(ИНТЕРВЈУ) Делић: Враћамо 7. јануар као Дан општине Мојковац, заслужили су мојковачки јунаци да се њима поносимо
1 min readВраћањем 7. јануара као Дан општине Мојковац желимо да покажемо да ми вреднујемо и чувамо славну историју и традицију наших предака. Више никада нећемо дозволити да се историјски догађај по коме су Мојковац и његова историја најпознатији – скрајне и баци у заборав, казао је у интервјуу за ИН4С предсједник Општине Мојковац, Веско Делић.
Делић је између осталог говорио о могућностима отварања рудника и Ски центра у тој општини, успостављању веза између Мојковца и градова из Србије као и о очувању Сињајевине од било каквог облика девестирања.
Након скоро шест мјесеци, колико сте на челу Општине Мојковац, какво је тренутно стање у локалној самоуправи и како коментрашите учестале нападе од стране политичких опонената који Вас оптужују за политички реваншизам?
Прије свега желим да истакнем да свака прича о било каквом облику реваншизма нема ни основу нити било какво утемељење. Посебно је сиптоматично да такве оптужбе долазе од оних који су пуних 12 година злоупотребаљавали државне ресурсе у политичке сврхе о чему смо јавност већ упознали. Одређеном броју радника нисмо продужили уговоре, али не због политичког или било ког другог ревешишизма. Више пута сам до сад објаснио да се радило о радницима који су били ангажовани по уговорима на привременим и повременим пословима. Дио тих уговора односио се на ангажовање “подршке у контроли спровођења заштите становништва од заразних болести, то јест ковид редара”. Други дио уговора, односио се на Рециклажни центар, који још не функционише. Јако је битно да појасним да није било потребе за даљим ангажавањем радника на тим позицијама, нарочито у Рециклажном центру. Тај центар је још нефункционалан и не постоје радна мјеста која су ‘запослени’ наводно покривали“. У међувремену, ангажовали смо младе и стручне људе којима је приоритет рад на финансијском, организационом и сваком другом оздрављењу Мојковца.
Када су у питању капитални пројекти, отварање рудника и Ски центра какве су најаве и прогнозе?
Када је у питању рудник морам истаћи да локална самоуправа свакодвно ради на томе да се обезбиједе услови да се што прије крене у отврање рудника. Више пута сам имао састанке са вођом пројекта, Ричардом Бафијем. Добио сам прецизне одговоре везано за питање самог пројекта, еколошких стандарда и броју радника који би били ангажовани. У наредном периоду убрзаћемо добијање неопходних дозвола за отпочињање радова које ће у потпуности поштовати црногорско законодавство и тако омогућити испуњење високих еколошких стандарда, али и што прије отпочети са запошљавањем људи. Воља и жеља постоји и са једне и са друге стране, али и држава Црне Гора активно ће се укључити у реализацију овог пројекта који није важан само за општину Мојковац већ и за читаву државу. Оно што посебно желим да истакнем је чињеница да је већи дио становништва позитивно реаговао и да са нестрпљењем очекују отврање рудника који ће, увјерен сам, оживјети економију Мојковца.
Што се тиче Ски центра, овдје морам нагласити да постоје бројни имовинско-правни проблеми које морамо ријешити са људима који имају имања на дијелу Бјеласицe куда је предвиђен ски центар и ски стазе. То је оно што су наши претходници прећуткивали, као и чињеницу да се радови на дионици Врагодо-Вриоца-Жарски задњих пет година нису помакли с мјеста.
Вјерујем да су и грађани скептични када је у питању Ски центар, нарочито ако се узме у обзир да је претходна власт у сваком изборном процесу обећавала да „само што се не отвори ски центар“, односно да ће бити пуштен у рад за вријеме њиховог мандата. Како се то није десило, разумијем и наше грађане који нису превише оптимистични по том питању.
Управо због тога нећу лицитирати датумима али могу рећи да је ски центар реална и остварива визија о чему сам и разговарао са предсједником Владе, Дританом Абазовићем и министарком екологије, просторног планирања и урбанизма, Аном Новаковић-Ђуровић, извођачима радова као о Управом за катастар и државну имовину. Оно што са сигурношћу могу рећи је то, да ће ускоро бити завршени радови на дијелу пута Подбишће-Врагодо, што ће убрзати процес валоризације овог капитално пројекта.
Какво је стање када су у питању инвестиције и да ли инвеститори препознају Мојковац као сигурно мјесто за улагања?
Мојковац постаје све интересантније подручје за инвестиције. Како се актуелизовала прича о руднику и ски центру, заинтересованост за улагање постаје све веће. Имао сам неколико продуктивних разговара са потенцијалним инвеститорима, како домаћим, тако и страним, који су изразили жељу да покрену производњу у Мојковцу, што ћемо ми као локална самоуправа сигурно подржати. У току је припрема повољних пакет подстицајних мјера на локалном нивоу и рад на инфраструктурној опремљености што ће, увјерен сам довести до пораста интересовања инвеститора. Чињеница је да су нашој општини пријеко потребни кредибилни инвеститори који ће је обогатити новим стандардима, а на нама је да им обезбиједимо повољне, а не „рекеташке“ подстицајне мјере.
Каква је трунутна сарадња са осталим политичким субјектима који чине актуелну власт, те да ли је улазак СНП-а у ГП УРА у мањинску владу пореметио односе на локалном нивоу.
Сарадња тренутне политичке већине коју чине коалиција „За будућност Мојковца“, Демократска Црна Гора, ГП УРА, Група грађана „ Не дамо Мојковац“ и Уједињена Црна Гора-Уједињени Мојковац, заиста је добра. Истина, било је у одређеном тренутку мимоилажења са нашим традиционалним партнерима из СНП-а, али све те несугласице су превазиђене, јер је свима интерес, прије свега развој, Мојковца. Вођени том идејом сви заједно радимо да оживимо наш град а страначке сукобе, уколико их има и уколико их буде решаваћемо демократским разговорима, те свакако нећемо дозволити да се несугласице на државном нивоу одражавају на Мојковац. Грађанима који су свима нама дали повјерење могу рећи да нема и неће бити никакве изборне издаје и преваре.
Ви сте, чим сте ступили на дужност разговарали са активистима и групом грађана који се залажу за очување Сињајевине. Најавили сте да ћете повући одлуку Ваших претходника којом су дали сагласност да се може градити војни полигон на тој планини за потребе Војске Црне Горе?
Тако је. Што се тиче актуелне власти ми смо изричити – Сињајевина мора остати нетакнута и морамо је сачувати за будуће генерације. Војни полигон уништио би планину, угрозио стоку, девастирао водоизворишта и угрозио подземне воде, а то не смијемо и нећемо дозволити. Војни полигон је неприхватљив великом броју грађана Црне Горе јер ми смо прво – еколошка држава, а у еколошкој држави немамо луксуз да уништавамо највећу планину у држави. Управо због тога представници наше општине учествују у бројним активностима које се тичу очувања Сињајевине. Искористићу прилику да најавим да ће Општина Мојковац и Туристичка организација Мојковац организовати тематски дан посвећен Сињајевини. Позивам све заинтересоване и љубитеље природних љепота да нам се придруже у понедељак (4. јула) у 10.00 часова у градском парку (Мојковац), те да уживају у дегустацији домаћих производа са планине.
Да ли су тачне информације до којих је дошао портал ИН4С да ће актуелна власт ускоро вратити 7. јануар као Дан општине Мојковац, који је прије неколико година укинут одлуком ДПС?
Ваше информације су тачне. У току су измјене и допуне Статута општине Мојковац у којем ће, између осталог бити и враћен 7. Јануар као Дан општине Мојковац. Подсјетићу, ДПС је након освајања власти 2012. године, донио одлуку да се промијени празник Општине – 7. јануар, који је био установљен у знак сјећања на Мојковачку битку. За празник општине Мојковац тада је одређен 13. август јер је тог датума 1955. године дошло до спајања општине Поља, Среза колашинског и Општине Мојковац, ради формирања данашње Општине.
Поштујући све датуме и историјске чињенице, желим да истакнем да је, ипак, 7. јануар и Мојковачка битка најзначајнији историјских догађај из славне прошлости Мојковца. Управо враћањем 7. јануара као Дан општине желимо да покажемо да ми вреднујемо и чувамо славну историју и традицију наших предака. Више никада нећемо дозволити да се историјски догађај по којем је Мојковац и његова историја најпознатији – скрајне и баци у заборав.
Протеклих мјесеци боравили сте у радну посјету општинама у Србији. Скоро је потписан и Меморандум о братимљењу између села Прошћење и села Прањани из Горњег Милановца. Радите ли на томе да оснажите везе између братских народа двије државе?
Апсолутно. Прије свега желим да се захвалим вашем порталу који је медијски испратио братимљење поменутих села. То је само степеница више у правцу повезивања економије, привреде, туризма и културе између општине Мојковац и бројних градова из Србије. Морамо да радимо на јачању пријатељства, успостављању економске сарадње и стварању веза не само са Србијом, него и са Републиком Српском, Хрватском и другим земљама региона. Врата наше општине отворена су за све људе, свих националности, вјера, јер само тако можемо градити мостове суживота и мултикултуралности. У наредном периоду планиране су посјете бројних делегација из Србије што ће бити позитиван импулс за интензивирање сарадње двије земље.
Прочитајте ЈОШ:
Удружење бораца Републике Српске у посјети Мојковцу; Делић: Бивша власт игнорисала наше жртве
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
PUNA PODRŠKA PREDSJEDNIKU DELICU NA ISPRAVLJANJU SRAMNIH GRESAKA BIVŠE DPS VLASTI U MOJKOVCU. MORAJU SE POŠTOVATI JUNACKA DIJELA NAŠIH PREDAKA KAO I VOLJA NARODA ISKAZANA NA ZADNJIM IZBORIMA. SAMO NAPRIJED.
7. Januara, na Bozic,kad nasa srca greje ljubav i kad se slavi rodjenje Hristovo,kome trebaju RADIJATORI?
Bravo junacino.
DELICU ZIVIO 100 GOD.SAMO JE ODNARODJENA DPS VLAST SA SVOJIM SATELITIMA MOGLA DA UKINE 7. JANUAR KAO DAN OPSTINE,DAN KADA SU NASI PRECI HRABRO ZA SRPSTVO GINULI DA BI SRPSKA VOJSKA MOGLA DA ODSTUPI PREKO ALBANIJE.SADA TO NEKI OSPORAVAJU I TO ONI CIJI SU PRECI BILI NA SUPROTNOJ STRANI.MOJ DJED SE BORIO NA SOLUNSKOM FRONTU,A NJEGOV RODJENI BRAT-MOMAK POGINUO…E TO JE BORBA ZA SRPSTVO KOJU OVI GRADJANISTI SADA OSPORAVAJU ,A TO DOBRO NAPLACUJU SA NARODNE GRBACE.
E divno su nam vratili braca Srbi.A sad vi oosrbice opet kidisete na Crnu Goru.
Bravoooo!