Интервенција у Сирији утицала би и на цене горива у Србији
1 min readУ случају војне интервенције у Сирији, аналитичари предвиђају раст цена сирове нафте на светском тржишту између четири и 13 одсто, што ће се одразити и на цене горива у Србији, саопштило је данас Министарство енергетике.
На домаћем тржишту се у том сценарију може очекивати поскупљење бензина и дизела између 2,5 и 8,5 одсто, односно од динар и по до седам динара по литру, без акциза и ПДВ.
Будући да је удео домаће нафте у укупној преради сирове нафте око 40 одсто, а да се остатак потребних количина нафтних деривата обезбеђује из увоза, свако померање цена сирове нафте утиче и на цене горива у Србији.
Домаће законодавство даје ограничене могућности за интервенисање државе на тржишту, које су прописане Законом о акцизама и Законом о енергетици.
У случају раста цена сирове нафте на светском тржишту који негативно утиче на макроекономску стабилност у земљи, Законом о акцизама утврђено је да Влада може привремено да смањи акцизе за износ поскупљења горива, а највише 20 одсто од последњих објављених износа акциза.
Поред тога, Закон о енергетици предвиђа да Влада прописује начин утврђивања највиших цена основних деривата нафте, без фискалних дажбина, у случају спречавања поремећаја на тржишту или отклањања штетних последица поремећаја на тржишту нафте и нафтних деривата.
На основу података НИС-а о постојећим залихама нафте и нафтних деривата, планираним набавкама ових енергената и утицају кретања на светском тржишту на домаће цене, као и информација о могућности снижавања производних маргина и трговачких маржи у периоду поремећаја на тржишту, могуће је извршити анализу оправданости пораста цена и препоручити одређене кораке.
За дугорочну стабилност снабдевања домаћег тржишта нафтом и нафтним дериватима од великог значаја је усвајање новог закона о робним резервама, који ће ускоро ући у скупштинску процедуру.
Закон у чијој изради је учествовало Министарство енергетике, развоја и заштите животне средине регулише питање енергетске сигурности у овој области кроз формирање обавезних резерви нафте и нафтних деривата, којима ће управљати Јавно предузеће „Транснафта”.
У светским анализама, утицај могуће војне интервенције у Сирији на цене сирове нафте везује се углавном за могућу дестабилизацију ширег региона Блиског истока, имајући у виду да Сирија у светској производњи нафте учествује с 0,2 одсто.
У прошлој години, производња сирове нафте у овој земљи је готово преполовљена у односу на 2011. и износила је 8,2 милиона тона. Такође, од краја 2011, кад су на снагу ступиле међународне санкције, Сирија не извози сирову нафту.
Након гласања британског парламента против војне интервенције, цене нафте Брент износила је 115 долара за барел, а аналитичари предвиђају да би напад на Сирију могао да “погура“ цене на 125 до 130 долара за барел.
У САД се још не разматра могућност активирања стратешких резерви у циљу стабилизације цена, као што је то учињено 2011. године након скока цена изазваног немирима у Либији. Међународна агенција за енергетику (ИЕА) спремна је да руководи пуштањем стратешких резерви у случају поремећаја у снабдевању.
Претпоставка да напад на Сирију данас не би имао тако велики утицај као пре 10 до 20 година заснована је на постојању стратешких резерви нафте и већем коришћењу неконвенционалних извора енергије у САД, које смањује увозну зависност.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: