ИН4С

ИН4С портал

Интервенција у Сирији по моделу бомбардовања Србије?

1 min read

President Obama Makes Statement On The SequestrationАмерички председник Барак Обама окупио је данас своју екипу за националну безбедност да би разговарали о томе како одговорити на тврдње да је сиријска влада извела ове седмице нападе хемијским оружјем, изјавио је један неименовани званичник Беле куће.

Он је прецизирао да је Обама наредио својим обавештајним службама да „прикупе чињенице и доказе како би се утврдило шта се догодило у Сирији“.
„Када будемо проверили чињенице, председник ће донети одлуку како ћемо одговорити“, рекао је тај званичник, а пренела агенција АФП.

Он је додао да Бела кућа има „палету опција на столу“. Радићемо промишљено како бисмо донели одлуке у складу с националним интересима“, казао је он.

У ноћи с петка на суботу амерички секретар за одбрану Чак Хејгел најавио је распоређивање војних средстава како би се понудиле „опције“ председнику, ако Обама буде морао да изда наредбу за интервенцију у Сирији.

Док председник САД Барак Обама разматра како да реагује због тврдњи о нападу хемијским оружјем у Сирији, његови саветници за безбедност проучавају НАТО бомбардовање СРЈ из 1999. године као један од модела да се делује без овлашћења Уједињених нација, пише данас „Њујорк тајмс“.

„Косово је очигледан преседан за Обаму јер су, као у Сирији, убијени цивили и Русија је имала дугогодишње везе са властима оптуженим за злочине. Председник Бил Клинтон је 1999. године искористио подршку НАТО и образложење да штити угрожену популацију како би оправдао 78 дана ваздушних напада“, пише лист.

Један истакнути званичник америчке администрације рекао је да је „косовски преседан“ био међу темама о којима се говорило на састанцима у Белој кући о кризи у Сирији.

Званичници разматрају и да ли би војни удар имао нежељене последице, да ли би угрозио стабилност суседа, попут Либана, или довео до већег прилива избеглица у Јордан, Турску и Египат.
„Не може се рећи да радимо на правном оправдању војне акције, с обзиром на то да председник још није донео одлуку. Али Косово је, наравно, преседан за нешто што је можда слично“, казао је неименовани званичник.

Будући да би Русија вероватно уложила вето на било коју војну акцију у Савету безбедности УН, стиче се утисак да се Обама бори с мишљу да да заобиђе УН, иако је упозорио да би то захтевало снажну међународну коалицију и правно оправдање, пише „Њујорк тајмс“.
„Ако САД нападну другу земљу без овлашћења УН и без чврстог доказа, онда се поставља питање да ли међународно право то дозвољава и да ли имамо коалицију која би извршила тако нешто“, рекао је Обама у интервјуу за Си-Ен-Ен.

Обама је тврдње сиријске опозиције о томе да је режим у Дамаску извео напад хемијским оружјем назвао „очигледно великим догађајем који изазива озбиљну забринутост“, истичући да САД имају мало времена да реагују, али је нагласио да истражитељи УН на терену морају да утврде да ли се то стварно догодило.

У међувремену је један званичник одбране САД изјавио да ће америчка ратна морнарица појачати присуство у Средоземном мору још једним, четвртим ратним бродом, наоружаним крстарећим ракетама, због све веће кризе у Сирији.

Бела кућа је, с друге стране, синоћ саопштила да не очекује да ће у Сирију бити послате америчке трупе и потврдила опрезан став Обаме по том питању.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy