Имплозија западне империје, последице по регион: Слободан Рељић у „Српском св(иј)ету“
1 min read„Инквизиција је имала добре намере, али са лошим последицама. На основу одлука Европске Уније, ви сте демократска држава, а све у њој је антидемократско. Све се ради против воље народа. Покушавате да створите правни систем, али вам не иде за руком. Имате права да допишете неки зарез, онда то ЕУ избаци, а ми у скупштини усвајамо то као нека достигнућа. Представници наше народне скупштине не знају ништа о садржају, а о последицама не размишљају, нити их занимају“, рекао је у емисији „Српски св(иј)ет“ Слободан Рељић, социолог и новинар.
Рељић додаје да разуме у потпуности невладин сектор са описом инквизиције, који добија право да оптужи и прогони било кога ко не поштује правила. Иако Србија и даље није чланица Европске Уније, Рељићу је сасвим непојмиво да власт прихвата њихове вредности са последицама разарања државе.
„Разматрање о усвајању три закона у Скупштини Републике Србије је једно велико искушење. То су типични антидемократски закони. Сигуран сам да 95% становништва не жели да прихвати те законе, који, ако се прихвате, немају никакве везе са демократским. Морају бити свесни да све што се ради против воље народа завршава се неком препреком, ударањем о зид“, истиче Рељић, поредивши тренутну антихришћанску ситуацију у Влади Републике Србије са прошлогодишњом ситуацијом у Црној Гори.
Политичка сцена Црне Горе је и даље незаобилазна и тема о којој се врло радо продискутује од пада бившег владајућег режима Мила Ђукановића, међутим, Рељић је у овом случају прави дипломата, па поручује „Шта год да кажемо имаће негативне последице, а шта год да не кажемо видеће се последице за шест месеци. Било би врло важно да у Црној Гори преовлада идеја о самосталном доношењу одлука, што је потреба сваке државе“. Обзиром да нас поступци премијера Црне Горе, Здравка Кривокапића у последње време изненађују, социолог се у „Српском св(иј)ету“ ограђује на следећи начин „Премијер делује као политички неискусан, али то само по себи не би било лоше, зато што неке ставове не можете да критикујете. Не би било лоше када он сам себи не би правио проблеме због неискуства“.
Рељић закључује да је стање у Црној Гори тренутно хаотично, обзиром да је наш народ ипак обновио Његошеву Црну Гору.
Једна од најактуелнијих тема о којој се редовно полемише је „Нон-пејпер“ и то словеначки, који је био идеја Тимоти Леса.
„Увек је важно где се нешто објави и ко објави. Тај се текст појавио пре пет година и говори о дисфункцији на Балкану и ово сад што се појавило је нека врста тог објашњења. То је немачко дело у смислу чињења, али је америчко ударање печата. Међународно признату државу су разбијали на комаде како њима одговара. Кључна ствар је била да се централни народ разбије у што више делова, да не би он представљао проблем“, тумачи Рељић, као и то да је све увек било рађено против Срба и српске државе. Као социолог истакао је могућност да чак постоји и грешка у садашњим „нон-пејперима“, а ту грешку најбоље уочавају империје попут Кине и Русије.
Српски „нон-пејпер“ Рељић коментарише кроз однос муслимана и православаца. „Мислим да се то у политичкој равни не може решавати. Што мање европских утицаја, лудила у Европску Унију… Исти проблем имају и Муслимани, само је код њих знатно заоштренији. Ми смо стално у међусобним сукобима. Да ли си муслиман или православац, стално ћеш бити у сукобу са њима, па је зато неопходно да се самопоништиш у односу на њих. Једини пут за остваривање боље комуникације и сарадње са муслиманима је повратак хришћанства, ипак је муслиманска религија врло жива“, говори Рељић и закључује како је главни проблем долазак невере са запада.
Тренутну економску ситуацију у свету Рељић коментарише као драматичну кризу и да у историји никад није била већа разлика између богатих и сиромашних.
„Имате различите поводе на свим деловима света, али незадовољство народа датим системом, то овај велики ресет не може да реши; ми ћемо да вас вакцинишемо, а уједно и да се обогатимо. Ми смо живели затвореним животом, а они су се обогатили за 3,9 трилиона долара“, закључује Рељић, а да би сликовитије објаснио ову катастрофалну економску ситуацију наводи да “немци живе добро, зато што ми не живимо добро; дошло је до прерасподеле глобалног карта“.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: