Хоће ли Трамп променити америчку стратегију према Украјини
1 min readКонтакт група за Украјину, која координише испоруке оружја Кијеву, наставиће да функционише и после доласка Доналда Трампа на власт, али у измењеном саставу. Ипак, извесно је да ће, после смене власти у Вашингтону, војна помоћ кијевском режиму бити смањена, сматра руски војни експерт Константин Блохин.
Тако је он прокоментарисао вест да ће Контакт група за подршку Украјини поново заседати 9. јануара у Немачкој, како би одобрила војне потребе украјинске војске до 2027. године, а то ће бити последњи састанак у „Рамштајн формату“ за актуелног америчког министра одбране Лојда Остина, преноси Спутњик.
Пентагон се нада да ће контакт група наставити да ради на пружању војне помоћи Украјини и након повратка новоизабраног председника Сједињених Америчких Држава Доналда Трампа у Белу кућу.
„Ако је та Kонтакт група била састављена од представника Бајденове администрације, онда је јасно да ће, када Трамп дође на власт, морати да буде формирана нова Група, односно да ће бити постављени нови чланови, представници Трампове администрације. Зато мислим да је најбоље да сачекамо званичан долазак Трампа и његове конкретне политичке кораке, односно конкретне акције у вези са Украјином. На пример, недавно је Келог, његов главни специјални представник, одложио посету Кијеву. Дакле, мислим да ову Контакт група која сада постоји , углавном чине представници Бајденове администрације, а када Трамп дође на власт Контакт група ће сигурно наставити да функционише, али питање је у каквом саставу. Вероватно ће Трамп тамо поставити своје представнике“, оцењује Блохин.
Дебата, на којој ће учествовати министри одбране из више од 50 земаља, одржаће се 25. пут од почетка руске Специјалне војне операције. Лидери коалиције мораће да одобре мапе пута које ће формулисати потребе и циљеве Украјине у области ваздухопловства, оклопних возила, артиљерије, деминињања, дронова, интегрисане противваздушне и противракетне одбране, информационих технологија и поморске безбедности до 2027. године.
Пентагон верује да ће ове мапе пута бити неопходне да би се обезбедило планирање и подршка Украјини од стране њених донатора, док експерти сматрају да ће промена администрације у Белој кући утицати на планове пружања војне помоћи Украјини.
За време Бајденовог мандата обим војне помоћи Украјини премашио је 62 милијарде долара, а сада свет чека да види какве ће потезе повлачити Доналд Трамп.
Највећи непријатељ за Трампа није Русија, него Кина
Брзо заустављање рата у Украјини било је једно од Трампових кључних обећања у предизборној кампањи, иако никада није конкретно рекао како би то учинио.
Блохин каже да Бајденовој администрацији „време цури“, па мало шта још може да уради око пружања помоћи Украјини.
„Мислим да од 9. до 20. јануара неће моћи много да ураде, а после тога већ долази нови председник. Тако да ће вероватно на овом састанку у Немачкој бити дата различита обећања Кијеву о томе да ће се давање помоћи наставити и да нико не планира да одустане од подршке Украјини. Таква ће обећања бити дата“, сматра Блохин.
На питање шта се може у овом контексту очекивати од Трампа и да ли ће се америчка стратегија према Украјини променити Блохин каже:
„У сваком случају, мислим да размере помоћи неће бити такве као за време Бајдена. Другим речима, помоћи ће бити, али не у тако великим размерама и Кијев неће том брзином добијати ту помоћ, зато што су Трампови приоритети, ипак, другачији. За Трампа главни непријатељ није Русија, већ Кина и највероватније је да ће се Сједињене Државе фокусирати на Кину, док ће ово финансијско бреме за подршку Украјини пребацити на Европу. Европа ће се бавити подршком Украјине, а самим тим ће се највероватније значајно смањити и сам обим помоћи“, оцењује Блохин.
Ипак, Блохин очекује и да би преговори за решавање украјинског сукоба могли, у најбољем случају, да започну у фебруару, али је „велико питање колико ће они трајати“.
„Преговори могу трајати недељама или месецима, то је дуг процес. То не значи да ће све бити решено за неколико дана или недеља. Преговори понекад трају и годинама“, закључио је експерт.
Подсетимо, Контакт група за Украјину, позната и као „Рамштајн формат“ је међународна коалиција чији чланови пружају војну помоћ Украјини. У раду групе учествује више од 50 држава – све земље НАТО-а, већина држава ЕУ и други савезници.
Контакт група и њени састанци добили су неформални назив „Рамштајн“ по истоименој ваздухопловној бази у Немачкој, где је 26. априла 2022. одржан први састанак посвећен војној помоћи Украјини.
У оквиру ове Групе, високи представници војних ресора из различитих земаља разговарају о току сукоба у Украјини, анализирају украјинске војне способности, координирају војну помоћ, развијају планове за помоћ Украјини и слично. Ти састанци одиграли су велику улогу у укидању ограничења на испоруку западног савременог наоружања Украјини.
Крајем децембра, Бајден је најавио нови пакет војне помоћи вредан скоро 2,5 милијарди долара за „безбедност Украјине у њеном сукобу са Русијом“ и обећао је да ће Сједињене Државе наставити да раде „на јачању позиције Украјине у овом рату“ до краја његовог мандата.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: