ИН4С

ИН4С портал

ХРА: Протест због гушења сатире и хапшења сатиричара

1 min read
Акција за људска права (ХРА)  најоштрије осуђује подношење кривичне пријаве, хапшење и задржавање у затвору Велимира Чабаркапе (29) из Пљеваља због сатиричне обраде државне химне Црне Горе коју је објавио на свом Фацебоок профилу.

Акција за људска права (ХРА)  најоштрије осуђује подношење кривичне пријаве, хапшење и задржавање у затвору Велимира Чабаркапе (29) из Пљеваља због сатиричне обраде државне химне Црне Горе коју је објавио на свом Фацебоок профилу. Текст који је Чабаркапа објавио има утемељења у општепознатој чињеници шверца наркотика кроз Црну Гору и представља облик слободе изражавања који штите међународни уговори о људским правима као и Устав Црне Горе. ХРА упозорава да се овим наставља репресија над слободом изражавања у Црној Гори, која је посебно изражена од почетка године и апелује на државно тужилаштво да престане са кривичним гоњењем и затварањем људи због изражавања које не представља ни позив на насиље ни говор мржње.

Чабаркапа се налази у затвору пошто му је државни тужилац у Пљевљима одредио задржавање у трајању од 72 часа јер је закључио да се у његовој објави од 2. маја стичу елементи кривичног дјела Повреда угледа Црне Горе из чл. 198 КЗЦГ („Ко јавно изложи порузи Црну Гору, њену заставу, грб или химну, казниће се новчаном казном или затвором до једне године“). Није познато да ли се тужилац било како одредио према члану 201 КЗЦГ који предвиђа да се за дјело из чл. 198 неће казнити учинилац који је излагање дао „у оквиру озбиљне критике у научном, књижевном или умјетничком дјелу, у извршавању службене дужности, новинарског позива, политичке дјелатности, у одбрани неког права или заштите оправданих интереса, ако се из начина изражавања или из других околности види да то није учинио у намјери омаловажавања или ако докаже истинитост свог тврђења или да је имао основаног разлога да повјерује у истинитост онога што је износио или проносио.“

ХРА указује да је Чабаркапа објавио класичан примјер сатире на тему од јавног интереса, са довољном чињеничном основом, какав штити слобода изражавања. Он је у својој сатиричној обради говорио о општепознатој чињеници шверца наркотика кроз Црну Гору, о којој су међународне организације већ извијестиле у бројним извјештајима (посљедњи је извјештај Европске комисије о напретку Црне Горе за 2019. годину, стр. 39[1]). Такође, текст је очигледно инспирисан и недавном заплијеном пола тоне кокаина на црногорском броду ,,Будва” у Хамбургу.

Европски суд за људска права у више пресуда наглашава да је сатира „облик умјетничког изразжавања и социјалног коментара који је, претјеривањем и кривљењем стварности, намјерно провокативан и политичке природе и да свако његово ограницчење треба разматрати крајње опрезно“ (Вереинигунг Билдендер Кӱнстлер против Аустрије, 2007, Еон против Француске, 2013). Тај суд је нагласио и да кривичне санкције имају застрашујући ефекат на сатиру, која може имати врло важну улогу у отвореној расправи о питањима од јавног интереса а што је „незамењиво обиљежје демократског друштва“.

Подсјећамо и на став Комитета за људска права Уједињених нација (УН) и специјалних извјестилаца и представника за слободу изражавања УН, Савјета Европе, ОЕБС-а, Организације америчких држава и Афричке комисије за људска права и права народа да држава не заслужује посебну заштиту у законима о клевети, јер „ни држава, ни њени симболи немају осјећања и због тога не могу бити пасивни субјекти код кривичних дјела којима се повређује углед или репутација“. Такође, закључак конференције у организацији представника ОЕБС за слободу медија и организације Репортери без граница 2003. године у Риму јесте да државни симболи и други објекти (заставе, религијски симболи) не треба да уживају ни кривичну ни грађанскоправну заштиту од клевете и увреде. Имајући све то у виду, ХРА је још 2010. године предложила да се кривично дјело Повреда угледа Црне Горе избрише из Кривичног законика.

Коначно, указујемо и на чињеницу да је у фебруару 2017. године државно тужилаштво у Загребу одбацило кривичну пријаву против недјељника “Новости”, његових уредника, новинара и издавача, коју је десничарска Хрватска странка права поднијела због објављивања песме под насловом “Лијепа наша хаубицо” у августу 2015. Хрватско државно тужилаштво је тада закључило да је „ријеч о сатиричном тексту који представља облик слободе мишљења и изражавања загарантоване Уставом Републике Хрватске“, као и да „прихваћени стандарди слободе изражавања у демократском друштву подразумевају изношење и оних информација и ставова који нису општеприхваћени“, стоји у саопштењу Акције за људска права (ХРА)

[1] Извјештај Европске комисије о напретку Црне Горе за 2019. годину, стр. 39: „Црна Гора остаје мјесто уласка наркотика и транзитна земља за њихов даљи пут ка европском тржишту. Трговина дрогом надалеко је најзначајнија и најпрофитабилнија криминална активност локалних организованих криминални група и покретач је многих других криминалних активности као што су убиства, убиства везана за криминалне кланове и трговину оружјем. Организоване криминалне групе из Црне Горе активне су у трговини канабисом, хероином и кокаином, а имају директне везе са криминалним групама у Јужној Америци, што им даје доминантан положај у набавци кокаина за Европу. Они углавном раде ван Црне Горе, раде и у земљама ЕУ, иако постоји локална трговина и конзумирање.“

Прочитајте ЈОШ:

(ВИДЕО) Тамара Никчевић би да прогања српске попове, а Вуковић сања модел из Хрватске деведесетих

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “ХРА: Протест због гушења сатире и хапшења сатиричара

  1. Nije nikad ni bila demokratska osim da se lazemo , ne postaje se demokratska drzava ispraznim floskulama i supljom pricom sustinski to je privatizovana ,nedemokratska , autoritarna , diskriminatorska policijsko-udbaska provincija i nista vise od toga!

  2. Захвалност и поштовање Акцији за људска права као јединој НВО која се јавно и аргументовано одредила према овом, још једном у низу, безакоњу власти.

  3. I ovo je jedan od razloga zasto je Crna Gora ove godine stavljena na listu nedemokratskih zemalja, tj. diktatura, od strane FH. Umjesto da rezim sto se vise priblizava clanstvu u EU, vise popusta sa maltretiranjem gradjana,vjernika, pravoslavne crkve, opozicionih novinara i medija, rezim iz dana u dan, a posebno u doba neproglasenog vanrednog stanja, sve vise nastupa diktatorski, i oslanja se na represivni aparat policije i prorezimskih pravosudnih organa. Sto se vise priblizava termin izbora, rezim je sve nedemokratskiji, i masovno hapsi ljude samo zbog izrecenoga stava i na osnovu verbalnoga delikta. Sve brze se priblizavamo zemljama tipa Sjeverna Koreja, koja je izgleda i uzor ovome Milovom rezimu. Bojim se da ce se uze zatezat dok ne pukne, a onda…

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net