ИН4С

ИН4С портал

Хоћемо заштићену и здраву Сињајевину, а здравље и бомбардовање не иду скупа

Овом манифестацијом настојимо да промовишемо огроман потенцијал Сињајевине.

Представници Општине Мојковац захвалили су Александри Капетановић која је испред ИРИС пројекта дошла да подржи данашњу манифестацију, као и представницима Грађанске иницијативе „Сачувајмо Сињајевини“.

„Посебна нам је част што се данас у оквиру овог дана посвећеног Сињавини представља изложба „Територија живота на маргини. Медитерански пашњачки комуни у 21. вијеку, на којој је уз примјере Шпаније, Марока и Турске представљена и Црна Гора са Сињавином. Сињавина је једно од пет пилот подручја у Европи, поред Шпаније, Француске, Италије и Велике Британије, на којем се спроводи пројекат  „ИРИС – Надахњујуће рурално наслеђе: Одрживе праксе заштите и очувања планинских пејзажа и сјећања“, кофинансиран од стране Европске уније“, рекла је Капетановић.

Предсједник Скупштине општине Мојковац, Марко Јанкетић изразио је задовољство што се манифестација „Дани Сињајевине“ одржава у Мојковцу и „што смо добили манифестацију чији је акценат на афирмацији природних љепота и пољопривредних производа овог највећег планинског пашњака на Балкану“.

„Овом манифестацијом настојимо да промовишемо огроман потенцијал Сињајевине. Осим пољопривредног значаја Сињајевина има велику шансу за развој планинског туризма, који морамо валоризовати на прави начин. Сињајевина је од велике важности за све локалне заједнице које ка њој гравитирају, зато ће општина Мојковац радити на побољшању путне инфраструктуре, чиме ћемо приближити Сињајевину не само мјештанима већ и туристима који ће се увјерити у љепоте ове планине. Унапређењем путне инфраструктуре отварамо могућност да се најпространија планина у Црној Гори развија као пољопривредни и туристички предио. Имајући у виду значај овог простора, као и потребу за очувањем, локална самоуправа ће стварати предуслове како би се предио Сињајевине адекватно заштитио и радити на томе да се ово вриједно богатство Црне Горе прогласи регионалним парком природе, јер је то најбољи начин валоризације њених пољопривредних и туристичких вриједности“, рекао је Јанкетић.

В.д. директора ТО Мојковац, Радоња Вуковић истакао је да изражава поштовање према иницијативи Заштитимо Сињајевину и свим људима који су камповали испод Маргите по суровим временским условима и борили се против деваставције планине.

„Такође, поручио бих свима који се боре за очување Сињавине, да смо ми као локална самоуправа на њиховој страни и да се надам да ћемо заједно одбранити Сињавину, једном за сва времена“, рекао је Вуковић.

Предсједник Грађанске иницијативе „Сачувајмо Сињајевину“ Милан Секуловић, захвалио је општини Мојковац која је препознала значај Сињајевине, која са новом управом за разлику од претходне градске власти жели да заштити највећи балкански пашњак. Он је позвао све општине, Мојковац, Колашин, Шавник и Жабљак да усвоје иницијативу Агенције за заштити природе и животне средине и Сињајевину прогласе за регионални парк природе у складу са студијом из 2016.године.

„ Имамо поруку и за новог начелника генералштаба да ми нисмо група појединаца која стоји између Војске и грађана, већ ми смо грађани који неће војни полигон на Сињајевини. Ми хоћемо заштићену и здраву Сињајевину, а здравље и бомбардовање не иду скупа. Сињајевина ће најбоље да брани када народ храни – поручио је Секуловић, који је позвао грађане да се пријаве за камп на Савиним водама на Сињајевини од 8. до 12. јула и да се придруже традиционалној прослави Петровдана 12. јула на Сињајевини.

Штитаричанин и један од чланова „Сачувајмо Сињајевину“ Данило Вуковић осврнуо се на језичку недоумицу када је у питању назив Сиња(је)вина.

„Први писани помен ове планине, како наводи Милован Мушо Шћепановић, нађен је у запису на минеју манастира Добриловина  из 1625. године, и гласи: „Сија света минеја манастира Добриловине на реци Тари на поткриле гори Синаи“. Други по времену писани запис, на истом минеју, са потпуним називом Сињавина, потиче из 1733.  године, и гласи: „Сија књига октои манастира Добриловина да служи светом Георгију на реци Тари, гори Сињавини  на лето рожанства Христова“, нагласио је Вуковић.

О томе да ли се планина зове Сињавина или Сињајевина, с обзиром на употребу оба назива у свакодневној пракси, до сада су писали многи истраживачи, рекао је Вуковић.

„Сви су јединствено стали у заштиту старог назива ове простране планине, назива Сињавина, за коју су и завичајно везани.  До замјене назива Сињавина као аутентичног, оним другим Сињајевина, дошло је тридестих година 20. вијека када је вршено картографисање терена за војне потребе“, подсјетио је Вуковић.

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С

Прочитајте ЈОШ:

„Угријала мјесечина“: У Подгорици најтоплија ноћ у посљедњих 73 године

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy