Гујон: Тражио сам више слуха у САД за српску страну
Директор Канцеларије за јавну и културну диломатију Владе Србије Арно Гујон рекао је да је током посете САД тамошњим званичницима представио тешко стање Срба на простору АП КиМ и истакао да је у разговорима тражио више слуха за српску страну у вези са тим.
Он је, након посете САД, рекао да за Американце у време предизборне кампање КиМ није главна тема и да је то мали проблем, док је за нас велики проблем и за 100.000 Срба на АП КиМ питање живота и смрти, па је битно да се у САД укаже на стање на терену како би разумели шта то значи.
„У Америци имају слуха у смислу да нас чују. Имао сам састанке са представницима политичких институција којима сам указивао на катастрофалну хуманитарну ситуацију на Косову и Метохију, на константно кршење права српске заједнице и других, али и конструктивну улогу Србије и тражио од њих да имају више слуха за нашу страну и да то покажу делима“, рекао је Гујон за РТС, а наводи се у саопштењу.
Гујон је навео да су му саговорници рекли да су свесни шта се дешава и додали да је било саопштења и осуђивања једностраних потеза режима Аљбина Куртија.
„Конкретни потези на терену се чекају, а ситуација остаје иста. Моја улога је да представим шта се дешава на Косову и Метохији, како би могли конкретно да допринесемо променама. Зато морамо да дамо све од себе да разумеју шта то значи за људе на Косову и Метохији. Много енклава и места је у питању“, рекао је он.
Срби у Америци, како је додао, су изузетно везани за КиМ.
„Где год да живе Срби важно им је Косово и Метохија, јер је то у сржи идентитета српског народа. На то сам указивао представницима политичких институција у САД. Рекао сам им да је Косово више од територије, да не може да се посматра као 11 одсто територије и питање колико кошта. Није то питање бројки већ идентитета и културе“, навео је Гујон.
Гујон је додао да је у Америци упознао Србе, припаднике треће и четврте генерације који више ни не знају српски језик, али су свесни да су Срби и знају да је КиМ део њих и да у њима живи косовски завет.
Нагласио је да, иако постоје отворена питања, то не спречава економску и политичку сарадњу Србије и САД и рад на јачању веза.
Када је реч о његовој хуманитарној организацији „Солидарност за Косово“, Гујон је рекао да ради и после 20 година и да тренутно спроводи акцију дељења стоке породицама које се баве сточарством.
„Имали смо на пролеће сличну акцију дељења стакленика. Наши активисти у Француској тренутно раде на припреми следећег конвоја помоћи, који ће бити 54 конвој. Пакују пакете са школским прибором, гардеробом и много тога другог, како би обрадовали децу за новогодишње празнике. После тога спремамо извештаје како би људи у свету видели ситуацију у којој живе Срби на Косову и Метохији“, нагласио је Гујон.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: