Информације из полиције завршавале код Звицера
1 min readСудија за истраге подгоричког Вишег суда Горан Шћепановић, одлучујући о предлогу специјалног тужилаштва, 5. априла је донио рјешење којим је, позивајући се на чл. 176. ст 3 и 4 ЗКП-а, одредио притвор одбјеглим полицијским службеницима Љубу Миловићу и Марку Новаковићу, осумњиченим за стварање криминалне организације, злоупотребу положаја и покушај убиства путем помагања. Према наводима из овог рјешења, због сумње да су извршили поменута кривична дјела, пријете им дугогодишње затворске казне.
Након што им полиција уђе у траг, Миловић и Новаковић ће бити спроведени у Специјално тужилаштво код тужиоца Зорана Вучинића, који ће након што их саслуша донијети рјешење о задржавању, а потом ће бити испитани пред судијом за истрагу, који ће одлучити да ли ће ово рјешење остати на снази.
У документу Вишег суда, између осталог, пише да постоји основана сумња да су Миловић и Новаковић током друге половине 2020. године постали припадници криминалне организације коју је на теритироји Црне Горе, Јужне Америке, Европе и Аустралије организовао окривљени Радоје Звицер. Припадници те групе постали су и Петар Лазовић, Радоје Живковић, Никола Спасојевић, Слободан Кашћелан, Милан Вујотић, Душко Рогановић, Радован Мујовић, Радован Пантовић и Никша Перовић, против којих се по оптужници СДТ-а пред Вишим судом води кривични поступак због стварања криминалне организације и других кривичних дјела. Поступак се води и против Петра Мујовића.
Према списима предмета, окривљени Звицер је као организатор, у циљу реализације плана, припадницима одредио задатке и улоге. Његова улога била је да планира извршење појединих кривичних дјела и наређује када ће се и на који начин извршити, да обезбјеђује новац, да наређује праћење чланова ривалске криминалне организације и да врши контролу припадника своје криминалне организације.
Миловић, који је у то вријеме рјешењем министра унутрашњих послова био удаљен са рада из полиције, имао је задатак да Звицеру преноси информације о тренутним локацијама сада покојног Јована Вукотића, до којих је неовлашћено дошао, а Новаковић је имао задатак да, као активни службеник УП, противправним искоришћавањем службеног положаја и овлашћења, обавјештава Миловића о локацијама на којима су Вукотића ради контроле у саобраћају заустављали други полицијски службеници. Тиме је Новаковић организатору криминалне групе прибављао корист омогућавајући му да тако ангажује непосредне извршиоце ради лишења живота Јована Вукотића, као и да предузимају друге радње по његовим упутствима.
Запријећене казне и до 15 година затвора
Докази које је СДТ доставило суду првенствено су криптоване комуникације које су окривљени остваривали од 26.8. 2020, а које је тужилаштво прибавило путем међународне правне помоћи од надлежних правосудних органа Републике Француске, у форми која се може користи пред кривичним судом, и службене забиљешке УП. Против Миловића и Новаковића је наредбом Вишег суда наређено расписивање потјернице, а притвор им је одређен по притворском основу опасност од бјекства. Запријећене казне за дјела стављена им на терет крећу се од 5 до 15 година, односно од 6 мјесеци до 5 година.
Како тврде из тужилаштва, Новаковић је 26.8. 2020. године, у Котору, као службено лице ОБ Котор, противно полицијском правилнику, након што је добио информацију да је на Риви у 18.41 заустављено блиндирано возило Вукотића, са којим су били чланови његовог обезбјеђења Ћетковић и Ракетић, и да ће бити доведени на саслушање у ОБ Котор ради информативног разговора, о томе преко криптоване апликације обавијестио Миловића, који је ту информацију на исти начин пренио Звицеру, како би он правовремено обезбиједио непосредног извршиоца Вукотићевог убиства – Петра Мујовића.
Новаковић и Миловић су и 21. октобра исте године у Котору помогли Звицеру, Кашћелану и Вујотићу у извршењу кривичног дјела убиство у покушају на штету Вукотића, за које им се суди у одвојеном поступку по оптужници СДТ-а. Новаковић је, како пише у рјешењу, истог дана наредио саобраћајним полицајцима да зауставе блиндирано возило, а потом сачинио писани позив Вукотићу да дође у просторије ОБ Котор на информативни разговор у својству грађанина, након што је Вукотић одбио да то учини без писаног позива.Новаковић је преко криптоване апликације обавијестио о томе Миловића, који је након тога о обавијестио Звицера о локацији на којој се налазио Вукотић, преноси Дан.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: