ИН4С АНАЛИЗА: Врх Управе полиције три године у В.Д. стању
1 min readЈавност је недавно имала прилику да се упозна са чињеницом да је директор Управе полиције Црне Горе Зоран Брђанин предложио да већина његових досадашњих помоћника и у наредних шест мјесеци покрива те руководеће позиције у служби и то у в.д. стању.
Како је саопштено, без кадровског плана није у могућности да распише конкурс за старешине у полицијском систему и њихова постављања у пуном капацитету.
О томе је обавијештен и врх МУП- а и кабинет премијера Абазовића који су и прихватили такво рјешење, што значи да већина помоћника у Управи полиције већ пуне три године ради у в.д. мандату.
Шестомјесечни в. д мандат помоћницима директора полиције нема законских ограничења, тако да се може више пута поновити. Ако се пажљивије посматра стање у полицији могло би се са сигурношћу рећи да се она, као и сектор безбједности у цјелини, суштински налази у в.д. стању већ 30 година.
Што се тиче актуелног руководства полиције и помоћника директора на челу са њима, резултати њиховог рада одговарају баш таквом стању иако би им, у односу на оно што чине, више одговарало ангажовање „по уговору о дјелу“, односно ангажовање у полицији у форми неког допунског рада поред свог сталног занимања.
Њихови резултати су чини се, веома слаби, полиција се налази у врло лошем стању, са лошим кадровским решењима и неспремношћу да одговори актуелним безбједносним изазовима. Полиција која није у стању да ријеши ни један озбиљнији случај из претходног периода, иако је јавност то очекивала, не може добити прелазну оцјену. Очекивало се, прије свега, да ће расвијетлити убиство главног и одговорног уредника листа Дан Душка Јовановића, рањавања новинарке Вијести Оливере Лакић, затим убиство својих безбједноснох службеника Горана Жугића и Дарка – Белог Распоповића, полицијског функционера Славољуба Шћекића, расвјетљавање дјеловања тзв. Црних тројки, откривање и расвјетљавање дјеловања Седме управе СДБ и многих других случајева.
О способности полиције најбоље говори чињеница да Специјални полицијски тим није у стању да ријеши покушај убиства свога руководиоца, али и чињеница да су, како незванично сазнајемо, појединци из бившег менаџмента полиције наставили са криминалним активностима уз помоћ активног састава полиције и то у сарадњи са криминалним структурама других држава.
Нерад и изостанак резултата се не могу правдати недоношењем кадровског плана и сталним позивањем на исти.
Тај документ, подсјећамо, прошле године није усвојен, упркос бројним радним верзијама.
Тек након усвајања тог документа би се стекли услови да МУП распише јавни конкурс за руководеће старесине, како је предвиђено чланом 17 Закона о унутрашњим пословима. Биће интересантно видјети како ће то побољшати ефикасност полиције са оваквим саставом.
Упркос чињеници да Црна Гора спада у ред земаља са највише полицајаца у односу на број становника, реформа овог дијела безбједносног сектора Црне Горе још увијек није завршена и питање је да ли ће уопште и бити.
У Управи полиције запослено је нешто мање од 5 хиљада особа, од чега их је само у Сектору граничне полиције око двије хиљаде, а процјена надлежних је да тај број треба додатно увећати. Када се томе дода информација којом баратају у МУП Црне Горе да је просјек старости полицајаца такав да се морају хитно предузети мјере на рјешењу тог проблема. Поједини медији су раније извјестили да је просјек старости у полицији 50 година што јасно говори да менаџмент мора под хитно радити на пријему нових службеника и подмлађивању кадра.
Општа је оцјена да је тренутно стање у полицији врло лоше због вишедеценијске погрешне политике и лошег руковођења том државном институцијом.
У полицији стручност, знање и професионализам нису, макар до сада, биле препоруке за напредовање у служби већ искључиво партијска припадност и повезаност са разним интересним групама и структурама.
У дужем временом периоду се води погрешна кадровска политика Управе полиције због чега се дошло у ситуацију да се на челним позицијама налазе лица која баш и не заслужују да се ту нађу, па чак и лица која се могу довести у везу са дјеловањем организованих криминалних и мафијашких група.
Што више полицајаца по глави становника то је безбједност грађана у тој држави на нижем нивоу – правило које се ево потврђује и у Црној Гори.
Црној Гори је суштински потребна системска реформа и реорганизација полиције која одговара њеним потребама, могућностима финансирања али и која је у стању да се супростави орванизованој криминалној и другој дјелотности и која је у стању да ријеши бројне случајеве из претходног периода који оптерећују њено друштво.
Зато је у сусрет новим постављењима полицијских старешина по регионалним центрима и врху Управе полиције потребно извршити радикалну промјену руководећег кадра и довести на најодговорније позиције лица која су спремна да се ухвате у коштац са неријешеним проблемима али и спремност да процесуирају одговорне из државног система који су довели до овог стања.
Сигурно би ново руководство полиције у томе имало подршку укупне домаће јавности, државног врха, али и међународне заједнице.
Прочитајте ЈОШ:
https://www.in4s.net/da-li-je-moguce-da-nakon-30-godina-dps-nema-nista-da-ponudi-do-mila-demokrate-za-in4s-kandidatura-djukanovica-od-strane-
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: