Институт алтернатива: АСК поново у првим редовима одбране ДПС-а
1 min readИз Института алтернатива су оцијенили да им је Агенција за спрјечавање корупције, уз врло уопштено и нејасно образложење одбила приступ Рјешењу којим је утврђено да се Демократска партија социјалиста незаконито финансирала у току изборне кампање за Парламентарне изборе 2016. године.
Додају, да се Агенција се у образложењу, позвала на Закон о тајности података, не наводећи које би то потенцијално штетне посљедице настале објављивањем овог документа.
„У Рјешењу Агенције по нашем захтјеву за слободан приступ информацијама које нам је достављено јуче, наводи се да је Агенција у посједу “два акта у којима су утврђене чињенице”, те да је ријеч о “прекршајном налогу, којим је Агенција именованом политичком субјекту изрекла законом предвиђену санкцију у износу од 20.000 евра” и “Рјешењу којим је АСК утврдила да је именовани политички субјект прекршио Закон и наложио том политичком субјекту да изврши повраћај у Буџет Црне Горе средстава у износу од 47.500 евра”, наводи се у саопштењу Института алтернатива.
Додају, да им је Агенција “одобрила” да у њеним канцеларијама изврше увид у прекршајни налог, иако овај документ уопште нису ни тражили, док је самом Рјешењу којим је утврђено кршење Закона и који су тражили, приступ одбијен.
„У образложењу Агенције наводи се да је предметни акт “означен степеном тајности “интерно”, у складу са Законом о тајности података, а због тога што се пред Специјалним тужилаштвом истовремено води поступак којим су обухваћена лица и подаци који су наведени и у Рјешењу Агенције о повраћају средстава у буџет”“, наводи се у саопштењу.
Међутим, сматрају у Институту Алтернатива, Агенција се у свом Рјешењу не позива ни на један конкретан члан нити основ из Закона о тајности података, на ком би темељила своје разлоге да овај документ означи степеном тајности “интерно”.
Према члану 3 Закона о тајности података, тајни подаци су “подаци чијим би откривањем непозваном лицу наступиле или могле наступити штетне посљедице за безбједност и одбрану, вањску, монетарну и економску политику Црне Горе”, каже се даље у саопштењу.
Остаје нејасно на основу чега је Агенција процијенила да би објелодањивање документа изазвало штетне посљедице и откуд потреба за примјеном Закона о тајности података у овој ситуацији, будући да он не прописује сметње за паралелни рад Агенције и Тужилаштва.
„Ни специјални закони који уређују рад Специјалног државног тужилашта и Агенције за спрјечавање корупције не прописују било какву препреку да двије институције, у овом случају, раде свој посао транспарентно, несметано и независно једна од друге“, сматрају из Института.
У крајњем, Рјешење Агенције односи се на политички субјект ДПС, а Специјално тужилаштво не води поступак против ове партије, већ против њених појединих функционера и чланова.
„Скривањем одлуке Агенције, начин на који је она спровела цијели поступак остаје под знаком питања, као и сумња да опет није добро урадила свој посао и да у истрази није отишла даље од онога што је Ђукановић у име ДПС-а већ јавно признао. Под рефлекторима јавности би се можда изродила и потреба за поновном контролом ДПС-а и понављањем поступка, што очигледно не жели ни Радоњић ни ДПС„, објашњавају из Института алтернатива.
Институт алтернатива ће против оваквог рјешења Агенције упутити тужбу Управном суду и наставити да се бори за право јавности да зна да ли и како институције раде свој посао.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: