ИН4С

ИН4С портал

Институције у новој епизоди „пољуби па пусти“: Зашто се Симовић брани са слободе

1 min read

Хапшење Милутина Симовића, фото: РТЦГ

Бивши министар пољопривреде, и „изненадни“ бивши предсједник Општине Никшић, ДПС перјаница Милутин Симовић је, након саслушања код специјалног тужиоца Јована Вукотића, пуштен да се у даљем поступку брани са слободе. То „задовољство“ није запало његовог колегу, бившег министра и ДПС перјаницу Петра Ивановића. Поставља се питање зашто? 

Ионако пољуљано повјерења грађана у тужилачко судске институције, још једном добијају за право, најновијим „тужичлачким перформансом“, „пољуби па пусти“.

Подсјетимо, по налогу Специјалног државног тужилаштва, Специјално полицијско одјељење је ухапсило бивше министре пољопривреде и руралног развоја Петра Ивановића и Милутина Симовића, бившег државног секретара у тадашњем Министарству пољопривреде и руралног развоја Немању Катнића и тадашњу начелницу Службе за финансије, рачуноводство и јавне набавке Министарства В.П.

Против њих, као и против бившег министра пољопривреде и руралног развоја Будимира Мугоше, СДТ је поднијело кривичну пријаву сумње да су учинили три продужена кривична дјела злоупотреба службеног положаја и два кривична дјела злоупотреба службеног положаја.

Да се подсјетимо „рада“ М. Симовића

 

Милутин Симовић, један од најистакнутијих функционера ДПС-а за врјеме свог министарског ангажмана, као и функције првог човјека Никшића је био повезиван са низом афера отуђивања државног новца. Подсјећања ради, Симовића бројни политички субјекти, невладине организације и значај дио демократске јавности оптужује и да је отуђио огромне своте новца преко НКТ-а са својим колегом Храповићем, јер путања одлива тог новца није позната.

 

Према подацима које је прије прије четири године у јавности изнио тадашњи министар пољопривреде, водопривреде и шумарства Александар Стијовић, Милутин Симовић се налази као потписник на сумњивим документима везаним за Абу Даби фонд. “Поред чињенице да из уговора са Абу Даби фондом произилази да је ИРФ зајмопримац чија је обавеза према уговору да обавља банкарске послове за потребе реализације овог пројекта и да једино ИРФ може повлачити новчана средства, према записнику о примопредаји документације у вези са реализацијом АДМАС пројета 13.11.2017. године укупан износ повучених средстава је 29,6 милиона долара у двије транше. Прва је у износу од 15 милиона долара, друга од 14, 6 милиона. Карактеристично је да је потписана од стране Милутина Симовића и пренос извршен преко специјалног рачуна”, казао је Стијовић тада.

Истраживања Српских служби: Симовић сарађивао са Шарићем

У јануару ове године Српско тужилаштво је покренуло поступак по подацима до којих су дошли о сарадњи извјесног политичара у Црној Гори под именом “Милутин” и Дарка Шарића. У то вријеме, једини политичар у Црној Гори са тим именом је био Милутин Симовић високи функционер ДПС-а и актуелни министар пољопривреде. Није искључено да ће истражитељи од њега узети изјаву, током истражних радњи које спроводе. Чланови криминалне групе у разговорима и СМС преписци спомињу извјесног Милутина чији идентитет тужилаштво покушава да открије. Шарић је током суђења навео да је у питању један политичар не желећи да га именује.

„Звао ме овај, рекао да Милутину даш ова документа“, „Ова документа што су стигла прво дај Милутиновим“, „Хитно је да Кућица да 1.000 евра овим Милутиновим“ , неке су од порука које су размјењивали чланови групе. Шарић је казао да је сарађивао са извјесним Милутином за којег тврди да је политичар. „Имао сам неке заједничке послове са њим у Црној Гори. Рекао сам да је то човјек из Црне Горе“, казао је Шарић истражитељима тада.

За четири мјесеца: Симовић и ДПС у Никшићу потрошили 919 хиљада евра

К2021. године дошло је до промјене власти у Никшићу, за извршење буџета до 10. маја одговоран је дотадашњи предсједник Општине Милутин Симовић, а од тог датума нови предсједник Марко Ковачевић. ДПС и њихови коалициони партнери енормно су у том периоду трошили новац грађана Никшића, а све у циљу своје предизборне кампање. Према подацима који су објављени у јавности Симовић је са својим партнерима из касе општине утрошио чак 919 хиљада евра на предизборну кампању. Толико новца, и то грађана, а избори – изгубљени. Сматра се, да је након оставке, Симовић буџет “осакатио” за 530.000 евра. Милутин Симовић када је наслиједио Веселина Грбовића, коме је мандат престао по сили закона због стицања права за одлазак у пензију, истог дана када се раздужио са функцијом извршио је, према ријечима Шошкића, плаћања у износу од скоро 530 хиљада еура.

Договори Челебића и Симовића: За милионски тендер добио стан од 242 хиљаде евра

Када је био на челу општине Никшић, Симовић и власник компаније “Челебић” Томислав Челебић обавили су “патриотско пословање”. У договору братско-патриотском, Челебић и Симовић су изашли као профитери, један је купио трособан стан, а други добио тендер. Подаци које је прикупила Мрежа за истраживање организованог криминала и корупције – ЛУПА и Монитор показују да је Симовић купио у септембру 2019. године имовину вриједну 242.000 евра. Нема доказа да је Симовић уопште исплатио тај новац.

Према подацима Управе за некретнине, Симовић је 30. септембра 2019. године купио трособан стан (150м2) и паркинг простор (32м2) од компаније “Челебић”, која је у власништву бизнисмена Томислава Челебића, пословног партнера и пријатеља предсједника државе Мила Ђукановића. Занимљиво је да се у вријеме када је планирана куповина стана, реализован и милионски вриједан тендер Министарства пољопривреде који је Симовић додијелио управо Челебићевој другој компанији – “Челебић аграр”, која је постала 30-годишњи закупац преко 156 хектара државне земље по цијени од свега 1.01 цент/ м2 годишње.

„Супермен“: У исто вријеме боравио у Петњици и Француској и наплатио дневнице

Некадашњи министар пољопривреде Милутин Симовић, док је био на тој функцији је истовремено

обилазио сјевер Црне Горе и Француску и за то наплатио дневнице у износу од 2.220.53 евра. На основу аналитичке картице Министарства пољопривреде, Симовић је 10. јуна 2019. године службено боравио у Бијелом Пољу, Беранама, Андријевици и Петњици и зарадио дневницу од 72 евра. Ништа ту не би било спорно, да истог дана са истог налога није наплатио три дневнице за боравак у Француској у износима од 257,25, 926,28 и 965 евра (укупно 2.148,53).

Поставља се питање, како је истог дана Симовић могао бити у четири сјеверне општине и у Француској? Једино логично објашњење могло би бити то да је бивши предсједник општине Никшић са беранског аеродрома узлетио ка Француској. Међутим, и то објашњење ,,пада у воду” јер је берански аеродром већ 46 година затворен за саобраћај.

Сличну туру имао је Симовић 19. маја 2017. године када је за обилазак Бијелог Поља, Пљеваља, Рожаја и Мојковац узео четири дневнице од чега три од 18 и једну од 9 евра. Истог дана за одлазак у Италију, он подиже три дневнице 80, 50, 219 и 15 евра. Да је Италија те године била у моди потврђују и двије надокнаде од 808, 70 и 362.25 које је Симовић примио 31. Августа. Иначе, аутентични Никшићанин како су га прозвали његови партијски саборци из града под Требјесом, је за вријеме мандата Владе Душка Марковића, као министар пољопривреде од дневница за службена путовања зарадио 11.366,26 евра.

Одликовао оне који су хапсили митрополита Јоаникија

И за крај, али ништа мање битна, једна од упечатљивијих афера везаних за Симовића, док је био предсједник општине Никшић је његово одликовање полицајаца који су учествовали у срамном хапшењу митрополита Јоаникија у вријеме литија, када је бивша власт неоправдабо оптуживала Цркву да организује скупове којима се крше мјере. Наиме, док је још био први човјек Никшића Симовић је одликовао ове службенике као примјер “посвећеног рада, професионалног односа као и поштовања униформе коју носе”. Само неколико мјесеци касније, као шеф НКТ-а, Симовић је присуствовао комитском скупу на којем су се масовно кршиле мјере. Скуп је емитован директно са лица мјеста на његовом фејсбук профилу. Симовић је касније тврдио да је администратор његовог фб профила, грешком умјесто са свог личног профила, снимао са шефовог. Овај “изговор” у то вријеме, наишао је на општи подсмјех јавности.

Прочитајте ЈОШ:

Симовићеве предизборне вратоломије: Од обећања о већим пензијама до путовања о трошку грађана

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

10 thoughts on “Институције у новој епизоди „пољуби па пусти“: Зашто се Симовић брани са слободе

      1. Lupetas…

        Nije sudija ali je onaj ko odlucuje o sudijama…

        Ako se ne plasi americkog ambasadora koji je sef sudijama.?

        Posto se plasi, to krade vrijeme ne preduzimajuci nista a trebao bi.

        On odgovara za sudstvo a ne sudstvo za njega.

        Sudstvo je sluga naroda.

        Odnarodjeno sudstvo je neprijatelj naroda.

  1. KAKAV MULJTOR I TO DUGOGODISNJI,CELEBICU ZEMLJISTE U BESCIJENJE,NJEMU STAN DJABE DOK MNOGI POSTENI PROSVJETNI I OSTALI RADNICI ODU U PENZIJU BEZ STANA..DUPLE DNEVNICE VISE PUTA,GOTOVO MILION E TROSKOVA ZA 4 MJESECA I KO ZNA STA JOS.,.DJABE TUZIOCI I POLICIJA KAD SUDOVI U SPREZI SA ADVOKATIMA PUSTAJU NA SLOBODU I TO EKSPRESNO…BRAVO ZA CG KRIVOSUDJE,LIJEPA PORUKA SE SALJE…MILO I VEKA JOS VUKU KONCE,SIMOVICU UZIVAJ U OPLJACKANOM I NEZASLU ZENOJ SLOBODI…TI SE SNADJE,A JA I MOJ PREMINULI MUZ OKO 80 GOD STAZA I SKOLOVANI NE DOBISMO NI 1E ZA RJESAVANJE STAMBENOG PITANJA VEC SMO RADILI PO 2-3 POSLA DA SKOLUJEMO DJECU I RIJESIMO STAMBENO PITANJE…NISMO SE SNASLI KAO TI I OSTALI PLJACKASI…

    1. Све сте у праву,овај народ не треба да поштује тзв институције које глуме правду.И данас је све исто,само Мандић добро глуми,а комедијаш Кнежевић изводи скечеве.

  2. Да ли је уз Нобелову награду Нововић добио милион долара,или су му само увалили наљепницу нобелове награде?!Све ми ово смрди,ови су опљачкали ЦГ за 40 000000 000000 јевра а сад се бране са слободе.Кључ трезора држи Маровић,зато га не изручују јер ће га у Монтенегру одмах упуцати.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *