ИН4С

ИН4С портал

Хашки суд издао налог за хапшење Вјерице Радете и Петра Јојића

Јојић и Радета терете се да су пријетњама и подмићивањем утицали на свједоке оптужбе у хашким процесима против лидера радикала Војислава Шешеља да не свједоче или да промијене исказ и бране Шешеља.
Haški tribunal

Хашки трибунал

Званичницима Српске радикалне странке Петру Јојићу и Вјерици Радети, оптуженим за непоштовање Хашког суда, судиће се у Хагу, а не у Србији, саопштио је данас хашки суд.

То је одлучио кинески судија Лиу Даћун, који је поништио првобитну одлуку којом је процес Јојићу и Радети био уступљен Србији.

Судија Даћун је истовремено издао нови налог за хапшење двоје радикала и Србији наложио да их без одлагања изручи у Хаг.

Као образложење одлуке, судија је навео да су кључни свједоци у овом предмету „недвосмислено“ изјавили да неће свједочити ако суђење буде у Србији због „озбиљне забринутости за своју безбједности и безбједност својих породица“.

Судија Даћун је усвојио аргумент тужитељке Дијане Елис да су искази тих свједока од виталне важности за одрживост три тачке оптужнице против Јојића и Радете.

„То што свједоци не желе да свједоче у Србији би значајно поткопало способност оптужбе да презентује своје доказе и ометало би цио процес“, нагласио је кинески судија.

Због тога је, по судији Даћуну, „у интересу правде“ да се радикалима суди у Хагу.

Хашки суд је 2017. одлучио да Србији уступи то суђење, али је тужитељка Елис уложила жалбу. Апелационо вијеће, иако је у суштини потврдило да је та одлука исправна, наложило да се додатно размотри аспект безбједности свједока.

Данашња одлука судије Даћуна резултат је новог разматрања безбиједности свједока.

Јојић и Радета терете се да су пријетњама и подмићивањем утицали на свједоке оптужбе у хашким процесима против лидера радикала Војислава Шешеља да не свједоче или да промијене исказ и бране Шешеља.

Један од свједока, чији је идентитет заштићен, описао је како је свједок из процеса Шешељу 2008. доведен у сједиште СРС, гдје му је Петар Јојић рекао да зна да је он дао изјаву хашким тужиоцима и да би сада требало да „малу изјаву“ да и Шешељевој одбрани.

По изјави очевица, „Јојић је затим издиктирао свједокову изјаву“, која је била „неистинита и садржала је лажне оптужбе против хашког тужилаштва“ и „обмане о Шешељевој улози и одговорности током рата“.

Истог свједока је Вјерица Радета, пошто је пристао да сарађује, више пута „подвргавала притиску“ да напусти свој тадашњи посао и прихвати да га, умјесто тога, редовно плаћа СРС, преноси Б92.

Након што је прихватио новац, радикали су том свједоку, уочи свједочења на једном од процеса Шешељу због непоштовања Хашког трибунала, доставили списак Шешељевих питања и његових одговора, којих је морао да се придржава.

Вјерица Радета је, по свједочењу које цитира Елисова, другом свједоку против Шешеља 2007. рекла да ће му радикали „помоћи“, ако промијени исказ и свједочи у Шешељеву одбрану.

Свједок је, потом, од СРС добијао 500 евра мјесечно, а „Радета је била укључена у писање лажне изјаве за њега“.

Радикали су и том свједоку дали списак питања и одговора. Свједоков исказ одвијао се, потом, тачно по том сценарију.

Јојића и Радету, Хашки трибунал је у октобру 2012, оптужио да су да су утицали на свједоке у хашком процесу против свог партијског водје Војислава Шешеља, тако што су их пријетњама, уцјенама и митом наговарали да промијене исказе или да не свједоче.

Налог за хапшење радикала, Трибунал је властима у Београду упутио у јануару 2015.

С прољећа 2016. године, Вијеће за ратне злочине Вишег суда у Београду одлучио је, међутим, да нема законских основа за хапшење и изручење радикала, зато што национални закон о сарадњи са Хашким трибуналом предвиђа обавезу изручења само оптужених за ратне злочине, а не и непоштовање суда.

Трибунал је 5. октобра 2016. издао међународни налог за хапшење Јојића и Радете, оцјењујући да је званични Београд неколико пута одбио да поступи по налогу суда, ухапси и у Хаг изручи двоје радикала.

На захтјев Трибунала, Интерпол је за оптуженим радикалима расписао „црвене потјернице“.

Хашки трибунал је Србију неколико пута пријавио Савјету безбиједности УН због несарадње у случају чланова СРС.

По затварању Трибунала, на крају 2017, предмет против Јојића и Радете преузео је, као правни насљедник, Механизам за међународне кривичне трибунале у Хагу.

Прочитајте још:

Пресуда за „државни удар“ по духу и злу дише духом усташког Јасеновца

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Хашки суд издао налог за хапшење Вјерице Радете и Петра Јојића

  1. Ko je sa Mehanizmom za haski tribunal sklopio neki pravni akt na osnovu kojeg bi ovi časni poslanici bili izručeni. Je li Haradinaj uživao na svjedoke tako sto ih je pobio vise od 10 pa nije valjda Srbija počela da se ugleda na siptari i milogorce?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *