ХРА и Центар за женска права траже увођење кривичног дјела сексуално узнемиравање
1 min read
Теа Горјанц Прелевић; фото: YouTube
Акција за људска права (ХРА) и Центар за женска права (ЦЖП) оштро осуђују све недавне изливе говора мржње према женама, посебно према министаркама и политичаркама у Црној Гори, у виду сексистичких цртежа, фотомонтажа и текстова који, како кажу, превазилазе мјеру критике коју дозвољава слобода изражавања, јер им је искључив циљ да понизе лични интергритет и повриједе достојанство жена.
“Врхунац оваквих понашања су и недавне пријетње смрћу упућене министарки здравља и члановима њене породице, као и мизогини текст бившег посланика у Скупштини Црне Горе, новинара Емила Лабудовића, који је објављен на порталу ИН4С, 21. априла 2021. године, под називом “Писма са села којег више нема”. Тражимо и дјелотворне реакције свих надлежних институција и тијела, како би се утврдила одговорност и осудила оваква дјела, а оштећенима обезбиједила заштита и приступ правди”, наводе у заједничком саопштењу извршна директорица Акције за људска права Теа Горјанц Прелевић и извршна директорица ЦЖП-а Маја Раичевић.
Додају да је крајње вријеме да се сви запитају куда се крећу као друштво и какво се наслијеђе оставља будућим генерацијама, ако овакве појаве пролазе без реакција надлежних институција и саморегулаторних тијела.
“Говор мржње не доноси ништа добро, само изазива нову мржњу и води у физичко насиље. Као држава и као друштво морамо се томе супротставити прије него што постане прекасно. Подсјећамо да слобода изражавања не штити сатиру и карикатуру онда када су израз говора мржње, који обуставља сваки дијалог”, истичу у саопштењу.
Поручују да Конвенција Савјета Европе о спријечавању и борби против насиља над женама и насиља у породици (Истанбулска конвенција), коју је Црна Гора ратификовала 2013. године, предвиђа да ће државе ”предузети потребне законодавне или друге мјере како би осигурале да било који облик вербалног, невербалног или физичког понашања сексуалне природе са сврхом или ефектом нарушавања достојанства особе, посебно приликом стварања застрашујућег, непријатељског, понижавајућег или увредљивог амбијента, подлијеже кривичној или другој законској санкцији”.
“Наше организације предлажу и да Црна Гора изричито забрани сексуално узнемиравање као кривично дјело и да се тако јасно одреди према овој специфичној врсти насиља. Сви који желе да се укључе у политичку дискусију и критикују ставове политичарки имају право на то и треба им омогућити да се слободно изразе, али на начин који није говор мржње. Објављивање израза који вријеђају људско достојанство штетно је за друштво у цјелини, јер промовише мржњу и обесхрабрује жене и дјевојке од изражавања својих ставова и учешћа у јавном животу, и томе се као држава и друштво морамо супротставити”, закључују у саопштењу.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Dobro ste se sjetili da se oglasite.
Dolazi vrijeme da ne smijes ni kulturno trazit no cekat da te ona napadne .