члан 12а), јасно је ( и за запослене у Министарству просвјете, надамо се) истакнуто да се Уговор о волонтерском раду може закључити и са лицем које жели да се стручно оспособи и стекне посебна знања и вјештине за рад у својој струци. Као и да се волонтерски рад обављен у овом смислу признаје као радно искуство и као услов за полагање стручног испита“, наводи се у саопштењу Грађанског клуба Демократског фронта.
Саопштење достављено порталу ИН4С преносимо интегрално.
Послије скретања пажње од стране Грађанског клуба Демократског фронта (ГК ДФ) на случај игнорисања, од стране Министарства просвјете, захтјева професора да им се омогући право на полагање стручног испита, из ДПС-а је услиједила реакција, у којој се наводи да је саопштење ГК ДФ-а било „политикантско, неутемељено и тенденциозно“. Међутим, из ДПС-а су одмах, својом реакцијом, показали да сами умију да се огласе много политикантскије, неутемељеније и тенденциозније.
У својој реакцији покушали су да обману грађане. Они, наиме, тврде да смо ми, из ГК ДФ-а, у свом саопштењу „изнијели неутемељене и тенденциозне наводе на рачун рада актуелног министра просвјете“. Да то није тачно, лако ће се и сами увјерити ако још једном прочитају текст нашег саопштења. Наши наводи се нијесу односили на рад, већ, управо супротно, на лијеност и неодговорност министра просвјете и Министарства којим руководи.
У медијима смо могли да се информишемо да су професори, о којима је ријеч, прије три мјесеца упутили захтјев Министарству просвјете, на који до данас није одговорено, па се оправдано поставља питање коме запослени у Министарству просвјете служе, осим Славољубу Стијеповићу? Црногорским просвјетарима сигурно не, када не желе да изађу у сусрет њиховим минималним захтјевима. А није да нијесу имали, како инсинуирају, „правних регула“ да испуне њихов захтјев.
Наиме, у Закону о волонтерском раду, у Посебном уговору (члан 12а), јасно је ( и за запослене у Министарству просвјете, надамо се) истакнуто да се Уговор о волонтерском раду може закључити и са лицем које жели да се стручно оспособи и стекне посебна знања и вјештине за рад у својој струци. Као и да се волонтерски рад обављен у овом смислу признаје као радно искуство и као услов за полагање стручног испита.
Дакле, начин да се проблем просвјетара ријеши постојао јесте, али је за његово рјешавање била неопходна воља министра просвјете и Министарства, које, да још једном напоменемо, није било.
Још једном га позивамо да, уколико је икако могуће, стави тачку на обесмишљавање црногорског високошколског система и да испуни захтјев професора који су му се обратили због немогућности полагања стручног испита, услед несавршености Програма за стручно оспособљавање и његове подложности различитим тумачењима.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

