Греко: Србија напредовала у превенцији корупције у Парламенту

Европска унија
Тело Савета Европе за борбу против корупције Греко, у свом најновијем извештају закључује да је Србија на задовољавајући начини спровела осам од 13 препорука у области превенције корупције међу члановима парламента, судијама и тужиоцима, док пет препорука остаје делимично спроведено.
Србија више није на „глобално незадовољавајућем“ нивоу у области борбе против корупције, када је реч о испуњавању препорука Савета Европе, наводи Греко.
Истичу да је на задовољавајући начин спроведено осам, од 13 препорука у области превенције корупције међу члановима парламента, судијама и тужиоцима, док је пет препорука делимично спроведено.
Када је реч о превенцији корупције међу посланицима, наводи се да је већина препорука примењена на задовољавајући начин почев од побољшања таранспарентности законодавног процеса до увођења Кодекса понашања и оснивања Комисије за етику.
„Још увек треба увести конкретне рокове у Пословник Народне скупштине. Коришћење хитног поступка се знатно смањило, мада још увек нису уведена јасније правила којима би се стриктније уредила ова пракса“, наводи се у извештају Греко.
Уставне реформе за спровођење препорука
У случају превенције корупције међу судијама и тужиоцима, у Греко наводе да усвајање уставних реформи омогућава спровођење већег броја препорука Савета Европе, да се већина чланова Високог савета судства сада бира од стране колега и да је укинуто чланство представника извршне и законодавне власти по службеној дужности.
„Треба похвалити нормативни оквир и методе за унапређење објективности и транспарентности поступака запошљавања судија и тужилаца. Организоване су активности обуке и подизања свести за велики број судија и тужилаца, нарочито путем Правосудне академије. Систем вредновања рада судија и тужилаца је ојачан увођењем критеријума квалитета“, стоји у извештају Греко.
У Стразбуру закључују да је новим Законом о спречавању корупције, који је измењен према препорукама Греко, као и релевантним приручницима и водичима за функционере, побољшана примена правила о сукобу интереса која се примењују на народне посланике, судије и тужоце.
Извор: РТС


Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

