Хил: Изјава Вучевића није пријетња региону
1 min readАмерички амбасадор Кристофер Хил изјавио је у интервјуу Гласу Америке да би САД вољеле да се Бриселски дијалог одвија много брже и да виде договор заснован на формирању Заједнице српских општина.
Говорио је и о санакцијама Александру Вулину, прокоментарисао је и недавну изјаву министра Милоша Вучевића упућену Црној Гори и Сјеверној Македонији и одговорио на захтјев парламентараца из САД и европских земаља да се промени политика према Србији.
Додао је и да Америка признаје Косово и вољела би да се придружи међународним организацијама, јер је то најбоље за Приштину, али и за стабилност региона.
Хил је рекао и да изјаву министра одбране Србије Милоша Вучевића, да би Сјеверној Македонији и Црној Гори могло да се „обије о главу“ признање Косова, што су неки у Црној Гори протумачили као пријетњу, не види као покушај дестабилизације региона.
„Свакако не мислим да је господин Вучевић хтио да га тако разумију. Свакако бих волио да видим боље односе међу балканским земљама и мислим да је Отворени Балкан добар корак у том правцу, као и Берлински процес…Волио бих да видим више подршке од стране других земаља у региону, али и од стране Запада гдие сви разумију да ове земље морају да сарађују и да ће тако бити бољи партнери или чланови ЕУ“, изјавио је Хил.
Хил је за Глас Америка прокоментарисао вијест коју је обајвио Спутњик а пренијели српски медији да је Вучић из завршне Декларације на састанку у Атини избацио санкције Русији.
„Наша позиција је веома јасна: сви треба да се прикључе санкцијама Русији, посебно земље које теже да се придруже ЕУ“, рекао је Хил за Глас Америке, а преноси Данас.
Додао је и да су многе мале земље увеле санкције иако им то наноси штету али су то ипак урадиле јер је то у вишем интересу и у интересу веће групе каква је Европска унија.
„Вољели бисмо да Србија уради исто и да то буде дио њеног пута ка евро-атлантском систему“, нагаласио је Хил.
У наставку разговора за Глас Америке Хил је рекао да САД има проблем са шефом БИА Александром Вулином и да је њихов став да га треба санкционисати.
„И видим да тај став не дијеле власти у Србији, али наш је став веома јасан…Разочарање значи да нису испуњена ваша очекивања. Ја бих рекао да сам реалиста и радим свој посао, а мој посао је да промовишем блиске везе САД и Србије, као и да двије земље буду на истој страни“, нагласио је Хил.
Упитан је и да прокоментарише писмо неколико десетина парламентараца из САД и европских земаља у ком су апеловали на Запад да промени политику према Србији, тврдећи да је актуелна не функционише и да је западни приступ Вучићу „мек“ у контексту Косова, као и да ли политику САД-а по питању односа Косова и Србије сматра успјешном.
„Прво, не креирате политику због успјеха, него зато што је исправна. Када формулишемо политику, вагамо наше интересе и идеју да ли је то права ствар коју наша влада може да уради. Наравно да бисмо вољели да се Бриселски дијалог одвија много брже, подржавамо господина (Мирослава) Лајчака јер мислимо да је то прави приступ. И вољели бисмо да видимо договор заснован на формирању Заједнице српских општина, како би Срби на сјеверу Косова знали која су правила игре и како ће изгледати њихови животи, то нам је веома важно. Ми признајемо Косово и вољели бисмо да се придружи међународним организацијама јер мислимо да је то најбоље за Косово, али и за стабилност региона. То је наша политика, и мислим да је исправна без обзира на то да ли је успјешна или не. Игра није завршена“, рекао је Хил.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
A ima li ijednog političkog događaja u Srbiji da to ovaj srbožder ne komentariše! Opuči se savjetujući i upozoravajući Srbe da ne pominju više 1999. godinu i kriminalno bombardovanje Srbije . Htio bi da prisili Srbe da to zaborave i da predmet ISTORIJA izbace iz školskog programa osnovnih i srednjih škola Srbije… (sic!)