Хитној помоћи недостаје 40 љекара
1 min readЉекари и медицинско особље 23 јединице Завода за хитну медицинску помоћ Црне Горе збринуле су од јануара до августа ове године више од 113.000 пацијената у амбулантама, саопштено је „Дану“ из те установе. Како наводе, од почетка јула биљеже раст броја пацијената који траже хитну медицинску помоћ, усљед великих врућина и љетње туристичке сезоне. Јединице Завода дневно прегледају између 850 и 1000 пацијената само у амбулантама, док је дневни просјек кућних посјета на нивоу државе око 150.
Ипак, годинама је актуелна прича о недостатку љекара у Хитној помоћи, а ситуација се ни до дан-данас није промијенила на боље.
– На нивоу Завода недостаје око 40 љекара, али грађани за сада услугу хитне медицинске помоћи добијају адекватно на територији цијеле државе. Наглашавамо да се дефицит љекара не дешава само у Црној Гори, већ је присутан и у земљама Европске уније – наводе у Заводу.
На питање да ли имају проблеме са недостатком опреме, у Заводу кажу да су у том сегменту обезбијеђени.
– Проблема са опремом нема. Завод за хитну медицинску помоћ Црне Горе опремљен је сходно Закону о здравственој заштити, односно Закону о хитној медицинској помоћи – наводе у Заводу.
Шест случајева физичких напада
Вербални и физички напади на особље хитне медицинске помоћи учестали су, како прошле тако и ове године.
– Током прошле и ове године, било је шест случајева физичких напада у којима су наши запослени задобили повреде, а који су процесуирани према тужилаштву. Закон је јасно дефинисао да у случају напада на здравственог радника слиједи казна затвора и то је нешто што би требало да упозори починиоце. Тужилаштво треба да спроведе закон до краја и да буде ригорозно. Апелујемо на здравствене раднике да не одустају од тужби и да се не повлаче из судских процеса. Завод за хитну медицинску помоћ свакако не одустаје од покренутих тужби и као јавна здравствена установа стоји иза својих запослених – наводе у Заводу.
На питање колико често имају проблем са недостатком љекова и како се тај проблем рјешава, те који медикаменти најчешће фале, у Заводу кажу да у том сегменту рада немају проблема.
– Снабдијевање љековима који се налазе на листи љекова предвиђеној за хитну медицинску помоћ је редовно. У наредном периоду би требало да се нађу на листи и неки нови љекови, али за то је потребно прилагодити правилнике које доноси Министарство здравља, сходно захтјевима Завода за хитну медицинску помоћ – кажу у тој здравственој установи.
Своје услуге Завод за хитну медицинску помоћ пружа у времену од 00-24 часа, свакодневно, 365 дана у години, а број становника на подручју Црне Горе који гравитира ка Заводу је 625.266. Свака јединица и подстаница за хитну помоћ има потребан број тимова, реанимобила и возила за хитан санитетски транспорт. Тим у јединици и подстаници за хитну помоћ чине: доктор, двије медицинске сестре, односно медицинска техничара, од којих је један возач возила хитне помоћи. Тим за хитан санитетски транспорт у јединици за хитну помоћ чине: двије медицинске сестре, односно медицинска техничара, од којих је један возач возила хитне помоћи. Доктор у тиму хитне медицинске помоћи врши преглед, дијагностичке поступке, одређује и примјењује терапију према Протоколу о дијагностичко-терапијским поступцима у хитној помоћи и координира радом осталих чланова тима.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Hitnoj pomoći treba hitno hitna pomoć.
Bas je briga, vasi gospodari gledaju kako da se sto dublje uvale u fotelje namazane SUPER LEPKOM.
A lecice se u EU.