ИН4С

ИН4С портал

Информационо комуникационе технологије дале велики допринос у борби против пандемије

1 min read
Организатор конференције проф. др Божо Крстајић казао је да је на панелу закључено да је КОВИД пандемија, уз све негативности, позитивно утицала на ИЦТ сектор, рапидно убрзала његов развој

То је био закључак постконференцијског ИТ панела “ИЦТ и КОВИД интеракција”, који је отворио вршилац функције ректора Универзитета Црне Горе проф. др Владимир Божовић, на Жабљаку (Добром долу), 25. јуна 2021. године.

Организатор конференције проф. др Божо Крстајић казао је да је на панелу закључено да је КОВИД пандемија, уз све негативности, позитивно утицала на ИЦТ сектор, рапидно убрзала његов развој и “открила” (или потврдила) популацији колики је потенцијал и колика је важност овог сектора.

„Сви параметри пословања ИЦТ компанија и квантификатори телекомуникационих услуга показују значајан пораст током 2020. године. Са друге стране, борба против Цорона вируса је била доминантно базирана на ИЦТ услугама и инфраструктури, посебно са аспекта едукације грађанства и опслуживања огромног броја инфицираних. Дакле, ИЦТ ресурси су били на таквом нивоу развоја и спремности да одговоре на прави начин у деликатном моменту“, пренио је Крстајић импресије са панела.

Ипак, додао је он, учесници су се сложили да је ово тек почетак анализе, а и борба са Цорона вирусом још није завршена, па ће бити простора за нова истраживања и нове научне спознаје.

Учесници су на мултидисциплинаран начин разматрали питање утицаја КОВИД пандемије на развој ИЦТ-а, као и допринос ИЦТ-а у току КОВИД пандемије.

„Овај панел је одржан у оквиру активности XXV научно-стручног скупа Информационе технологије – Садашњост и будућност, у инспиративном амбијенту природног амфитеатра Шарбан главице у Добром долу, са којег поглед допире до врхова Боботова кука, Седелене греде, Седла и Лојаника. Ово је један од незаборавних догађаја које је ова конференција, са двадесетпетогодишњом традицијом, организовала у срцу Дурмитора, уз мирис планинског цвијећа, дашак снијега који се још није отопио, обиље боја природе, широке видике, цвркут птица који не ремети јасне мисли из којих ће се родити нове идеје и надахнућа“, преноси утиске професор Крстајић.

Учесници овог скупа су били представници:

Електротехничког факултета Универзитета Црне Горе,

Електротехничког факултета Универзитета у Београду,

Факултета организационих наука Универзитета у Београду,

Саобраћајног факултета Универзитета у Београду,

Факултета информационих технологија Универзитета Доња Горица,

Медицинског факултета Универзитета Црне Горе,

Филозофског факултета Универзитета Црне Горе,

Института за јавно здравље Црне Горе,

Агенције за електронске комуникације и поштанску дјелатност ЦГ,

Регулаторне агенције за електронске комуникације и поштанске услуге Србије,

Привредне коморе Црне Горе,

Агенције менаџера Црне Горе,

Министарства финансија и социјалног старања Црне Горе,

Теленора,

Црногорског телекома,

Црногорског електропреносног система,

Електропривреде Црне Горе,

Чикома доо из Подгорице и

ФИН-ИНГ-а доо из Подгорице.

Прочитајте ЈОШ:

Караџић: Срби стигматизовани да би били изложени уништењу; „ад хок“ судови оскрнавили идеју међународне правде

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net