ИН4С

ИН4С портал

Годишњица НАТО бомбардовања РТС-а: Злочин без казне

1 min read

Bombardovanje RTS-a

Данас се навршава 16 година од НАТО бомбардовања зграде Радио-телевизије Србије, када је погинуло 16 радника РТС-а.

То је био први случај да је медијска кућа проглашена за легитимни војни циљ.

Погинули су Јелица Мунитлак (28), шминкер, Ксенија Банковић (28), видео-миксер, Дарко Стоименовски (26), техничар у размени, Небојша Стојановић (27), техничар у мастеру, Драгорад Драгојевић (27), радник обезбеђења, Драган Тасић (31), електричар, Александар Делетић (31), камерман, Славиша Стевановић (32), техничар, Синиша Медић (32), дизајнер програма, Иван Стукало (34), техничар, Дејан Марковић (39), радник обезбеђења, Милан Јоксимовић (47), радник обезбеђења, Бранислав Јовановић (50), техничар у мастеру, Милан Јанковић (59), прецизни механичар, Томислав Митровић (61), режисер програма, и Слободан Јонтић (54), монтер.

Међународна организација за људска права „Хјуман рајтс воч“ је 2000. године саопштила да није било никаквог оправдања за бомбардовање зграде телевизије.

Челници НАТО-а тврдили су да је напад био оправдан, а специјална комисија Хашког трибунала која је испитивала и случај бомбардовања РТС-а, није предложила Тужилаштву да покрене кривични поступак.

Бивши директор РТС-а Драгољуб Милановић је, у Београду 2002. године, осуђен на 10 година затвора, с образложењем да није поштовао наређење тадашње Савезне владе и људе и технику измјестио из објеката РТС-а у Абердаревој и у Хиландарској улици.

У знак сјећања на погинуле, у београдском Ташмајданском парку, код зграде РТС-а, подигнут је споменик „Зашто?“, којим породице и пријатељи страдалих постављају питање зашто су они погинули.

У Кошутњаку је прошле године отворен спомен-парк „Да се не заборави“, у коме је засађено 16 стабала пирамидалног граба, по једно за сваког настрадалог радника.

Напади НАТО снага СРЈ, почели су 24. марта 1999. године и у њима је током 79 дана бомбардовања најмање 2.500 особа погинуло, а рањено и повријеђено више од 12.500 људи.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Годишњица НАТО бомбардовања РТС-а: Злочин без казне

  1. Ne znam hoće li i danas onaj izrod od Čkaljinog sina i njegova „drugosrbijanska“ bulumenta opet slati protestno pismo Čomskom zbog toga što je ovo nazvao zločinom NATO-a? Za one koji ne znaju, taj nesretnik je u tom pismu rekao da je NATO s potpunim pravom gađao RTS i da tu nema nikakvog zločina!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *