Хотел „Москва“: Здање које је имало част да га отвори краљ Петар

Хотел Москва
Ово велелепно здање отворио је краљ Петар Први Карађорђевић 14. јануара 1908. године. На свечаности отварања свирао је Оркестар краљеве гарде, а гости су били најзначајнији људи тог времена.

Од Индире Ганди до Бреда Пита
За више од стотину година рада, вјероватно с разлогом, хотел „Москву“ посјетило је више од 45 милиона људи. Међу њима су бројне познате личности: Алберт Ајнштајн, Ана Павлова, Леонид Брежњев, Индира Ганди, Реј Чарлс, Роберт Де Ниро, Бред Пит, Максим Горки, Кирк Даглас, Мајкл Даглас, Мила Јововић, Лучано Павароти…
Предсједнички апартман носи име Алберта Ајнштајна, кога је у Србију довела супруга Милева Марић, поријеклом са наших простора.
Посебан сто за Андрића
Нобеловац Иво Андрић је у кафетерији хотела „Москва“ имао свој сто. Волиео је да сједи сам, а послуживали су му благу домаћу кафу са ратлуком. Пошто је добио Нобелову награде за књижевност 1961. године, привлачио је већу пажњу, па је свој стални сто замијенио другим, интимнијим на галерији.
Москва шнит
Бренд међу слаткишима је Москва шнит, торта које се по оригиналном рецепту прави једино у хотелу „Москва“. Рецептуру од њежног бијелог крема, вишања, ананаса и брескви креирала је 1974. године, тадашња шефица посластичарнице „Москва“ Аница Џепина.

Реновирање и детаљи
Реконструкција хотела почела је 2009. године. Квалитетан намјештај и карактеристичан ентеријер из прошлог вијека задржан је у свим хотелским просторијама. Собе су опремљене расвјетом из Чешке и Италије, и керамиком из Шпаније.
Најзанимљивије је да су, на срећу, оригинални елементи фасадне пластике поручивани из фабрике из Печуја, гдје постоје оригинални калупи који су сачувани. У предсједничком апартману налазе се оригинални комади намјештаја са двора српске династије Обреновић.
Прва „гринфилд“ инвестиција
Изградња „Москве“ остаће забиљежена као прва „гринфилд“ инвестиција тог типа у Србији. Изградило га је руско осигуравајуће друштво „Росија“ па је то најприје била пословна зграда са кафаном, канцеларијама и собама. У гостионици је до 1947. био смјештен и дио „Поштанске штедионице“.
Током Другог свјетског рата у њему се налазио главни штаб Гестапоа за југоисточну Европу. На овом мјесту основан је Олимпијски клуб Србије, сада олимпијски комитет па је и једна соба посебно припремљена и означена реквизитима који припадају олимпизму и носи назив Олимпијска.
Извор: РТС

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

