Градња метроа у Београду од децембра 2021. године

Фото Н. Марјановић
Прва линија метроа вредеће 1,8 милијарди евра, док ће друга коштати 2,2 милијарди.
Три године од како су одштампане прве „карте” за метро и чак пола века од обећања да ће и Београд попут многих светских метропола добити подземну железницу, од децембра следеће године коначно ће почети градња независног шинског система у нашем граду. Тада би, како каже заменик градоначелника Горан Весић, требало да почне градња депоа на Макишком пољу, а у међувремену, односно ове јесени, биће усвојен план генералне регулације шинских система у Београду. Тај документ дефинисаће будући развој метроа, али и трамваја и „Бг воза”. На пројектовању прве две линије метроа тренутно ради француска компанија „Ежис”, а како каже Весић, раде се и идејна решења за трећу линију метроа.
За дугоочекивани подухват решавања саобраћајног хаоса у престоници обезбеђен је и новац, а према Весићевим речима, прва линија метроа вредеће 1,8 милијарди евра, док ће друга коштати 2,2 милијарде.
Опрему метроа, односно електромеханику, возове, вагоне, шине, комплетно електрично напајање, по договору ће радити француска компанија „Алстом”, док ће кинеска фирма „Пауер чајна” бити задужена за грађевинске радове.
– Око 70 одсто вредности посла припадаће Кинезима, а остало раде Французи. Влада Француске обезбедила је финансирање оног дела који ради њихова компанија. Никада нисам видео да је неко дао повољније услове као што су то урадили Французи да би „Алстом” радио тај посао. За други део посла новац ће са својом компанијом обезбедити влада Кине – рекао је Весић гостујући на ТВ Хепи.
Са главним урбанистом Марком Стојчићем постигнут је и договор и да се за сваку од 43 станице метроа на прве две линије распише архитектонски конкурс да би њихов изглед осмислиле домаће архитекте.
Весић је додао и ће се радити и нове линије „Бг воза” те да је предвиђено ширење линије према Сурчину и Обреновцу.
– То значи да ћемо повезати део од Железничке станице Земун према националном стадиону, Аеродрому „Никола Тесла” и центру Сурчина, а затим према Обреновцу. Спојићемо Сурчин и Обреновац, а већ смо прошле године повезали Барајево и Лазаревац, као и Младеновац. „Бг воз” ће ићи и према Панчеву, а разговарамо о томе да се та линија поново продужи. Тако ћемо имати „Бг воз” који ће бити компатибилан са метроом, а радимо и на ширењу трамвајске мреже. То ће бити план развоја Београда. Коначно ће Београд у наредних пет година добити своје шинске системе и постаћемо права метропола – рекао је Весић.
Сви путеви воде у Миријево
Прва линија метроа, најавио је Горан Весић, почињаће од Макиша и ићи ће преко Железника, Бановог брда, спуштаће се код Шећеране, кретати уз Радничку улицу, затим Савску и долазиће на Савски трг, где се укршта са другом линијом, а затим иде ка Тргу републике, Луци Београд, Ади Хуји, Карабурми и Миријеву. Друга линија почињаће од Железничке станице Земун и такође ће се завршавати у Миријеву.
Извор: политика.рс

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Kako se ono kaze “ obecanje ludom radovanje“.
Ne brini toliko Sanja, ne gradi se metro kod vas u Crnoj Gori, izgradiće se.
A moći ćete i vi crnogorci i crnogorke da se vozite metrom,kad dodjete u goste, pod uslovom da se naviknete i da naučite da kupujete karte u javnom prevozu. To vam slabije ide, od zlonamernog komentarisanja prilika u Srbiji.
Vostani Serbie@ Nije u redu da budes tako iskljuciv, svako ima pravo na svoj stav i da sumnja u pocetak izgradnje metroa, jer sam i ja kao Sanja sumnjao do prosle godine, jer nam ga obecavaju vec 50 godina. Slazem se da ovo vec nije samo obecanje, jer su potpisani obavezujuci ugovori, a u gradskom budzetu za iducu godinu se planiraju namenska sredstva za prvu fazu metroa, tako da je izvesno da ce metroa biti. A i krajnje je vreme bilo, jer je u gradu vec sada saobracajni kolaps, sa preko 600.000 registrovanih putnickih automobila, tako da ne vredi ni povecanje ni prosirivanje postojecih saobracajnica,tramvaja,trola i buseva. Ja koristim beovoz ali bez metroa nema resenja saobracaja, ako se zna da javni prevodz u Beogradu dnevno koristi preko 2 miliona ljudi.