ИН4С

ИН4С портал

Игра опасна по живот: Петнаестогодишњак тешко повријеђен на вагону у депоу Жељезничке станице

1 min read

Фото: Depositphotos/Gudella

Петнаестогодишњи дјечак из Подгорице у суботу је тешко повријеђен у несрећи у депоу подгоричке Жељезничке станици у Подгорици.

Према сазнањима „Вијести“, дјечак се попео на вагон гдје је дошло до струјног удара, а након интервенције у Клиничком центру Црне Горе, хитно је транспортован за Београд.

Посљедњи случај, нажалост, није изолован, а овакве несреће су честе у депоу подгоричке Жељезничке станице.

Из Жељезничке инфраструктуре (ЖИЦГ) тврде да на станичном подручју постоје видна упозорења.

Цивилни сектор и родитељи чија су дјеца имала несрећу управо у депоу сматрају да је простор потребно додатно обезбиједити.

„Сходно жељезничким прописима жељезничка кола се обезбјеђују само од самопокретања, а приступ истим је строго забрањен трећим лицима (осим овлашћеним жељезничким радницима). На станичном подручју постоје видна упозорења о забрани кретања пругом, као и упозорења да се ради о високом напону и да је опасно по живот“, одговорили су „Вијестима“ из ЖИЦГ.

Поручују и да најзначајнији утицај на смањење оваквих нежељених догађаја могу имати едукације становништва о опасностима на жељезничком подручју.

„У циљу подизања свијести становништва о поменутим опасностима и посљедицама непоштовања обавјештења на жељезничкој инфраструктури, поред жељезничких предузећа и државних институција, било би пожељно да медији, НВО сектор и ауто-школе кроз своје пословање дају допринос на едукацији и упознавању грађана, а нарочито дјеце о опасностима које могу бити кобне по живот. ЖИЦГ је у више наврата била иницијатор оваквих едукативних акција, а све у циљу упознавања путујућег и непутујућег становништва о опасностима и пажњи коју је потребно имати приликом кретања жељезничким подручјем“, кажу из ЖИЦГ.

Вук Јовановић, чији је син Ј.Ј. 2017, тада дванаестогодишњак, задобио тешке опекотине, апеловао је на родитеље да не дозволе дјеци да се примичу прелазу између Жељезничке станице у Подгорици и насеља Стари аеродром.

Нагласио је да тај простор треба да се огради, како нико не би могао да пролази туда.

Он је истакао да је опоравак Јакшин трајао дуго, да је био и у коми, животно угрожен, а да су када су га превијали, морали да то раде под тоталном анестезијом.

“Мој син је по тијелу задобио 75 одсто опекотина. Имао је срећу да му је све избило на ногу. То су стари вагони, напон је од 25.000 волти, Јакша није додирнуо жицу, као што људи можда мисле да се тако дешавају несреће. У зони од три метра хвата струјно коло, односно тијело је проводник између жице и метала”, истакао је Јовановић.

И Удружење Родитељи апелује на надлежне да ураде све у својој моћи да се овакве ситуације више не понове.

„Подсјећамо да ово није први пут да дјеца и млади страдају у овом дијелу града, што нас додатно наводи на то да се мора коначно нешто конкретно урадити. Свјесни смо да је одговорност првенствено на дјеци и њиховим родитељима, који би требало да их упозоре на опасности, али не може се занемарити ни одговорност надлежних институција и предузећа у томе да се ови дјелови додатно заштите и ограде, а с обзиром на то да се сада грађани могу слободно кретати“, стоји у допису које је Удружење прослиједило ЖИЦГ, Одржавању жељезничких возних средстава, Управи за жељезнице, Министарству капиталних инвестиција и Главном граду.

„Уколико нијесмо у довољној мјери упознати, молимо вас да нам укажете да ли је посљедњих година покренута било каква иницијатива да се спријече овакве трагедије, односно да се простор станице или депоа и дијела колосијека огради, поставе табле упозорења и слично? Да ли је висок ниво безбједности на Жељезничкој станици и споредним колосијецима подразумијева да је мјесто депоа под сталним напоном или је могуће реаговати и у том дијелу? Да ли сматрате да се неким другим начинима овај проблем може превенирати и који је то? Допис достављамо свима вама, како бисмо избјегли недоумице о томе шта је чија надлежност“, поручују из Удружења Родитељи.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy