ИН4С

ИН4С портал

Идеја витештва у Србији никад није умрла: Један младић прави оклопе какве је имао деспот Лазаревић

Фото: Курир телевизија

Александар Урошевић, у околини Ваљева, има радионицу у којој настају историјске реплике и борбени оклопи.

– Оклопарством сам почео да се бавим од првог дана када сам дошао у удружење Бели орлови. Наиме, то је и био разлог зашто сам дошао у Беле орлове. Желео сам да научим како су се правили оклопи. Тада смо имали врло скромна знања. Прво смо почели да правимо брње – рекао је за телевизију Курир Александар Урошевић, оклопар.

Фото: Принтскрин/Курир телевизија

Брње су металне кошуље, прављене од алки. Брње су средњевековне кошуље – панцири.

– Највећа мука је била схватити како сам оклоп функционише. Ниједан оклоп није прављен за сваког човека. Морате имати тачне мере и морате ући у анатомију сваког човека када правите и то су били највећи проблеми. Мој први оклоп био је прављен за мене, и направио сам га већим, па ми није одговарао – рекао је за телевизију Курир Александар Урошевић, оклопар.

А подсетимо, етика је српском витезу била виши закон од закона победе и пораза: „Боље ти је изгубити главу него своју огрешити душу“, каже народна песма.

Басинет шлем је средњевековни европски војни шлем или кацига који је имао отвор за лице. Он се развио од гвозденог или челичног конусног шлема (“капе”) и као своју особену карактеристику имао је зашиљени врх, док се при дну ширио бочно и са задње стране како би омогућио заштиту за врат. Користио се за пешадијску војску.

 

Извор: Курир

 

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy