ИН4С

ИН4С портал

Има све осим ко је кривац а ко жртва: Шта пише у извештају Гутереша о Косову

© Tanjug/AP Photo/Craig Ruttle

Генерални секретар Уједињених нација Антонио Гутереш у редовном извештају о Косову и Метохији говори о тешкој ситуацији у јужној српској покрајини али не може да наведе кривца за стање ствари на терену зато што, када би то урадио, изазвао би оштру реакцију Америке која заправо стоји иза свега тога. Морао би да осуди и Америку – а то се не усуђује.

Ово је мишљење др Александра Лукића са Института за политичке студије поводом редовног извештаја генералног секретара УН о КиМ о коме ће се расправљати на седници 30. октобра.

Кривац није наведен

Лукић каже да је Гутереш у извештају све лепо изнео када је упозорио на тензије на северу па и могућу ескалацију због једностраних акција али да је опет изостављено именовање кривца за такву ситуацију.

„То је оно што је требало да пише у овом извештају и да се позове СБ УН да заустави терор над Србима. Дакле, страна која је за то одговорна није именована нити осуђена,“ констатује са жаљењем наш саговорник.

С друге стране, додаје Лукић, извештај је у суштини још и „добар“ јер је бар наведено све што се дешава, али је и лош јер не тражи никакве мере за страну која је одговорна за ескалацију сукоба на терену, како би је спречили да то даље ради, преноси Спутњик.

„Уместо тога, имамо позив обема странама да се окрену дијалогу који је на вештачком дисању, ако је судити по јуче одржаној рунди преговора у Бриселу, која по мени само говори да дијалог заправо више и не постоји,“ наводи Лукић.

Неке ствари у извештају које се дешавају на терену су наглашене, каже наш саговорник, што је добро, али не и довољно.

Лукић примећује да осим што у извештају није апострофиран кривац, изостало је и именовање жртве.

„Гутереш је истакао да постоје једнострани потези којима се он противи, уз закључак да се подиже тензија као и да све то ремети свакодневни живот људи који живе на КиМ, али ту није нагласио да се ради о Србима,“ примећује Лукић.

Ескалација је чињеница а не могућност

Наш саговорник сматра и да генерални секретар превише благо говори о могућој ескалацији сукоба и постојећим тензијама, с обзиром да она већ увелико постоји и траје на терену, као и терор над Србима.

Он подсећа и да је реч о редовном шестомесечном извештају Унмика и његовом раду.

„То је извештај који генерални секретар УН подноси Савету безбедности, али када се говори о раду ове мисије не каже да Унмик не ради свој посао, односно, да се због ставова Запада о независности Косова ингеренције Унмика толико смањују да је присуство ове мисије једва и видљиво,“ примећује Лукић.

Гутереш је у извештају, говорећи о једностраним акцијама које подижу тензије, поменуо затварање институција које финансира Београд, ограничавање протока робе и најаве отварања моста преко Ибра, што све умањују поверење међу заједницама. Оценио је да је због свега тога ситуација на северу КиМ напета, уз могућност ескалације, због чега је позвао обе стране да се окрену дијалогу и спусте тензије, преноси Спутњик.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *