ИН4С

ИН4С портал

ХРА: Судски савјет прекорачио овлашћења, нису констатовали да је због стицања услова за пензију судијама престала функција

Чланови Судског савјета прекорачили су овлашћења тиме што нису констатовали чињеницу да је усљед наступања услова за одлазак у пензију знатном броју судија престала судијска функција, саопштила је Акција за људска права (ХРА).

Теа Горјанц Прелевић; фото: YouTube

Чланови Судског савјета прекорачили су овлашћења тиме што нису констатовали чињеницу да је усљед наступања услова за одлазак у пензију знатном броју судија престала судијска функција, саопштила је Акција за људска права (ХРА).

Они су казали да су овлашћења прекорачена доношењем одлуке да сачекају изјашњење Уставног суда по предлогу Судског савјета за оцјену уставности члана 17 Закона о пензијском и инвалидском осигурању.

Судски савјет је у саопштењу са сједнице 7. октобра објавио да разматра дописе појединих предсједника судова, те да је већином гласова донио одлуку да се сачека одлука Уставног суда по иницијативи Судског савјета. Из ХРА подсјећају да Устав Црне Горе прописује да судији престаје функција, поред осталог, “када испуни услове за остваривање права на старосну пензију”.

Такође, Устав прописује у члану 128 да Судски савјет утврђује престанак судијске функције. Судски савјет је дужан да, на основу члана 105 става 3 Закона о Судском савјету и судијама, донесе појединачне акте о престанку судијске функције свим судијама којима је на основу важећег закона о пензијском и инвалидском осигурању она престала, у року од 30 дана од пријема обавјештења о томе од стране предсједника судова”, саопштено је из ХРА.

Из ове НВО саопштено је да судећи по тексту предлога за оцјену уставности Закона о ПиО који је поднио Судски савјет, ово тијело нема дилему око тога да је скоро једна трећина расположивог судијског кадра испунила услове за пензију, и да им сходно наведеној одредби Устава, мора престати судијска функција.

“ХРА разумије да одлазак трећине судија у пензију представља значајан потрес за судство, који није лако надокнадити. Такође, сматрамо да је Судски савјет пред Уставним судом покренуо врло важно питање за остваривање једнакости жена и мушкараца. Међутим, без обзира на све то, Судски савјет не смије својевољно одлучити да не примјењује закон, тј. не смије самовољно продужавати трајање судијске функције било коме јер тиме прекорачује своју надлежност и злоупотребљава службени положај”, упозорили су из ХРА.

Подсјетили су да се појединачни акти донијети на основу прописа чија се неуставност утврди могу накнадно измијенити, односно њихово извршење се може обуставити на основу Закона о Уставном суду.

“Према томе, нема баш никаквог оправдања за Судски савјет да поступа самовласно. Ово је само посљедњи у низу примјера да Судски савјет крајње произвољно примјењује прописе. Надамо се ће се правници чланови Савјета што прије замијенити људима од интегритета који ће бити спремни да обезбиједе владавину права”, закључује се саопштењу ХРА.

Да више судија и тужилаца, међу којима и предсједница Врховног суда Весна Меденица и вршилац дужности врховног државног тужиоца Ивица Станковић неуставно и супротно закону обављају функције иако су им оне престале стицањем услова за старосну пензију, саопштили су прошле седмице посланици Демократске Црне Горе Момо Копривица и Драган Краповић.

Навели су и да су због стицања права на старосну пензију судијске функције престале судијама Врховног суда Станки Вучинић 3.6.2015. године, Душанки Радовић 19.8.2015, Наталији Филиповић 18.11.2016. године, Драгици Милачић 26.6.2017, Светлани Вујановић 18.7.2018, Бранимиру Фемићу 3.10.2020. и Лидији Ивановић 23.12.2017. године.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net