ИН4С

ИН4С портал

Име „Бемакса“ и на стану Лазовића

1 min read

Зоран Лазовић, фото: ДАН, Срђан Бољевић

Специјално државно тужилаштво (СДТ) блокирало је милионски вриједна два луксузна стана у згради надомак Старога града, за које су њихови истражитељи утврдили да су у власништву некадашњег помоћника директора Управе полиције Зорана Лазовића и бизнисмена Александра Аца Мијаловића, једног од некадашњих, неформалних власника грађевинске компаније “Бемакс”.

То потврђују листови непокретности у које су “Вијести” имале увид.

Привремене мјере уписане су на станове од 170 квадрата, на посљедњем 11 спрату, као и на комфорни стан од 120 квадрата на деветом спрату, који су укњижени на компанију “Бемаx”.

Специјално државно тужилаштво, међутим, утврдило је да су Лазовић и Мијајловић ванкњижни власници тих некретнина.

“Привремена мјера обезбјеђења – забране располагања и коришћења непокретности по наредби Специјалног државног тужилаштва на апартману површине 170 квадратних метара, својина ‘Бемакс’ 1/1 (ванкњижни власник Александар Мијајловић)”, пише у листу непокретности.

„Шапа“ истражитеља којима руководи Владимир Нововић, стављена је и на стан Лазовића.

“Привремена мјера обезбјеђења – забране располагања и коришћења непокретности по наредби Специјалног државног тужилаштва на апартману површине 120 квадратних метара, својина ‘Бемакс’ 1/1 (ванкњижни власник Лазовић Зоран)”, стоји у листу непокретности у који су “Вијести” имале увид.

Некадашњи помоћник директора Управе полиције Лазовић и бивши главни специјални тужилац Миливоје Катнић ухапшени су 14. априла, а Специјално државно тужилаштво (СДТ) их терети да су починили кривична дјела стварање криминалне организације и злоупотреба службеног положаја, односно да су јавну службу подредили криминалном клану.

Пар дана након што су Лазовићу стављене лисице на руке, припадници Специјалног полицијског одјељења којим руководи Предраг Шуковић, заједно са екипом форензичара, ушли су у зграду познатију као “Перла” и започели претресе станова на врху тог објекта.

Катнић и Лазовић

Према незваничним информацијама Вијести, форензичари су изузели више доказа који наводно потврђују да станови који се у катастру воде на “Бемакс”, уствари припадају Лазовићу и Мијајловићу, који је оптужен да је формирао криминалну организацију која је руководила шверцом цигарета.

Он је ухапшен 19. фебруара, да би 24. априла био пуштен из Истражног затвора у Спужу након је држава уписала забиљежбу на некретнине којима је Мијајловићева одбрана јемчила да ће се тај осумњичени редовно јављати на позиве суда.

Претходно, суткиња за истрагу Вишег суда у Подгорици Сузана Мугоша прихватила је 12. априла понуду Мијајловића да се уз јемство од 1,1 милион еура са слободе брани од оптужби да је руководио криминалном групом која је кријумчарила дуванске производе.

Да Шуковићев тим чешља станове у “Перли”, Вијести су објавиле, управо наводећи да је ријеч о становима Лазовића, Мијајловића, али и некадашњег полицијског функционера Зорана Томчића и бизнисмена Ранка Убовића.

Из компаније “Бемакс” тада су реаговали, наводећи да су у питању станови који припадају тој компанији. Објављену информацију назвали су лажном.

“Зграду смо градили, односно изводили грађевинске радове и, по уговорној обавези, у компензацију добили пет станова. Доказ да је ‘Бемакс’ власник јесте и неспорна чињеница да од првог дана до данас – дакле, пуних пет година – све рачуне одржавања, потрошње струје и воде, као и све друге припадајуће рачуне, као што су кабловска или порези за те некретнине измирује искључиво компанија ‘Бемакс’. Станови су, комплетно опремљени, током претходних пет година били, повремено, понуђени и на тржишту некретнина – за издавање. Податке о томе је могуће лако и брзо провјерити. Лажна вијест лансирана је из концерна Вијести, а, по опробаном рецепту, преузела ју је мрежа медија формирана за ширење утицаја. Како смо и сами, као компанија, на мети истих, јасно нам је да је и мотив лансирања овог спина исти – нечасан притисак на особе које се у лажној вијести таргетирају”, навели су тада из Убовићеве компаније.

Међутим, докази до којих су дошли у Специјалном полицијском одјељењу – од личних ствари, до ДНК узорака на појединим стварима, били су довољни да Специјално државно тужилаштво наредни блокаду те имовине, наводи извор листа.

Управо су СДТ и СПО огласили су се четири дана након хапшења, када су у јавности објавили видео-снимке званичне имовине Лазовића и Катнића.

Ограђени луксузни комплекс са најмање три куће, базеном и помоћним објектима у селу Бајрамовица, куће, станови, вриједан вински подрум… на списку су Специјалног државног тужилаштва до сада пописане имовине некадашњег полицијског функционера и бившег главног специјалног тужиоца Катнића. Шта све стварно њима припада знаће се након што СДТ и службеници СПО-а окончају финансијску истрагу, која је отворена упоредо са кривичним поступком против њих због сумње да су починили кривично дјело – стварање криминалне организације и злоупотреба службеног положаја.

Из тужилаштва којим руководи Владимир Нововић саопштили су тада да заједно са СПО свакодневно предузимају бројне радње у циљу идентификације имовине тих окривљених.

“Указујемо да ће јавност у даљем току поступка бити обавијештена и о другој имовини за коју постоји основана сумња да је стварно власништво окривљених и са њима повезаних лица… Како оне која је уписана на окривљене и чланове њихових породица, тако и оне за коју постоји одређени степен сумње да је уписана на друга физичка и правна лица, а чији су стварни власници окривљени и чланови њихових породица”, наводи се у саопштењу СДТ-а средином априла.

Вијеће Врховног суда 12. августа донијело је рјешење којим се Лазовићу и Катнићу притвор продужава за још три мјесеца.

Продужење притвора предложило је Специјално државно тужилаштво.

Адвокат Зоран Пиперовић, бранилац Зорана Лазовића, најавио је на да ће бити покренуте кривичне пријаве против судија Врховног суда Црне Горе Весне Вучковић, Маријане Павићевић и Ане Вуковић, због злоупотреба службеног положаја.

Оцијенио је да је скандалозна најновија одлука Врховног суда о продужењу притвора Лазовићу.

Звицерови станови у Мастер кварту

Службеници Специјалног полицијског одјељења, недавно су током финансијске истраге дошли до података да је пет станова у стамбено-пословном комплексу “Мастер кварт” у Подгорици заправо имовина одбјеглог шефа кавачког клана Радоја Звицера, а која је уписана на фирму “Мастер-инжењеринг”.

Радоје Звицер

Компанија “Мастер-инжењеринг”, чији је једини оснивач и извршни директор Подгоричанин Владан Ивановић, између осталог и формални власник колоквијално назване “ничије куће” на Горици, градила је луксузни комплекс у којој СДТ основано сумња да је станове, укупне површине 363 м2, купио Звицер од новца који је стекао бавећи се криминалом.

Управо је та имовина, за коју је СДТ прикупио доказе да је од “Мастер инжињеринга” купио Звицер, била дио правне битке на релацији Тужилаштво – Виши суд у Подгорици, а након што је тражена привремена мјера: забрана коришћења и располагања спорним некретнинама.

Истражни судија Вишег суда је најприје на захтјев СДТ-а одредио привремену мјеру обезбјеђења забране коришћења и располагања за пет станова у Подгорици, због постојања основане сумње да је ријеч о имовини која је стечена криминалном дјелатношћу.

На то рјешење жалбу је уложила компанија “Мастер инжињеринг”, која се како вјерује СДТ само формално води као власник пет станова у “Мастер кварту”, па је кривично вијеће Вишег суда у жалбеном поступку – укинуло привремену мјеру коју је одредио истражни судија.

Врховно државно тужилаштво, на чијем је челу Милорад Марковић, уложило је Врховном суду захтјев за заштиту законитости, а чије је га је вијеће усвојило наводећи да је одлука “кривичног вијећа Вишег суда у Подгорици незаконита, нејасна, нелогична”…

ВДТ је у саопштењу навело да је Врховни суд утврдио да је нејасан и нелогичан закључак вијећа Вишег суда у Подгорици “да не постоји основана сумња да је имовина, за коју је Специјално државно тужилаштво предложило забрану коришћења и раполагања, прибављена криминалном дјелатношћу организације, чији је организатор окривљени Звицер”.

“Усвајањем захтјева за заштиту законитости Врховног државног тужилаштва утврђено је да је вијеће Вишег суда у корист окривљеног Р.З. повриједило закон, одлуком да у жалбеном поступку укине привремену мјеру обезбјеђења и забране коришћења и располагања некретнинама за које се основано сумња да су стечене криминалном дјелатношћу. Ријеч је о 5 некретнина у Подгорици укупне површине 363м2”, саопштило је Врховно државно тужилаштво.

Формалне акције против кавчана

Лазовића и Катнића терете специјални тужиоци да су као помоћник директора Управе полиције и главни специјални тужилац радили у корист мафијашког кавачког клана.

У документима СДТ-а пише и да је Катнић обмањивао јавност да су оптужени београдски криминалци Вељко Беливук и Марко Миљковић у Црну Гору ушли на захтјев Републике Србије и да се према њима константно предузимају мјере и радње, док је Лазовић тим члановима кавачког клана омогућио да несметано пређу границу, на захтјев вође те злочиначке организације Радоја Звицера.

Констатује се и да су бивши безбједњак Лазовић и некадашњи главни специјални тужилац, само формално предузимали акције против вођа кавачког клана.

Вијести су објавиле више транскрипата са Скај апликације, који документују да су Петар Лазовић, бивши агент и син Зорана Лазовића, и неколико његових колега из полиције, друговали са вођама кавачког клана и њиховим колегама из Србије, док су челници полиције и тужилаштва истовремено увјеравали грађане да немају разлога за бригу.

Тада, наводи се у порукама са Скаја, и кују план како да намаме супарничку, шкаљарску криминалну екипу да крене у оружани напад на те Београђане, намјерно ширећи информације о њиховом доласку у Црну Гору.

На челу Гранд клана

Мијајловић је ухапшен 19. фебруара по налогу Специјалног државног тужилаштва, које га терети да је са још једном особом формирао криминалну групу која је кријумчарила цигарете.

Члановима наводне његове криминалне екипе, СДТ је означио полицајце Миленка Мићу Рабреновића, Радоја Рабреновића, Драгана Бацковића и Мирка Мијушковића, затим Дејана Јокића, Голуба Војиновића, Милана Вукадиновића и неколико особа на чијој идентификацији тужиоци раде.

Након хапшења, “Вијестима” је речено да у списима СДТ-а, које руководи предметом, пише да су чланови те организоване групе кријумчарили цигарете на међународном плану најмање три године – од 2019. до краја 2021.

“Мијајловић и још једна особа ту организацију, према доступним доказима, створили су 2019. године”, тврди саговорник листа.

Тада је незванично речено да је вишемјесечна акција “резултирала хапшењем самог врха такозваног Гранд клана”…

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Име „Бемакса“ и на стану Лазовића

  1. UCIMO NASU OMLADINU I DECU
    OVIM PRIMERIMA DA SAMI SVOJOM ZDRAVOM I CISTOM GLAVOM SHVATE STA JE ZLO I MAFIJA!!!
    MIR BOZIJI MILE SESTRE DRAGA BRACO I ZLATNA OMLADINO!!!

  2. Kakvi seljački foliranti. Sve kao kopaju luk, domaćini neki,poštenje i te fore, kad ovamo lux kvadrati i domovina. Truni stoko!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *