ИН4С

ИН4С портал

ИЈЗЦГ: Више од 15 одсто становништва Црне Горе старије од 65 година

1 min read

Фото: ИЈЗ

Старење становништва постаје кључни глобални тренд, преобликујући друштва широм свијета, а пројекције Уједињених нација (УН) показују да ће до 2050. године број особа старијих од 65 година бити двоструко већи од броја дјеце млађе од пет година.

То је саопштено из Института за јавно здравље (ИЈЗ) поводом Свјетског дана старијих особа који су успоставиле УН 1990. године. Тај дан се обиљежава са циљем да се нагласи важност прилагођавања друштва потребама старијих.

Из ИЈЗ су казали да је Свјетски дан старијих особа прилика да се скрене пажња на здравствене проблеме, проблеме социјалне искључености, сиромаштва, злостављања старијих особа и промовише инклузивно и достојанствено старење.

Они су рекли да старење становништва постаје кључни глобални тренд, преобликујући друштва широм свијета.

“Пројекције УН-а показују да ће до 2050. године број особа старијих од 65 година бити двоструко већи од броја дјеце млађе од пет година и приближно исти као број дјеце млађе од 12 година”, наводи се у саопштењу, преносе Вијести.

Та демографска промјена, како се додаје, повећава потражњу за његом, као и за здравственим и социјалним услугама, нарочито за старије особе са стањима попут деменције.

Наводи се да је у складу са тим овогодишње обиљежавање Свјетског дана старијих особа фокусирано на тему: „Достојанствено старење: важност јачања система његе и подршке за старије особе широм свијета“.

Из ИЈЗ су рекли и да се становништво Црне Горе суочава са демографским старењем што показују и подаци о учешћу броја особа старијих од 65 година у укупном становништву.

“У 1991. години удио старијих је износио 8,3 одсто, док је у 2003. години порастао на 11,9 одсто”, каже се у саопштењу.

Додаје се да, према резултатима пописа становништва из 2011. године, у Црној Гори живи 12,8 одсто старијих грађана преко 65 година.

Наводи се да процјене из 2021. године показују да је учешће старијих од 65 година у општој популацији сада веће од 15 одсто, а да је просјечна старост становништва у Црној Гори 38,8 година.

“Брзи раст броја људи који достижу старије животне доби наглашава значај унапређења здравља, превенције и лијечења болести током читавог живота”, каже се у саопштењу ИЈЗ.

Додаје се да у друштвима са старијом популацијом постаје императив прилагођавање све већем броју старијих особа које посједују различите функционалне капацитете.

Из ИЈЗ су рекли да на способност обављања основних функција и учешћа у свакодневним активностима утичу не само лични капацитети појединца, већ и друштвено и физичко окружење у којем бораве.

“Подршка окружења игра кључну улогу у помагању старијим особама да одрже ниво активности и независност како напредују у годинама”, наводи се у саопштењу.

У складу са тим на глобалном нивоу, како се додаје, поводом Међународног дана старијих особа разговараће се о политикама, законима и праксама које јачају системе бриге и подршке за старије особе.

“Фокус ће бити на потреби за обуком у геријатрији и геронтологији, као и на рјешавању глобалног недостатка радника за његу старијих особа”, каже се у саопштењу.

Из ИЈЗ су рекли да свако друштво има обавезу да осигура достојанствен и квалитетан живот старијих, обезбјеђујући им не само материјалну сигурност, већ и друштвену подршку, његу и љубав.

“Заједно, можемо градити друштво које цијени и поштује све генерације, где старији нису заборављени, већ су активни и поштовани чланови заједнице”, закључује се у саопштењу.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *