ИН4С

ИН4С портал

Има ли Црна Гора своју „фармацеутску мафију“ (3): Љекови вишеструко скупљи него у Србији

1 min read
Последица монополистичког положаја веледрогерија „Глосарија“ јесте да грађани Црне Горе плаћају најскупље љекове у региону.
Zabranjeni ljekovi

Илустрација

Последица монополистичког положаја веледрогерија „Глосарија“ јесте да грађани Црне Горе плаћају најскупље љекове у региону.

Према нашим сазнањима, „Глосариј“ и „Фармегра“ контролишу чак 80 одсто тржишта љекова у Црној Гори.

Оснивач „Глосарија“ је Бранислав Брано Мартиновић, кум главног специјалног тужиоца Миливоја Катнића.

Преносимо упоредни списак цијене одређених љекова у Црној Гори и Србији, односно региону:

Tritace 2,5mg – 1,75 евра Црна Гора – 1 евро Србија;

Tritace 2,5+12,5mg – 1,89 евра Црна Гора – 1,37 евра Србија;

Tritace 5mg – 2,91 евра Црна Гора – 1,68 евра Србија;

CO-Diovan – 80mg/12,5mg – 20,17 евра Црна Гора –  9 евра регион;

Valcacor 80mg – 9,46 евра Црна Гора – 1,94 евра Србија;

Valcacor 160mg – 13,63 евра Црна Гора – 2,7 евра Србија;

Betaserc 24mg – 6,7 евра Црна Гора – 2,1 евра Србија;

Plavix 75mg – 12,13 евра Црна Гора – 4,65 евра Србија;

Tanakam 40mg – 15,47 евра Црна Гора – 3,8 евра Србија;

Eloryqa 10mg – 10,79 евра Црна Гора – 2 евра Србија;

Monopril 10mg – 3,03 евра Црна Гора – 2,75 евра Србија;

Monopril 20 mg – 3,66 евра Црна Гора – 3,28 евра Србија;

Serohal 20mg – 3,66 евра Црна Гора – 2,65 евра Србија;

Lercanil 8,39 евра Црна Гора – 6,8 евра Србија;

Prehanil 5mg – 4,92 евра Црна Гора – 4,3 евра Србија;

Prehanil 5mg/12mg – 6,66 евра Црна Гора – 4,3 евра Србија;

Prehanil 10mg/2,5mg – 10,92 евра Црна Гора – 9,1 евра Србија;

Prodaxa 150mg – 97,35 евра Црна Гора – 38,5 евра Србија;

Prodaxa 75mg – 48,95 евра Црна Гора – 37,2 евра Србија;

Codioval 18-19 евра Црна Гора – 9 евра регион;

Antiepileptici 50 евра Црна Гора 18 евра регион.

Ови подаци указују да су љекови у Црној Гори вишеструко скупљи у односу на земље региона, а један од узрока треба тражити у монополистичком положају главних веледрогерија.

Тако црногорски порески обвезници плаћају за само двије врсте лијека, који се набављају у иностранству, око 840000 евра више неко што за њих потроше Србија, Хрватска или Република Српска.

Ради се иматиниб капсулама – цитостатику, тј. лијеку против канцера за који порески обвезници годишње издвоје око 661,34 хиљаде евра и антибиотику цефиксим за који се потроши 331,5 хиљада евра.

Први лијек је производ швајцарске компаније Новартис, а други мекедонског Алкалоида. Испоручилац и главни добављач оба лијека годинама управо је компанија „Глосариј“.

Индикативно је да на годишњем тендеру Монтефарма за ова два лијека не постоји конкуренција производа других компанија и из других држава, јер се на регистрацију три генерички иста лијека од других произвођача, као што су, на примјер, Плива, Крка, Ацтавис итд. код Агенције за љекове и медицинска средства чека већ годинама.

Жртве монополистичког положаја „Глосарија“ су социјално најугроженије категорије становништва, прије свега пензионери и они са здравственим проблемима.

„Глосариј“ је покрио велепродају, а преко својих кћерки фирми поклопио је и малопродају, па контролише највећи дио апотека.

Glosarij
компанија „Глосариј“

Тиме та компанија стиче огроман профит, а да се не ради о малим цифрама говори податак да је тржиште љекова у Црној Гори вриједно око 75 милиона евра.

Реформе Владе Црне Горе, када је у питању трговина медикаментима, очигледно нијесу дале резултате, јер Агенција за љекове, која је регулатор на то тржишту, ништа није урадила на плану регулације цијене љекова на начин да утврди шта је разумни профит веледрогерија и малопродаје и да лимитира цијене како се то, рецимо, ради у Србији.

Умјесто тога, грађани Црне Горе због овог монопола плаћају вишеструко скупље љекове од осталих у региону.

Све се то може ријешити на начин да Агенција за љекове јасно одреди цијену љекова, али за тај потез, очигледно, не постоји политичка воља.

Како је порталу ИН4С саопштено из Фонда за здравствено осигурање Црне Горе, у буџету за текућу годину за љекове и остала медицинска средства опредијељено је 72,5 милиона евра.

Према ријечима портпарола Фонда Амера Рамусовић, пројектована средства за 2019. годину односе се на обезбјеђивање љекова на рецепт грађанима преко државних и приватних апотека са којима Фонд има закључен уговор, као и медикаменте за потребе јавних здравствених установа, на основу важеће Листе љекова, те медицинских средстава у терапији и дијагностици у здравственим установама.

Савремена медицина је скупа, скупа је дијагностика, скупи су љекови и сваким даном се све више отварају могућности за новим и  скупљим методама лијечења, што резултира растом ових трошкова, казао је Рамусовић.

Потрошња љекова и дијела медицинских средстава у 2018. години, који су набављени преко Монтефарма и издати на рецепт преко приватних апотека износи 64,1 милиона евра и већа је за 8,4 милиона евра или за 15 одсто у односу на 2017. годину.

Један од главних разлога повећане потрошње је већа доступност љекова и боља снабдјевеност тржишта, прије свега због доношења нове Листе љекова, која је у примјени од марта 2018. године, а којом су уведени нови љекови и посебно скупи љекови за савремене терапије у лијечењу осигураних лица Фонда. Такође, укључивањем приватних апотека у мрежу здравствених установа обезбјеђена је боља снабдјевеност љековима, са изузетком спорадичних случајева из објективних разлога (нпр. ако произвођач обустави производњу), али је истовремено дошло до пораста трошкова љекова издатих на рецепт. Нова листа љекова, која је ревидирана два пута током 2018. године, проширена је новим медикаментима, навео је Рамусовић.

По његовим ријечима, пет главних добављача лијекова и медицинских средстава, према подацима добијеним из Монтефарма, су: Хемомонт – Хемофарм, Фармегра – Подгорица, Глосариј – Подгорица, Фармонт – Подгорица, Медица – Подгорица.

Главни добављачи опреме, која је набављена у 2017. и 2018. години у аранжману Владе Црне Горе, у вриједности око 11 милиона евра за потребе Института за јавно здравље, Клинички центар Црне Горе, Завод за трансфузију крви и друге јавне здравствене установа су: „Урион“ Подгорица, „Глосариј“ Подгорица, „Осми ред“ Подгорица, „Фармалаб“ Подгорица, Фармонт МП д.о.о. Даниловград, ПДГ д.о.о. Подгорица, „Неомедика Монтенегро“ Подгорица, ДиаХем-Грамим д.о.о. Београд (набавка центрифуга за потребе Завода за трансфузију крви Црне Горе), Инел Медика Подгорица.

Према извјештају Агенције за љекове и медицинска средства, црногорски грађани су 2017. године попили медикамената у вриједности од око 77 милиона евра, при чему су око 55,7 милиона евра коштали љекови набављени преко тендера.

У односу на 2016. годину потрошња је порасла 8,55, а у односу на 2013. чак 23,61 одсто.

Просјечан пораст потрошње у Црној Гори је 6,9 одсто, што је знатно увећање од европског просјека који износи 3,8 одсто просјечног раста годишње, наводи се у извјештају ЦАЛИМС-а.

Такође, и потрошња по глави становника у протеклих пет година има тренд раста. Тако је потрошња љекова по глави становника у 2017. години била 124 евра, у односу на 2013. годину када је била око 94 евра.

Највећи удио у укупној потрошњи имају љекови из Ц групе, који дјелују на кардиоваскуларни систем (34,58 одсто), затим из Б групе, медикаменти за лијечење болести крви и крвотворних органа (25,19 посто), као и љекови из А групе, који дјелују на болести дигестивног система и метаболизма (10,66 одсто).

Прочитајте још:

Има ли Црна Гора своју „фармацеутску мафију“ (1): „Глосариј“ монополиста на тржишту вриједном 75 милиона евра?

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

6 thoughts on “Има ли Црна Гора своју „фармацеутску мафију“ (3): Љекови вишеструко скупљи него у Србији

  1. Najgori sistem nabavke ljekova je upravo kod nas.To kosta mnogo gradjane Crne Gore na isti nacin jao sto ce kostati gradjane Crne Gore to sto je Ivan Brajovic „ZABORAVIO“ da u vec fogovorenu cijenu izgradnje ubaci POCETAK PRIORITETNE DIONICE -Petlju Smokovac,struju ,vodu …
    Dakle imamo neraskidivu vezu Fond zdravstva-glosarij-montefarm -agencija za ljekove .
    To nas kosta cca 20 miliona eura godisnje
    Spreman sam uz bonus od 2 milona eura smanjiti nabavku za 22 milona eura koje crna gora tj vlada crne gore moze usmjeriti na dio potreba gradjana i institucija crne gore
    U odnosu na stvarnu cijenu i prodajnu cijenu to je najveca pljacka koja pocinje od Miomira Mugose i Lala Sekulica ,pa preko Rama Bralica,Buda Stanisica ,Milana Mijovica i kraljem pljacke Brana Martinovica ,Budimira Segrta ,Kenana Hrapovica
    Milivoje Katnic svakako moze otvoriti istragu protiv prijatelja i kumova sto je u crnoj gori postala praksa s razlogom jer su samo prijatelji i kumovi pljackali gradjane Crne Gore
    Zato dragi moji sugradjani , milm vas zBiravite nacionalno osecanje crnogoraca srba hrvata bisnjaka zabiravite pravoslavlje islam i katolicanstvo .. budite gradjani crne gore i oslobodicemo se pljacke koja je na svim nivoima nas najveci pronlem

  2. Није Миливоје крив, заузет је, јер стално сади лук!
    Узорао прву бразду. Не помамљује се лековима, но онако..

  3. Добро је да разоткривате овакве ствари. Вјерујем да ће многе мотивисати да направе излет до оближње границе и уштеде нешто новца.

  4. Ovaj tekst je udar na crnogorsku nezavisnost. I trba da plaćamo najskuplje ljekove, jer smo lider u regionu. E viva !!!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *