ИН4С

ИН4С портал

ГС УН о Сребреници: Усвојена резолуција, знатно мање од половине чланица УН гласало „за“

1 min read
Иако се, према процедури Генералне скупштине, одлуке доносе консензусом, за који је потребно да све државе буду сагласне око текста нацрта резолуције, о предлогу резолуције о Сребреници ће се гласати, пошто се Србија, Русија и Кина противе њеном усвајању.

Иако се, према процедури Генералне скупштине, одлуке доносе консензусом, за који је потребно да све државе буду сагласне око текста нацрта резолуције, о предлогу резолуције о Сребреници ће се гласати, пошто се Србија, Русија и Кина противе њеном усвајању.

На гласању у Генералној скупштини УН земље немају право вета, а свака од 193 државе чланица има право на један глас.

Иако Црна Гора није међу коспонзорима, најављено је да ће та земља гласати за усвајање резолуције, након што је поднела амандмане на нацрт резолуције. Са посебном пажњом се прати гласање БиХ, будући да Република Српска није дала свој пристанак и оштро се противи резолуцији која, дефакто, значи кршење Дејтонског споразума.

Стална мисија Србије при УН је апеловала на коспонзоре резолуције да, у интересу свих, пре свега народа у БиХ, али и свих чланица УН, повуку текст резолуције, како државе чланице не би биле доведене у позицију да гласају о осетљивом питању које захтева консензус.

За 84, против 19, уздржано 68

Генерална скупштина УН гласала је о нацрту резолуције о Сребреници и усвојила га.

Ангола остаје уздржана

Ангола снажно верује да мир, помирење и јединство се морају штитити по сваку цену, рекао је представник Анголе.

„Верујемо да је процес помирења на Балкану и даље веома фрагилан, и да би ова инициатива подрила напоре земаља да постигну помирење“, додао је он.

Ангола такође има сумњи по питању транспарентности и инклузивности око доношења резолције, и стога ће бити суздржана, рекао је он.

Египат ће гласати за резолуцију

Египат се противи исхитреном подношењу резолуције. То баца сумњу на резолуцију, рекао је представник Египта.

Резолуција не доприноси миру и дијалогу у региону, додао је он.

Коспонзори су искористили резолуцију као изговор за политичку реторику и она не помаже ситуацији на терену, рекао је он.

Египат је посвећен политичком и дипломатском дијалогу као кључу решења ситуације на Балкану. Верујемо да решење не може да стигне споља, кроз резолуцију пуну предрасуда која не помаже земљама Балкана да постигну разумевање и суживот.

Египат ће гласати за резолуцију, рекао је он, објаснивши да је то доказ посвећености Египта међународном праву и Повељи УН.

Додик прати сeдницу Генералне скупштине о резолуцији о Сребреници

Председник Републике Српске Милорад Додик у Административном центру Владе прати седницу Генералне скупштине УН о резолуцији о Сребреници.

Председник Републике Српске Милорад Додик је претходно подсетио да о овој резолуцији не постоји одлука ни усаглашен став Председништва БиХ, а да се сва питања у БиХ морају решавати консензусом.

Никарагва против резолуције, не доприноси миру

Представница Никарагве указала је на двоструке стандарде међународне заједнице.

Она је подсетила да резолуција о Сребреници не ужива консензус у БиХ, не доприноси миру и јединству региона. Подсетила је и да је НАТО бомбардовао бившу Југославију, послуживши као „оружје Запада“.

Не може се из историје избрисати највећи геноцид против наших народа у Америци и Африци, када су милиони људских бића избрисани са лица земље да би се Запад обогатио на њиховим ресурсима.

Потребан нам је мултиполаран свет. Време је да УН постану организација која представља све народе, рекла је она и питала да ли ће Запад гласати за резолуцију о геноциду који су починили колонизатори у Америци.

Гласаћемо против резолуције коју је предложила Немачка јер не доприноси миру и помирењу.

Венецуела одбацила резолуцију

Представник Венецуеле поручио је да Венецуела подржава кажњавање и спречавање геноцида и изградњу мира.

Он је подсетио да је 2015. Венецуела била уздржана јер резолуција није имала сагласност људи региона који су одговорни за изградњу мира и стабилности.

Тада смо рекли да тај нацрт резолуције продубљује јаз између народа у БиХ који морају да изграде заједничку будућност засновану на дијалогу и поштовању различитости.

То важи и данас, поручио је он. Венецуела заговара поверење и мир на Балкану. Функција УН је да промовише разумевање међу народима и ми апелујемо да се настави посао почет у Дејтону применом споразума који је био резултат политичког консензуса свих страна.

Куба одбацује текст резолуције

Представник Кубе подсетио да је Дејтонски споразум донео мир у БиХ и требало је да створи основ за мултиетничку државу. Одговорност ове скупштине и међународне заједнице је да се промовише мир и суживот.

Куба подржава конструктивни дијалог. Ми нисмо за иницијативе које воде ка ескалацији тензија и поделама.

Куба одбацује текст који је политизован и угрожава принципе УН и међународног права, поручио је кубански представник.

Азербејџан неће гласати за резолуцију

Представник Азербејџана подсетио је на блиске историјске везе, узајамно поштовање и заједничке интересе са земљама Балкана.

Нагласио је да Азербејџан зна колико су болне ратне ране и колико је важно изградити мир и добити правду.

Ми сматрамо да обезбеђивање правде за жртве тражи најшири консензус и пажљиво планирање и преговоре, рекао је представник Азербејџан и поручио да неће гласати за резолуцију.

 

Намибија уздржана на гласању

Представник Намибије рекао је да се у Сребреници догодио „геноцид“, као и у Руанди и Немачкој.

Оно што се дешава у Гази је геноцид, рекао је представник Намибије и поручио да ће бити уздржани на гласању.

„Морамо да разговарамо о овоме, да се постарамо да се никада не понове“, поручио је представник Намибије.

 

Представник Кине: Противимо се резолуцији о Сребреници

Представник Кине поручио је данас да ће Кина гласати против резолуције о Сребреници јер она није у складу са духом помирења и хармоније у БиХ и међу земљама региона, а није ни у складу са жељом да се одржи мир на Западном Балкану и у Европи као ни са изворном сврхом резолуције а то је солидарност са жртвама.

„У интересу је за регион и међународну заједницу да БиХ схвати важност хармоничног саживота са осталима и задржи мир и развој“, рекао је кинески представник и подсетио да је Кина увек заговарала да се историја не заборави и да се из ње учи.

Кинески представник је истакао да је резолуција изазвала контроверзе у БиХ и земљама региона.

„Кина нема другу алтернативу осим да гласа против ове резолуције. Кина је увек поштовала независност и територијални интегритет Босне и Херцеговине, као и независни избор народа БиХ у вези са будућношћу њихове земље – рекао је представник Кине и позвао на пуну комуникацију са кључним учесницима и државама потписницама Дејтонског споразума.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

17 thoughts on “ГС УН о Сребреници: Усвојена резолуција, знатно мање од половине чланица УН гласало „за“

  1. Dobra mi ovo fora sa pričom o posvećenosti veri, islamu, braći, Muhamedu itd Da obrazložim. Imate muslimane sunite u ex YU. Imate i šiite al ne baš u ex YU! Ima i nekih trećih, radikalnih bradatih bez brkova, 3/4 pantalone. Ovi traže neko jedinstvo muslimana, kažu pravoslavni ih tlače, ubijaju itd. Onda deo islamskog sveta (Indonezija, Nigerija, Sirija, još neki vrlo bitni) kažu da baš i nije tako! Neki drugi tipa S Arabije, Jordane, Turska, nažalost Iran, EGIPAT itd kažu drugačije!!! Sve kao posvećenost veri, braći, Muhamedu…. Sve bi to bilo razumljivo da se trenutno, u susedstvu tih istih ne događa nešto, što se graniči sa razumom, katastrofom, infernom… A oni svi ćute ko p..ke, ne smeju da zucnu, Zato mi priča bednog Egipta, zvuči jadno! Nek pogledaju bednici samo malo na severoistok i nek se prisete kako su ih srbi spasavali šestdesetih godina! Cinici!

  2. Zao mi je ovih zemalja koje su morale da cute pred pretnjama i da ostanu uzdrzane kada znamo da bi svako normalan glasao protiv ovog navodnog gencida! Kad se nad nama vrsi genocid to nema veze.. jadan li si svete!

  3. Ova sramna rezolucija o navodnom genocidu usvojena je sa 84 zemalja za, 19 protiv i 68 uzdržanih! Uz sve pretnje i pritiske, 87 zemalja NIJE podržalo skandaloznu i ispolitizovanu rezoluciju protiv srpskog naroda!

  4. Gde je nacrt rezolucije o genocidu nad Srbima u NDH u Skupstini Srbije i u UN?
    Mi prvi ne postujemo svoje zrtve zato nam se sad ovo i desilo..

    11
    123
  5. Cijelo vrijeme se Vučić dodvorava EU, Njemačkoj, … Turskoj i mantra: mi smo mali, nejaki, itd i onda se desi ovo.
    Treba Srbija da se okrene Briksu, jer će investicije ostati i rasti, a ne da se zbog zapadnih donacija narod frustrira i stagnira bez razloga.
    Vučić poput Miloševića gubi kompas … jer nema kraja disciplinovanju Srbije od strane Zapada.
    Sada će milion botova na stranicama portala da ga podrži uz hvalospijeve.

    8
    110
  6. Ogroman dan za Srbiju!
    Kad se sve sabere, više država nije podržalo ili je bilo uzdržano za donošenje rezolucije o genocidu u Srebrnici!

    75
    3
  7. Милојко Ђукановић и ДПС сад су били за. Срби требају тражити сва министарства која им следују и министарство одбране Црне Горе или разлаз.

    3
    99
  8. Milatović i Spajić nisu više ni predsjednik ni premijer Crne gore nego namjsnimci nacističkog zapada u Crnoj gori.Jedini moralančin da imaju morala bi bio da odma podnesu ostavku i jedan i drugi.Mandić da odma sazove Skupštinu i da stavi na glasanje skraćenje mandata Skupštine.

    6
    113

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy