Градска вода хлорисана и безбjедна за пиће, довољно залиха
1 min readЗаменик градоначелника Београда Горан Весић обишао је данас постројење за прераду воде ЈКП „Београдски водовод и канализација” у Макишу и нагласио да је градска вода чиста и безбедна за пиће, као и да се у процесу прераде воде користи хлор који, како је рекао, доказано уништава вирус корона.
Весић је после обиласка Комадно-контролног центра „Макиш” са директором “Београдског водовода и канализације“ Драганом Ђорђевићем, рекао новинарима да је вода у Београду чиста, безбедна за пиће и квалитенија од многих флашираних вода.
“Познато је да хлор уништава вирус корона, а ми хлоришемо воду на свим нашим црпним станицама“, навео је Весић.
Додао је да се произведе око 6.000 литара воде у секунди и да се вода контролише три пута – у свих пет производних погона и у лабораторији на Макишу, као и на тачкама на којима контролу спроводи Градски завод за јавно здравље.
Нагласио је да се у погонима за производњу и прераду воде примењују све мере заштите које је прописало Министарство здравља.
“Наша главна битка је да заштитимо храбре раднике у лабораторији и све који су задужени да вода буде исправна и чиста“, поручио је Весић.
Како је рекао, потрошња воде је већа, јер су грађани више код куће него иначе, уз напомену да воде има довољно и да су залихе Београдског водовода и канализације око 80 одсто.
“Имамо најбољу воду у региону, одличног квалитета и безбедну за употребу тако да грађани не морају да праве залихе флаширане воде“, рекао је Весић.
Директор ЈКП “Београдски водовод и канализација“ Драган Ђорђевић рекао је да то предузеће све производне, дистрибутивне и капацитете за одржавање потпуно прилагодило новим мерама Владе Србије тако да запослени буду заштићени да могу да несметано да раде свој посао.
Поновио је да грађани не треба да буду узнемирени када виде да неко прави залихе флаширане воде истичући да имамо довољне количине за свакодневну употребу.
“Београђани не треба да брину да ли ће имати воду, а ако се деси неки квар, наше екипе су дежурне 24 сата и отклониће квар у најкраћем могућем року“, навео је Ђорђевић.
Шеф санитарне контроле у ЈКП „Београдски водовод и канализација” специјалиста хигијене Ана Мршуља објаснила је да се контрола воде обавља на два нивоа и да се први степен спроводи у лабораторијама у пет производних погона у којима се, како је истакла, из сата у сат врше физичко-хемијске и биолошке анализе.
Други степен контроле спроводи се у служби санитарне контроле воде где се спроводе физичко-хемијске, микробиошке и инструменталне анализе.
„Служба санитарне контроле свакодневно контролише производне погоне, у Макишу два пута дневно, резервоаре једном недељно, док славине потрошача контролишемо према унапред утврђеном реду на 190 тачака два пута месечно“, казала је Мршуља.
Додала је да се трећи степен контроле воде одвија у Градском заводу за јавно здравље по сличној шеми.
Мршуља је нагласила да према свим расположивим информацијама није забележен ниједан пренос вируса корона преко хлорисане воде за пиће.
“У стандардној процедури прераде воде користимо препарате хлора који ефикасно и трајно уништавају тај вирус“, навела је Мршуља.
Додала је да Служба за санитарну контролу воде годишње прегледа око 11.000 узорака, а Градски завод за јавно здравље око 7.000 годишње.
Политика
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Hlor je otrov i izaziva rak!Voda se bezbjedno moze dezinfekovati sodom ili hidroperoksidom!
тачно, то тврди и др. Тодор Јовановић!