Институт „Пастер“: Унапређена вакцина за мале богиње „вара“ тијело и елиминише корону
1 min readТек неколико мјесеци од избијања пандемије око 115 вакцина тренутно се тестира широм свијета. Француски Институт „Пастер“ ради на модификовању вакцине за мале богиње како би „преварио“ тијело да производи антитијела против новог вируса корона.
Виролог Фредерик Танги, челник лабораторије за развој вакцина на институту, истиче да је имунизација заправо једино право решење за пандемију, а мјере попут социјалног удаљавања и самоизолације пореди са стављањем фластера на отворену рану, преноси РТС.
„Према ономе што знамо о заразном потенцијалу вируса САРС-Ков-2, 60 до 70 одсто светске популације мора да буде имунизовано“, истакао је Танги за „Бизнис инсајдер“.
Назван по Лују Пастеру, француском биохемичару, оцу микробиологије и човјеку који је развио вакцине за бјеснило и антракс, Институт „Пастер“ основан је 1887. године, а до сада је био један од светских предводника у борби против тифуса, туберкулозе, полиомилијелитиса, жуте грознице, ХИВ-а и других болести.
Тренутно је скоро свих 133 одељења института фокусирано на пандемију ковида 19.
У јануару, научници на „Пастеру“ су први у Европи завршили потпуно секвенцирање генома новог вируса корона, само неколико дана након првог случаја ковида-19 у Француској. Био је то важан корак у разумијевању мутације вируса након првобитне епидемије у Вухану.
Тангијев тим прилагођава уобичајену вакцину за мале богиње да садржи појединачан протеин из вируса САРС-Ков-2. Надају се да ће тиме покренути имуну реакцију тијела, као што је то случај са тренутном ММР вакцином која штити људе од морбила (малих богиња), заушки и рубеле (црвенке).
Брже тестирање и лака за производњу
Вакцине индукују снажан и дуготрајан имунитет након само једног давања и прилично су једноставне за производњу. Коришћење већ лиценциране и одобрене вакцине за мале богиње такође значи да ће процес тестирања и патентирања тећи брже.
„Сваки фармацеутски погон на свијету може да произведе вакцине за мале богиње“, каже Танги.
Ова стратегија је већ дала резултате у прототипу вакцине против вируса чикунгуња, који годишње инфицира милионе у југоисточној Азији и Африци и изазива отицање зглобова, болове у мишићима и осипе. Може да буде смртоносан по веома младе и старе особе.
Танги предвиђа да би тестирање вакцине на људима могло да почне за годину дана. Упозорио је да је научницима потребно вријеме да тестирају вакцину и виде да ли има неке негативне споредне ефекте, како би их спријечили или умањили.
„Веома осјетљиво питање у вези са вакцинама за овакав вирус је имунолошка реакција, која може да буде смртоноснија него сама болест. Нетестирана или пожурена вакцина била би опасна“, рекао је француски виролог.
Прочитајте још:
Америка покушава да утврди да ли је коронавирус настао у лабораторији у Вухану
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: