ИН4С

ИН4С портал

Идеологија изнад дјеце: Тамна страна трансродне политике

1 min read

У вријеме када се традиционалне вриједности све више гурају на маргине јавног дискурса, једна тема изазива посебно дубоку забринутост – промјена пола код малољетника. Док се под плаштом „укључивости“ и „толеранције“ у Сједињеним Америчким Државама и Канади дјеца подвргавају хормонским третманима и чак хируршким интервенцијама, све више стручњака, родитеља и јавних личности указује на озбиљне етичке, медицинске и правне посљедице оваквих пракси.

Негативне посљедице промјене пола код малољетника: Медицински, психолошки и етички ризици

Иако се промјена пола често представља као „афирмативни третман“, многи истичу да се ради о озбиљним и често неповратним захватима са низом медицинских, психолошких и етичких импликација.

Једна од најозбиљнијих компликација која прати хормонске и хируршке интервенције је неповратан губитак репродуктивне способности.

– Код дјевојчица (биолошких жена) које узимају тестостерон у раном узрасту може доћи до атрофије јајника и материце, што отежава или онемогућава трудноћу у будућности.
– Код дјечака (биолошких мушкараца), блокатори пубертета и каснији естрогенски третмани доводе до смањења производње сперме и, у неким случајевима, трајне неплодности.
– У случају хируршких интервенција (уклањање груди, материце, тестиса) стерилитет постаје трајан и неповратан.

Биолошке жене (дјевојчице које транзиционирају у мушкарце):

Тестостеронска терапија може довести до:

  • Оштећења јетре

  • Проблема са срцем и повишеног притиска

  • Појаве акни, губитка косе, дубоког гласа и трајних промјена у телесној структури

  • Повећаног ризика од полицистичних јајника и рака материце (уколико није хируршки уклоњена)
    Мастектомија (уклањање груди) у адолесцентном добу носи ризик од инфекција, ожиљака и психолошке трауме уколико касније дође до кајања.

Биолошки мушкарци (дјечаци који транзиционирају у жене):

Блокатори пубертета могу узроковати:

  • Смањену густину костију, повећавајући ризик од остеопорозе

  • Слаб развој мишићне масе и сексуалних функција
    Естрогенска терапија може изазвати:

  • Тромбозе и кардиоваскуларне проблеме

  • Повишење ризика од карцинома дојке

  • Губитак либида и еректилну дисфункцију
    Генитална хирургија (вагинопластика) код малољетника је посебно ризична због недовољно развијеног ткива, што може довести до компликација урађених процедура, инконтиненције и хроничних инфекција.

Многа дјеца која се подвргну овим интервенцијама у адолесценцији касније пролазе кроз процес „detransition“-а, односно враћања у свој биолошки пол. Међутим, многе промјене су у том тренутку већ неповратне.
– Студије показују да постоји проценат младих који се каје због донијетих одлука, често под утицајем друштва, интернета или идеолошког наратива.
Психолошки терет кајања, осјећаја да су им одузете опције будућности, и осјећај издаје од стране одраслих који су дозволили интервенције, може оставити дубоке трауме.

Већина дјеце прерасте потребу за промјеном пола, она је углавном узрокована пубертетом и простим осјећајем нелагоде који свакако постоје у тим најњежнијим годинама

daily mail

 

Ако се родитељ противи промјени пола то је злостављање!?

На Флориди је гувернер Рон Десантис предузео кораке који враћају наду заговорницима традиционалних вриједности. Он је потписао закон којим се строго забрањује коришћење блокатора пубертета, хормонских терапија и оперативних захвата у сврху промјене пола код малољетника. Ова одлука је дочекана аплаузом у круговима који вјерују да дјеца морају имати право на срећно и природно одрастање, без експерименталних интервенција.

Сличан примјер долази из Џорџије, гдје је усвојен закон који забрањује већину медицинских процедура везаних за промјену пола код младих испод 18 година. Ове мјере имају за циљ да зауставе оно што многи називају медицинском злоупотребом дјеце у служби идеологије.

Ипак, контра-примјери говоре у прилог дубокој подијељености америчког друштва. У Илиноису је предложен закон који би родитељско противљење промјени пола могло класификовати као облик злостављања дјеце. То значи да би родитељи који одбију да пристану на хормонску терапију свог дјетета могли завршити под истрагом, а дјеца – у систему социјалне заштите. Један од најдрастичнијих примјера напада на ауторитет родитеља у историји савременог западног свијета.

Њујорк иде и корак даље – упркос забранама и опрезу широм земље, наставља се са операцијама промјене пола код малољетника. Овдје државне институције директно учествују у процесима који у многим земљама не би били дозвољени ни код пунољетних особа без детаљних психолошких процјена.

Tранс идеологија губи битку

Врховни суд Велике Британије својом најновијом одлуком је прогласио да само „биолошке жене“, а не трансродне жене, потпадају под дефиницију „жене“ у Закону о равноправности из 2010-те године. Ово значи да тај британски закон више неће штитити трансродне жене-мушкарце од дискриминације. Пресудом је ријешен спор који траје од 2020. између групе за права жена у Шкотској („For Women Scotland“) и шкотске владе која је инсистирала на примени регионалних закона о забрани дискриминације  „трансроднеих жена које поседују потврду о промени пола“.

Врховни суд Британије: Жене су само „биолошке жене“, а не трансгендери-жене

Претходно су шкотски судови одбацили жалбу те организације за људска права, након чега се она жалила Врховном суду Велике Британије.

Амерички бизнисмен Илон Маск је међу првима одреаговао на ову „историјску одлуку“, написавши на Иксу: „Можда за Британију још има наде“.

Мађарски премијер Виктор Орбан подвукао је кључну тачку конзервативне идеологије: друштво почива на јасним природним и породичним вриједностима. Закон који у Мађарској забрањује „промоцију хомосексуалности“ малољетницима представља, како влада тврди, начин да се заштите дјеца од ране сексуализације и идеологија које могу бити у супротности са вољом родитеља и традицијом нације.

У Бугарској је недавно измијењено законодавство како би се ограничила ЛГБТ пропаганда у образовном систему. Иако се та одлука нашла на мети критика из ЕУ, она има широку подршку у јавности. У Пољској су поједине регије, под притиском Брисела, укинуле статус „ЛГБТ фри зона“, али истраживања показују да је подршка конзервативним вриједностима и даље снажна.

Дјеца треба да расту – не да се мијењају

Промјена пола није питање тренда, већ дубоко медицинско, морално и филозофско питање. У друштвима у којима се родитељи хапсе зато што штите своје дијете од неповратне промјене, а држава га подстиче да „изрази свој родни идентитет“ хормонима и скалпелом – морамо се запитати: гдје је граница? Доказ да се ради о социјалном инжењерингу

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy