ИН4С

ИН4С портал

Има ли Црна Гора своју „фармацеутску мафију“ (1): „Глосариј“ монополиста на тржишту вриједном 75 милиона евра?

1 min read
Грађани Црне Горе годишње потроше љекове у вриједности од најмање 75 милиона евра, при чему око 55 милиона коштају медикаменти набављени преко тендера за јавне здравствене установе, а главни удио у подјели тог вишемилионског колача имају веледрогерије „Глосариј“ и „Фармегра“.
Glosarij

компанија "Глосариј"

Грађани Црне Горе годишње потроше љекове у вриједности од најмање 75 милиона евра, при чему око 55 милиона коштају медикаменти набављени преко тендера за јавне здравствене установе, а главни удио у подјели тог вишемилионског колача имају веледрогерије „Глосариј“ и „Фармегра“.

Те двије фирме безмало заузимају монополистичку позицију, која им омогућава стицање огромног профита, због чега грађани Црне Горе плаћају наскупље љекове у региону.

Како је порталу ИН4С саопштено из Фонда за здравствено осигурање Црне Горе, у буџету за текућу годину за љекове и остала медицинска средства опредијељено је 72,5 милиона евра.

Према нашим сазнањима, „Глосариј“ и „Фармегра“ контролишу чак 80 одсто тржишта љекова у Црној Гори. „Глосариј“ је у стопроцентном власништву Бранислава Мартиновића.

Успон „Глосарија“ и „Фармегра“ свакако не би био могућ без повезаности са властима, који су, што законским оквиром, а што протежирањем на тржишту те компанију довели у статус монополиста.

Тако је у члану 40а Закона о медицинским средствима прописано да се „увозом и извозом медицинских средстава могу се бавити велепродаја и друга домаћа и страна правна лица, који су уписани у регистар увозника који води Агенција“. Закон одређује и да се „увозници медицинских средстава могу увезена медицинска средства испоручивати веледрогеријама, али се не могу бавити прометом медицинских средстава“.

Такође, „Глосарија“ и „Фармегра“ редовно су у врху листе компанија које послују са државом.

Према подацима Центра за истраживачко новинарство, „Глосариј” је, у периоду од 1. јануара 2012. до средине марта 2017. године, за љекове и медицинска средства од државе добио око 98 милиона евра.

Знатан дио ове цифре добио је “Глосариј”, док је на челу „Монтефарма“ био Будимир Станишић. „Монтефарм“ је основан oдлуком Скупштине Републике Црне Горе бр. 1771 од 15.05.1991. године.

Фирма “Глосариј ЦД”, такође у стопроцентном власништву Бранислава Мартиновића, добила је у том периоду око 6 милиона евра.

То је готово половина свих средстава којима је “Монтефарм” располагао од државе за набавку љекова на рецепт.

Према уговорима објављеним на сајту Управе за јавне набавке, “Глосариј” је током 2012. и 2013. године од “Монтефарма” добио око 7,4 милиона евра. Доступни уговори показују да је већ 2014. године “Глосариј” за љекове и медицинска средства добио 3,2 милиона евра, а 2015. године око 19 милиона евра.

Из уговора склопљених 2016. године може се закључити да је “Глосариј” приходовао од “Монтефарма” око 21,5 милиона евра, а да је за два и по мјесеца 2017. године добио послове вриједне 18,5 милиона евра.

Према подацима Управе за јавне набавке за 2013. године, „Глосариј“ и „Фармегра“ највише су те године пословале са државом. „Глосариј“ је тада од стране државе и локалних управа анагажован на пословима вриједним чак – 18 милиона евра, а „Фармегра“ са 10 милиона.

„Глосариј“ и „Фармегра“ су на листи највећих понуђача били и током 2012. године, када је Глосариј добио послове вриједне 6,3 милиона евра, а Фармегра са 3,1 милион.

„Глосариј“ и „Фармегра“ биле су и међу привилегованим фирмама којима је Инвестиционо развојни фонд 2013. године помагао не само кроз додјелу повољних кредита, већ и кроз откуп њихових милионских потраживања, свакој по 1,8 милиона евра.

мејл од 7. фебруара са питањима упућеним компанији „Глосариј“

Компанија „Глосариј“ није одговорила на наша питања – колики је годишњи промет који остварује, колико је процентуално њено учешће на тржишту увоза и дистрибуције љекова у Црној Гори, те како коментарише наводе да има монополску позицију на том тржишту.

питања су поновљена 26. фебруара

Питања су на званични мејл „Глосарија“ послата у два наврата – 7 и 26. фебруара, али одговора није било.

Иначе, „Глосариј“, основан 1992. године на Цетињу, на свом сајту наводи да је прва приватна веледрогерија у Црној Гори.

– Данас смо лидерска компанија која се бави прометом љекова, медицинских средстава и потрошног медицинског материјала, као и других производа намијењених здравственом тржишту. Поносни смо на чињеницу да нас је преко 300 компанија ауторизовало за дистрибуцију својих љекова и производа, наводи се на сајту „Глосарија“.

„Фармегра“ је основана 1998. године као приватна компанија за медицинско снабдјевање фармацеустког сектора Црне Горе. На сајту те компаније наводи се да је „једна од водећих велетрговина лијековима у Црној Гори“.

„Фармегра“ истиче да је у могућности да понуди 80 одсто артикала који чине продајни асортиман просјечне апотеке и да наручену робу достави купцу за кратко вријеме било гдје у Црној Гори.

Наведени монополисти су отворили и свој ланац апотека Теамедика и Бену и тиме све „мале апотекаре“ ставили у још незавиднији положај, јер су постали жртве нелојалне конкуренције.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

17 thoughts on “Има ли Црна Гора своју „фармацеутску мафију“ (1): „Глосариј“ монополиста на тржишту вриједном 75 милиона евра?

  1. Ovo je sve istina. Ali nije ni cudo, kad se u farmaciji vise pita ekonomista (B.M., K.H.) nego farmaceut. Kada uticaj na odabrati klinickih ispitivanja koja ce se finansirati, na Medicinski fakultet CG, na donosenje svih bitnih odluka u MZ ima, pazite ovo, student (M.K.) doktorskih studija iz Kragujevca, sa nepunih 27 godina. Dje ce nam drzava!

  2. Нема код нас мафије ми смо земља снова и благостања.Код нас све функционише без грешке.

  3. Poznato je da je farmaceutska mafija jedna od najstarijih . Oni imaju i svoju tajnu sluzbu formiranu prije II sv. rata. Znaci prije CIJE, koja je formirana 1947.g.
    Farmaceutskoj mafiji je cilj biznis i trgovina, a ne zdravlje ljudi.
    U SFRJ su nekada bili standardi na koliko stanovnika dolazi apoteka. Tada su se u SAD neki ljekovi prodavali u svakoj samoposluzi sto je za nase apotekarte bilo zacudjujuce.
    Sta imamo danas? Na svakih par metara apoteka.
    Jesmo li toliko bolesni ili je nesto drugo u pitanju?
    U svakom slucaju nijesu cista posla, a posebna prica je vlasnistvo i ko se dje ugradio.

  4. U moru kriminala n racun gradjana Crne Gore ovo je mozda najveci ali sigurno i najnemoralniji
    Sirok i dugacak je spisak ljudi izvodjaca radova pljacke drzave preko Brana Martinovica i firmi Bayfarmi Glosarij
    Pocetak prave itimaxine datira iz vremena kada tender nije bilo i kada je cvijet , ruza pljacke bio Miomir Mugosa i pokojni Lale Sekulic
    Nastavak i prava pljacka svakog gradjanina pocinje dolaskom Rama Bralica koji preko svog satelita I bivseg direktora Crnagoracoopa uvode Brana u igru kroz SDP ,
    Tu onda se siri krug lopova ..Budo Stanisic ,Milica Kizman , Milan Mijovic ,Budimir Segrt …sadasnje rukovodstvo Fonda .. i da ne preskocim sluzbe Fonda i ministarstva kao i agenciju za ljekove
    Dakle pisao za SDT ,ali imamo problem , kum Brano sa kumom Katnica
    Lukavi Martinovic je mozda cak i njega isgolirao pozivajuci se na obraz cast i kumovsku vezu
    No dragi moji gradjani Crne Gore to se cak moze nazvati i legalnom pljackom gradjana i nelegalnim finansiranjem licnosti iz partija a zatim sto ostane i za partije
    Dakle najveci legalni kriminal u CG vec godinama
    Okoristio se lijepo i Ranko Krivokapic , cista lova kao suza , preko Radtodera
    Brano je vrlo pametab
    Maximalnim cihenama sve opcije je pokrio
    Kad Milivoje Jatnic ode jadna ce biti slizba nabavke ljekova i novca
    No, Brano i Kenabe i Ramo i Nikaljecu i Budo i Milica i g.stolare Mijovicu ( jos mi kuhinju nijesi zavrsio) mocicete da izadjete cisti da svi ukupno zahedno sa starom ofucalom lopinom Segrtom vratite tih par stotina miliona ili platite neke buduce vladtodrsce

  5. Наравно, зато ја мој лијек за притисак у Србији плаћам 4 евра, а у Црној Гори 15 евра. То је скандал!

  6. Naravno da Crna Gora ima svoju farmaceutsku mafiju, mafija je u svakoj pori sistema u Crnoj Gori, a s obzirom da u svijetu je trenutno jedna od najopasnijih mafija upravo farmaceutska, onda je jasno da je kod nas savršeno tle za razvoj iste.

  7. . Faramceti su gori od narkodilera. Svi sastojci u ljekovima su neorganski, ne mogu se rastvoriti i izbaciti napolje, vec se taloze u jetri i bubrezima. Ukucajte na google sastojke upisane na kutiji pa sami provjerite. Covjek je super sistem I nema bolesti koju ono nemoze pobjediti. Treba mu samo pomagati.
    https://youtu.be/vnfc-dtF720

  8. У Никшићу су биле 2 апотеке, а сада их је најмање 15, а број становника је исти. Јесу ли то резултати стандарда, бенефита и лидерства?

  9. Ovaj Glosarij je vlasnik 90% apoteka u Crnoj Gori. Čisto sumnjam da je Martinović 100% vlasnik svega toga. Isto važi i za Voli, Bemax, Stadion d.o.o…

  10. Уби нас стока, по три пут скупље таблете у Подгорици. Ја са сином узмем кола сипам гориво и право у Бродарево. Опет уштедим на терапији за мјесец дана.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *