Институт „Дедиње” поставио рекорд у броју специјалних операција
1 min read
фото: Институт "Дедиње"
У Институту за кардиоваскуларне болести „Дедиње” у једном дану је урађено 10 посебних ТАВИ операција (замена аортног залиска на срчаном мишићу), што је ову клинику сврстало на прво место у Европи, заједно са болницом у Лајпцигу. Пацијенти се осећају добро и за дан-два ће бити отпуштени на кућно лечење. Ова интервенција је важна јер се без скалпела, отварања грудног коша и заустављања рада срца пацијенту мењају оболели залисци „протезама” направљеним од свињске срчане марамице.
Како истиче др Дарко Бољевић, интервентни кардиолог у Институту „Дедиње”, овим подухватом су се изједначили са светским и европским рекордом водећих клиника на свету.
– ТАВИ процедура је заживела у нашој клиници 2019. године у оквиру комерцијалног програма, али је није финансирао Републички фонд за здравствено осигурање. Ми смо имали фантастичне резултате у тој области и зато је РФЗО препознао ову методу као једну од оних које је неопходно да држава финансира у свакодневној пракси. Сада се ради уз оверену здравствену књижицу. Пуном паром смо почели са спровођењем програма и у петак смо процедуру обавили код 10 пацијената. Замена валвула на овај начин намењена је пацијентима који не могу да буду подвргнути класичној хируршкој интервенцији, приликом које се отвара грудни кош – напомиње др Бољевић.
Наш саговорник истиче како настављају да раде са збрињавањем великог броја оболелих да би што пре помогли људима који се налазе на листама чекања.
– Желимо да на неки начин олакшамо њихове муке и да им дамо шансу за бољи и дужи живот. Сада радимо припрему за нове пацијенте којима ћемо радити ову процедуру. Читав тим то ради јер је потребно да се пре интервенције обаве лабораторијске анализе, коронарографија, снимак скенером и прегледи стручњака како би све ово било безбедно за пацијента – додаје др Бољевић.
ТАВИ процедура је минимално инвазивна интервенција замене аортног залиска код срчане болести која се зове аортна стеноза. Дакле, залистак је сужен и тада долази до недовољног пумпања крви из леве срчане коморе у главни крвни суд, аорту. Када сужење дође до критичног нивоа, особа има болове, гушење, замарање, губитак свести. Дешава се да ови пацијенти, уколико се не лече, доживе напрасну срчану смрт.
– Код пацијента се једна жица, катетер, стави у артерију препоне и преко ње се стигне до срца, где се убацује нови вештачки залистак који је грађен од једног стента у ком се налазе листићи од свињског материјала. На тај начин се решава проблем сужења природног залиска. Све се дешава без реза и отварања грудног коша. Постоји минимални ризик од компликација, а пацијент се након два до три дана враћа свакодневним активностима – наводи др Бољевић.
Професор др Милован Бојић, директор Института „Дедиње”, каже за наш лист да је потезом од 10 ТАВИ операција у једном дану остварен велики успех Србије, а све зарад бољитка пацијената.
– Пацијенти који морају да се подвргну овом захвату су у тешком здравственом стању и не би издржали или би тешко поднели класичну операцију. Уколико би све било у реду током операције, онда би им тешко пао постоперативни ток. Зато је ТАВИ процедура најбоља за њих. Ми смо пре четири године почели да примењујемо ову методу, која се у свету одавно ради, али је раније није финансирао РФЗО. Ишколовали смо наше докторе да то могу да раде и забележили смо 56 таквих интервенција. Нећемо само ми радити ову методу већ и друге установе у нашој земљи. Могли смо да оборимо и европски рекорд по броју интервенција у једном дану, али нам је један болесник добио повишену температуру и нисмо могли да применимо захват код њега. Сада у шали кажемо да ће Лајпциг пасти у некој од следећих недеља – појашњава др Бојић.
Следећи важан корак у раду ове установе је отварање клинике „Дедиње 2”, што се планира ових дана. За њих је, каже др Бојић, то дуго ишчекивани тренутак јер ће имати нову болницу, која ће се простирати на готово 14.000 квадратних метара.
– Имамо довољно простора и све оно што раније нисмо поседовали, најпре, добру саобраћајну повезаност са институтом, имаћемо велелепне чекаонице са амбулантно-поликлиничким блоком, најсавременију опрему, нова одељења, лабораторије, трансфузиологију, два нова клиничка одељења преоперативне припреме и постоперативних третмана, најкомфорније болничке собе, савремену интензивну негу и операционе сале, укључујући и хибридну, која подсећа на свемирску станицу. Имаћемо модерне ангио-сале, нуклеарну магнетну резонанцу, центар за телемедицину и опрему највише технолошке вредности. Само је небо граница наших могућности – сматра др Бојић.
Нова зграда биће повезана са старом. Изградња „Дедиња 2” почела је у јуну 2019. године, када је положен камен темељац.
Политика

Прочитајте ЈОШ:

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

