И пушке горјеле са украденим аутом
1 min readОстатке двије пушке пронашли су истражитељи у запаљеном аутомобилу, коришћеном током напада на Петра Липовину и Жељка Пејаковића, сазнају Вијести незванично.
Према истим информацијама, утврђено је да је то возило украдено и да су на њему биле француске регистрационе ознаке.
“У нападу су учествовале три особе – возач и двојица пуцача. Испалили су рафале са обје стране возила. У питању су такозвана челична зрна”, рекао је извор листа.
Један од саговорника тврди да су истражитељи једну од пушака изузели већ првог дана, а да су остатке друге покушали јуче да извуку из аутомобила, јер се у подметнутом пожару стопила са возилом…
Четрдесетдвогодишњи Липовина и двадесешетогодишњи Пејаковић убијени са на улазу у Подгорицу, након што нападачи изручили рафал ка њиховом “BMW-у”.
Наоружани мушкарци под фантомкама, сачекали су мете нешто послије 15 часова недалеко од кружног тока и раскрснице магистралних путева Подгорица – Цетиње – Никшић и запуцали…
Они су потом ушли у украдени “рено”, довезли се до Марезе, гдје су запалили тај аутомобил. Тада су промијенили возило, а Вијестима је речено да је полицији познато коме припада. Током саслушања, Подгоричанин је изјавио да је тог четвороточкаша продао и саопштио име наводног новог власника, који се у полицијској евиденцији води као безбједносно интересантно лице.
Према полицијским информацијама, Липовина је био високорангирани припадник цетињског огранка кавачке криминалне групе и користио је возило регистарских ознака ЦТББ271, у који је прекјуче испаљена киша метака.
Том клану наводно је припадао и други страдали – Пејаковић.
Први је крајем 2023. а други прије десетак дана напустио Истражни затвор у Спужу, јер у законском року од три године нису донешене првостепене пресуде у предметима организованог криминала.
Липовина је био је шеф кавачког клана за Цетиње, тврдио је Бајрам Писта, сарадник тужилаштва против вишечлане групе оптужене за припремање више убистава….
Полицајац Иван Стаматовић причао је Љубу Миловићу путем Скај апликације о том четрдесетдвогодишњаку прекјуче страдалом у у наставку рата криминалних кланова.
Сада одбјегли службеници Управе полиције о томе дискутују након што су се успаничили када је тај Косовар одлучио да сарађује са Специјалним државним тужилаштвом (СДТ), у случају против групе кавчана на челу са Радованом Мујовићем и Василијем Рафаиловићем.
Стаматовић препричава Пистине тврдње изречене током истраге о хијерархији у кавачком клану:
“Испричао је о хијерархији у кавачком клану… Главни је Звицер, иза њега Кашћелан, након тога Месар (кум Звицера), затим Васко Р… па остали. Много се поштују између себе ови главни и не комуницирају са сваким… Да је Петар Липовина за Цт, Васко Бд, Мујовић и Рогановић Нк и Хн, Ракочевиц Пг (Месар Пг)… Подијељеност тероторије”, шаље поруку Стаматовић 15. маја 2020. године.
Он колеги поручује да ће Писту у 18 часова да доведу на саслушање из спушког притвора и најављује да ће отићи тамо “да видим хоће ли шта рећи”…
Послије му јавља да је овај постао свједок сарадник, да не може да му детаљише јер није сам:
“Значи покасапиће ове, нека ће кад раде са фукарама… Брате, испричао је да га је на Косово врбао Јован Мирковић, возач Кашћелана. Дошао је у ЦГ и ту је требао да вози Дрецуна, а Дрецун да пуца на Кана и Словинића, међутим, онај мали је био непоуздан и продао пиштољ, па је он преузео да пуца… Увалио је Васка Рафаиловића као главног шефа за Бд, испричао неке ствари за Мујовића”.
Потом у дописивању вријеђа ухапшеног Николу Дрецуна, наводећи и да је он свашта причао на саслушању, опет помињући прекјуче страдалог Липовину.
“Причао је свашта нешто. Да је палио кола за Липовину са Цт, али не Сава Липовину него Петра, чини ми се. Да је пуцао на Рогановића, да га је каматарио Ћупић, да је наркоман”…
Оптужбе СДТ-а
Липовина је био оптужен да је дио криминалне групе Радована Мујовића и Василија Рафаиловића, оптужене за више кривичних дјела, међу којима и подстрекавање на убиство.
Хапшен још 2019. године, након што је полиција у стану који је користио пронашла и одузела дрогу, оружје, новац, средства комуникације…
Тада је саопштено да су службеници те институције лоцирали безбједносно интересантно лице и открили такозвани штек стан у Подгорици који је он користио.
У том објекту пронашли су, између осталог, пиштољ, перику, фантомку, панцир, дрогу, ваге за прецизно мјерење, више телефонских апарата од којих су два највјероватније за криптовану комуникацију и домаћих и иностраних СИМ картица.
Пејаковић прије десетак дана изашао је из затвора, такође због недоношења првостепене пресуде у року од три године од подизања оптужнице.
У подгоричком Вишем суду, почетком јула ове године он и Мошо Паовић у поновљеном поступку ослобођени су оптужбе да су учествовали у убиству суграђанина са Цетиња Богдана Милића 2019. године. Истовремено, Лазар Недовић и Перо Лаличић осуђени су на јединствене казне од 18 година и 10 мјесеци, односно 17 година затвора за тај злочин.
Пејаковић је био, тврде извори “Вијести”, у истој соби у спушком затвору са Слободаном Кашћеланом, приликом вербалног сукоба тог Которанина са Вјекославом Ламбулићем.
Истражитељи утврђују да ли је двоструко убиство одмазда за бомбашки напад у пријестоници, када су убијени шкаљарци Драган Рогановић и Петар Калуђеровић, а тешко рањени Тасо Јовановић и Михајло Борозан, почетком јуна 2024. године“…
Кречење и измјене ЗКП-а
Џаба је Управа полиције, у сарадњи са СДТ-ом и другим тужилаштвима, у претходних годину дана постигла рекордне резултате – лишавање слободе преко 600 чланова организованих криминалних група који су чинили најтежа кривчна дјела, када имате малтене сваког дана пуштање на слободу врло опасних лица, саопштио је јуче министар унутрашњих послова Данило Шарановић (Демократе).
Он је констатовао да је ријеч о особама које су “или легитимне мете или извршиоци тешких кривичних дјела”.
“Укратко речено, Управа полицијје џаба кречи”, казао је челник МУП-а.
Шеф посланичког клуба владајућег ПЕС-а Василије Чарапић, подсјетио је да су он и партијски му колега Миодраг Лаковић још у јуну предложили измјену Закона о кривичном поступку, којом се предвиђала могућност продужења притвора до двије године за кривична дјела организованог криминала, тероризма, ратних злочина и кривична дјела за која је прописана казна дуготрајног затвора.
“Свјесни смо да овакво рјешење неће само по себи ријешити проблем организованог криминала али би дало више простора за дјеловање правосуђу и безбједоносним службама. Стога, позивам све посланичке клубове да подрже да се дневни ред сједнице која почиње 12. новембра допуни овом тачком а затим и да подрже сами предлог”, написао је он.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: