ИН4С

ИН4С портал

Хрватска у континуитету политизује прошлост: Напад на Котор и Зорана Гопчевића

Црна Гора-Хрватска

Недавни захтев Хрватске да се са градског базена у Котору уклони име прослављеног ватерполисте Зорана Гопчевића представља још један у низу покушаја суседне државе да политизује историју и утиче на унутрашње прилике у Црној Гори и тиме блокира пут Црне Горе у Европску унију. Подсећамо, Хрватска тврди да је Гопчевић био умешан у догађаје у логору „Морињ“, иако за те наводе нема судске потврде.

За становнике Котора и Боке Которске, овај захтев није само атак на углед једног спортског великана, већ и покушај да се историја искористи као оружје за дестабилизацију црногорског друштва. Ово није питање правде, већ јасно осмишљена кампања која уноси поделе и подрива културни и спортски идентитет региона.

Подсетимо, још прије три године хрватско Министарство спољних и европских послова осудило је одлуку скупштине Котора да јавни зимски базен у том граду понесе име „Зоран Џими Гопчевић“, који је, како је наведено, „био чувар злогласног логора“.

„Крајње је неприхватљиво да се јавни објекат назива по имену чувара злогласног логора Морињ 1991. године. Таква одлука није у духу добросусједских односа које градимо с Црном Гором те ће засигурно имати последице на наше будуће односе“, наведено је у саопштењу Министарства.

Министарство је изразило наду да ће нове црногорске власти „схватити да такве одлуке нису прави пут за европску перспективу Црне Горе, која се до прије само годину дана чинила неупитном“.

Зоран Гопчевић био је један од најбољих црногорских ватерполиста свих времена. На Олимпијским играма у Москви 1980. освојио је сребрну медаљу, а има и европско сребро и светску бронзу.

Поред те „протестне ноте“, Хрватска је одлучила да у актуелном тренутку придружи још захтева поред поменутог у вези са именовањем базена и упути их Црној Гори као услов за деблокирање пута земље ка Европској унији.

Како је недавно истакао председник Скупштине Андрија Мандић, Хрватска жели да заустави Црну Гору на европском путу у поглављу 31.

„Ми имамо конкретан документ гдје Хрватска има неке услове према Црној Гори да би подржала затварање поглавља 31. Да ли се у том документу и гдје помиње та резолуција о Јасеновцу, о геноциду у Јасеновцу, Маутхаусену и Дахау? Не. Помиње се граница Превлака, подјела на мору, брод „Јадран“, помиње се базен у Котору, помиње се исплата одштете онима који су се налазили у Морињу… То је, значи, хрватска страна врло прецизно идентификовала. Због тога она жели да заустави Црну Гору на европском путу у поглављу 31″, рекао је Мандић током гостовања на Нова М телевизији.

Хрватска као арбитар историје?

Питање „Мориња“ већ деценијама служи као средство за политички притисак на Црну Гору. Иако је Црна Гора учинила значајне кораке у суочавању са прошлошћу и процесу помирења, Хрватска очигледно није заинтересована за искрено решавање конфликата. Уместо тога, свака прилика се користи да се Црна Гора стави у подређен положај, што овај захтев јасно показује.

Назив базена по Зорану Гопчевићу није само обележје његовог спортског успеха, већ и подсетник на време када је Бока Которска била расадник врхунских спортиста. Његово име симболизује понос овог краја, а покушаји да се то оспори јасно показују да мотиви нису правне, већ политичке природе.

Зашто ћути Црна Гора?

Кривица за овај притисак не лежи само на Хрватској. Ћутање црногорских власти и одсуство јасног става према оваквим захтевима додатно охрабрује политичке манипулације. Зашто нико не брани углед Гопчевића и грађана Котора, који су с правом огорчени оваквим интервенцијама?

Уместо да се јасно супротставе мешању у унутрашње ствари, црногорски политички представници често пристају на наративе који долазе из Хрватске. Ово није само питање спорта, већ достојанства једног региона и његових људи.

Опасна порука за будућност

Ако Црна Гора пристане на овај захтев, поставља се питање: шта је следеће? Да ли ће сваки симбол културног или спортског наслеђа Боке Которске бити доведен у питање ако се некога у суседству то „увреди“? Порука која се оваквим поступцима шаље јесте да политички притисак и ревизија историје могу надјачати локалну заједницу, њену вољу и право на очување сопственог идентитета.

Грађани Боке Которске и сви који цене њену богату историју и наслеђе морају се одлучно супротставити оваквим захтевима. Име Зорана Гопчевића не сме бити уклоњено са базена, јер то није само ударац једном спортисти, већ и читавој заједници која је поносна на своје корене.

Црна Гора је дужна да стане у одбрану својих људи, симбола и достојанства. У супротном, ризикује да постане земља која се покорава свачијим захтевима, на штету својих грађана и њихове будућности.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

10 thoughts on “Хрватска у континуитету политизује прошлост: Напад на Котор и Зорана Гопчевића

  1. Kad bi mi odavdje iz Crne Gore zatražili od današnje Hrvatske da ukloni na desetine spomenika podignutih u čast hrvatskim ustašama i nacistima, ali i da promjeni na stotine naziva raznih ustanova koje nose ime po tim istim hrvatskim ustašama nacistima, to bi bio ogroman spisak zahtjeva. A nas itekako vrijedja kad obi podižu spomenike ubicama naših ljudi kao onome Barišiću koji je ubio našega ambasadora Rolovića. Nažalost Crna Gora ne reaguje na direktno hrvatsko mješanje u naše unutrašnje stvari, pa su se toliko osilili da pored aspiracija na dio naše teritorije oko Prevlake, čak pokušavaju da nam iz Hrvatske odredjuju kako ćemo mi u Crnu Goru nazivati naše ustanove, i tražit od njih odobrenje.

    11
  2. Šivko Tandarašević, krojač i šnajder dudukljanske mitologije каже:

    Kako bi bilo da se bazenu da ime Ante Pavelića? I da Spajke sa ekipom poljube Milanovića u prkno i izvine se što su jeli govna dosad.

    13
  3. Zanima me dali Hrvatsko rukovodstvo koje traži da se Kotormom bazenu promijeni ime čuvenog vaterpoliste Gopčevića REDOVNO OBILAZI I POSTAVLJA CVJJEĆE NA SPOMENIK MIRA BAREŠIĆA PODIGNUT U HRVATSKOJ, UBICE CRNOGORCA VLADIMKRA ROLOVIĆA JUGOSLLVENSKOG AMBASADORA

    14
    0
  4. Ducic
    „Hrvati su najhrabriji narod na svetu, ne zato što se ničega ne boje, nego zato što se ničega ne stide.“👹

    Sačuvaj nas Bože kuge, gladi, rata i Hrvata
    Natpis je stajao u njemačkom gradu Magdeburgu na portalnom dijelu protestantske katedrale, a danas ga nema, mutter andja ga uklonila Emojipedia

    👹

    17
    1. То је сада Њемачки град, а у времену из кога је потекао тај назив био је насељем великим бројем Лужичких Срба. Тај средњевјековни тридесетогодишњи вујерси рат од 1618 до 1648. године је задао коначан ударац Србима Лужанима. Огромни губици у цивилног становништа су представљени као германски, у ствари су српски губици. Знао је Ватикан и тада као и 1914, као и 1941 до 45, кога ће да пошаље у етничко чишћење.

  5. Najveci broj objekata u Hrvatskoj nosi imena ratnih zločinaca iz II svj. rata i ovog zadnjeg rata. U susjednom Dubrovniku gomila je ratnih zlocinaca u ulicama, trgovima i zgradama. Od popa Perice, do ustaskih koljača so Tuđmana. Neshvatljivo je da CG ćuti, pa mnpogi Hrvati su protiv totalne ustasizacije Hrvatske. Morinj_ Uporedite ga sa zlocinima u Lori, sve je snimljeno. Tamo se dogodio najveći zločin iza II svj.erata na prostoru ex YU, a posebno su stravicno stradali Crnogorci. I CG ćuti. Slava Zoranu Gopčeviću! Ako ovo Crna Gora ne riješi zbog svog naroda i prizna ustašama da su u pravu, bolje da ne postoji.

    15
  6. U Morinju niko nije stradao ,najveci zlocin je bio udarac Kuvara kuhinjskom kutlacom po ledjima zatvorenika i zato je taj Kuvar odlezao visegodisnju zatvor i jos neki ali ne i Gopcevic koji nema veze sa tim..
    Gopcevic je bio samo rezervista koji je igrom slucaja bio na strazi tu.
    JNA je bila regularna vojska Jugoslavije a time i njeni rezervisti.

    JNA je bil regularna vojska na cijeloj teritoriji Jugoslavije a hrvatske paravojne snage zarobile su crnogorske reziviste na teritoriji BiH i odvele u Loru dje su krvnicki muceni i umrli u teskim mukama.

    19
  7. „Zloglasni Logor Morinj“. U kome nikome nista nije falilo, samo se, koliko znam, jedan podeblji ustasa zalio da su ga udarili nogom u guzicu. Mozda su ih i tjerali da jedu hladnu supu? Sprdnju na stranu, nije mi poznato da je iko u tom famoznom logoru Morinj nastradao. Sto se ne bi moglo reci za Loru gdje su surovo torturisani i pobijeni zarobljenici iz jedine regularne vojne sile na teritoriji Jugoslavije – JNA. Niko za to nije odgovarao, a poltronski Milov Montenegro je procesuirao navodne cuvare logora i mislim da je presudjeno bar nekim od njih.
    O postavljanju spomen ploce i Ranku Krivokapicu i vojsci Crne Gore, koja nije dozvoljavala njeno sklanjanje ne bih gubio vrijeme.
    Ako ima neko da me demantuje imenom hrvata koji je nastradao u Morinju, neka slobodno to iznese.

    24
  8. Да има државе па да фино да им траже новчане надокнаде за звјерста која су почињена над црногорским грађанима у логору смрти Лора.
    Да фино преда међународном суду за ратне злочине тај предмет,па нека и буде симболике ради,само да се стави до знања какве су то звјери.
    Или ће држава наша својом ћутњом да принесе невину крв логораша из Лоре на олтар Европске Уније као жртву за улазак у исту?

    25
  9. treba podnijeti.zahtjev.UN DA SE PONISTI državnost te genocidne tvorevine koja je ubila dva miliona SRBA.Zabraniti sve njihove partije u Boki..itd.

    28
    1

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net