ИН4С

ИН4С портал

(ИНТЕРВЈУ) Др Чедомир Антић за ИН4С: За нас Србе Подгоричка скупштина је најсјајнији час и тријумф демократије

1 min read
С друге стране, Југославија није ни слава, ни трагедија, није ни комедија, она је за мене плаћени скупи рачун и злата вредна поука, нагласио је др Чедомир Антић

Проф. др Чедомир Антић, историчар

На данашњи дан, прије тачно 102 године, проглашена је прва заједничка држава Јужних Словена – Краљевство Срба, Хрвата и Словенаца.

Њој је претходила, између осталог, и „Велика народна скупштина српског народа у Црној Гори“ или популарна „Подгоричка скупштина“ – историјски догађај који се, и након више од стотину година, актуелизује у бројним историјским, али и дневно-политичким полемикама.

Да ли је Краљевина СХС остварење вјековног сна српског народа или је ријеч о својеврсном „историјском промашају“ и због чега одлазећи црногорски режим искључује могућност прихватања другачијег става о „Подгоричкој скупштини“, до мјере да приступа једном таквом дипломатском прекршају какав је проглашење амбасадора Републике Србије у Црној Гори за непожељну особу?

О томе, али и о осталим питањима, разговарали смо са истакнутим српским интелектуалцем и доктором историјских наука Чедомиром Антићем.

ИН4С: Данас се обиљежава годишњица од проглашења Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца. Како Ви посматрате овај историјски догађај? Да ли је ријеч остварењу вјековног сна и тежњи српског народа или је ријеч, уколико посматрамо са ове историјске дистанце, о једној од највећих заблуда и политичких промашаја нашег народа?

АНТИЋ: Истина је ту, како то често бива у историји, вишедимензионална. Од свих јужнословенских народа управо је српском народу и његовим краљевинамна Србији и Црној Гори допало да заврше велико дело ослобођења и уједињења. Српски народ је започео процес стварања модерних држава на Балкану највећим устанком у историји Османског царства (1804-1813). У Првом светском рату српски народ је сразмерно највише пострадао од свих учесника, његова војска однела је прву победу у рату, борила се витешки, понела венац мучеништва и била је ударни део највећег савезниког продора током трајања рата. Српска војска није однела победу за Антанту, али је била морални победник рата. Одлуком народа Краљевине Црне Горе, Баната, Бачке, Барање, Срема, већине срезова БиХ и, коначно, Народног вијећа Државе Словенаца, Хрвата и Срба у Загребу – прво је проширена Србија а потом је створена највећа јужнословенска држава у историји.

Проглашење Краљевине СХС, 1. децембар 1918.

Био је то модеран циљ – тако су Пруска и Пјемонт створили Немачку, односно Италију. Био је то хуман циљ – тако су други народи добили демократију, прилику за убрзани развој, модерну просвету и културу. У Босни је после 1918. укинут феудализам, Хрвати и Словенци добили су прилику за сопствену националну интеграцију, Љубљана је добила универзитет, на Косову и у Македонији  је само током први четврт века српске, односно југословеснке, државе за педесет пута увећан број ученика у школама, од два постојећа подигнуто је и проширено седамнаест водовода…

Данас је јасно да су цивилизацијске и верске границе посред југословенских земаља биле предубоке, да су велике силе учиниле да Југославија нема алтернативу док њима то одговара. Српски народ је од југословенске државе добио мање од осталих, добио је велике хипотеке и нове патње. Добио је и комунизам, који би да је Србија остала самостална морао бити наметнут колико и другим источноевропским државама. Добили смо геноцид у НДХ, добили 1991. као идеалну репризу 1914. у којој су све европске силе устале против Срба.

Злогласни Јасеновац, концентрациони логор и стратиште на стотине хиљада Срба

Ипак, када сада погледамо историју југословенске државе видимо да су многе грешке биле везане за европски комунизам, неке је било немогуће избећи, неке су наше елите и народ учинили идући линијом мањег отпора. Тековине Југославије такође постоје. Створили смо највећи град између Беча и Истанбула, формирали смо Србију проширену за Срем, Банат и Бачку, стваорили смо Републику Српску, бифуркацијом Срба и Црногораца стврили смо упориште које се просторе од Берана до Бара. Чак смо и отето Косово и Метохију претворили у питање светске политике и идеју уз коју је већина нашег народа. Добили смо, међутим, и „Другу Србију“ и неколико стотина милиона евра које државе Квинте годишње уложе у петоколонашки невладин сектор и људе који стварају основе за неки будући геноцид над српским народом.

ИН4С: Прогласу регента Александра претходила је „Велика народна скупштина српског народа у Црној Гори“, или тзв. „Подгоричка скупштина“ – догађај који, рекли бисмо, и даље фигурира као кључна тачка раздора унутар црногорског друштва. Да ли смо до ове ситуације дошли захваљујући накнадним интерпретацијама овог догађаја?

АНТИЋ: Ко је то могао знати? Да ли су владари Краљевине Двеју Сицилија или Баварске прошли боље од Патровића-Његоша? Нажалост, у свему томе било је журбе, примене западних модела и вере у јединство иначе неинтегрисаног српског народа, који од 15. века није живео у једној држави. Грешка је била и што је успостављање нове државе било део сукоба унутар црногорског друштва. Чињеница је да део грађана Црне Горе данас другачије види уједињење. Колико је то историјско сећање, а колико је то део конструције новог идентета види се по Милу Ђукановићу који је једно говорио 1989., а друго 2011. године.

podgorička skupština zelenaši i bjelaši
„Велика народна скупштина српског народа у Црној Гори“

Оно што је важно, Срби чине најмање трећину, а у демократији ће чинити можда и једну половину становништва Црне Горе. ЦГ је данас независна и таква треба да остане. То може да промени само велика већина (а на 55% изашлих) грађана и то у споразуму, а не у међусобном обесправљивању. До тада, колико права уживају Црногорци треба да уживају и остали. За нас Србе Подгоричка скупштина је најсјанији час и тријумф демократије. Камо среће да су они 1941., 1945. или 2006. били толике демократе. Не бранимо да се сећају својих датума, али ми имамо своје и нација смо једна и недељива. Такви ћемо остати док буду постојале нације. За мене Југославија није ни слава, ни трагедија, није ни комедија, она је за мене плаћени скупи рачун и злата вредна поука.

ИН4С: Одлазећи режим у Црној Гори је, малтене, криминализовао сваки став о „1918-ој“ који не кореспондира са, званичним прокламованим ставом да је ријеч о, како су небројено пута истакли, окупацији Црне Горе. Посљедња у низу репресивних одлука је проглашење амбасадора Републике Србије Њ.Е. Владимира Божовића непожељном особом. По многима, то је највећи политички скандал званичне Подгорице према Београду, још од признања самопроглашене државе Косово*?

АНТИЋ: Скупштине и судови не тумаче историју. Народ у Црној Гори зна шта је било 1918. године. Ми можемо да избројимо стотине жртава самовладе краља Николе, знамо где су стотине масовних гробница које су скривили они који су на најбољим синовима Црне Горе – све одреда Србима – градили антисрпску, комунистичку Црну Гору. Где су гробице оних за које је Подгоричка скупштина траума? Да ли је жртва био брат деде Мила Ђукановића – генерал Мило Ђукановић командант Боке двадесет година после 1918. ? Ко је убио Крста Зрнова Поповића? Црногорски партизани?

krsto zrnov popovic. jpg
Крсто Зрнов Поповић

Ово је сада последњи трзај режима пред пад. Бог ће казнити нову владу ако криминалну камору ДПС-а и СД-а имовински не конфискује, не расклопи на судовима и не сахрани у затворима. То није интерес само Срба и Србије. Опстанак мафијашког режима и даље кршење наших права можда би довело до прогона Срба и њиховог етничког чишшћења, а можда би омогућило стварање српског ентитета и једном национаолно уједињење. Ко зна? Зато је спровођење правде интерес државности Црне Горе и међуанродне правде. 

ИН4С: У јавности је одјекнуо потез актуелног градоначелника Подгорице, Ивана Вуковића, који је одлучио да ових дана угаси расвјету испред управне зграде Главног града, у знак солидарности са, како су истакли, мрачном страном црногорске историје. Међутим, та зграда је подигнута 1931. године – управо за вријеме краља Александра. Колико је јавност, у ствари, неинформисана о свему што је урађено на простору данашње Црне Горе за вријеме Краљевине Југославије и како оцијењујете тај међуратни период са апекта развоја и модернизације овог поднебља? 

АНТИЋ: Шовинисти из ДПС-а имају жар ренегата и нововераца. Они се не обрачунавају са прошлошћу, јер је то немогуће – они покушавају да, понашајући се глупо, направе отклон од својих често мудрих предака. Шта ће постићи тиме што скидају таблу на улазу у Будву, штемују дедине надгробне плоче, вандализују представу Косовке-девојке у Клиничком центру и замењују га таблом турске агенције за националну пропаганду, мењају натпис испод споменика Божидару Вуковићу српском штампару из Млетака који је живео вековима пре црногорске државе? Што се више труде, то смо ми јачи. Из окречених зидова избијају фреске и од обичних слика постају светиње, баш као и у Времену чуда великог Борислава Пекића. Они јесу посебан народ и нова нација. Нико то не спори. Црна Гора је, међутим, наша колико и њихова.

Спомен табла ослободиоцима Будве у Првом свјетском рату

***

На крају, др Антић је закључио да нема много смисла инсистирати на било каквом покушају евентуалног поновног научног проживљавања питања попут „Подгоричке скупштине“, јер, како је истакао, наука има своју методологију.

„Те методологије се неко или придржава или не. Овде је реч о политици. Нико не спори да је Подгоричка скупштина имала у себи револуционарне елементе. Да није била важна и легитимна не би је оспоравали у Скупштини Црне Горе 2018. године –  више од деценије после проглашења нове независности и 75 година после АВНОЈ-а. Није спорна ни државност Црне Горе. Ипак, оспоравати српски идентитет ондашњих становника Црне Горе једнако је нетачно као и тврдити да Црна Гора никада није била држава. То међу Србима нико не мисли“, закључио је историчар Чедомир Антић у интервјуу за наш портал.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

25 thoughts on “(ИНТЕРВЈУ) Др Чедомир Антић за ИН4С: За нас Србе Подгоричка скупштина је најсјајнији час и тријумф демократије

  1. Nažalost , posle 102 godine mi Srbi od sutra ponovo , na još jednom početku , ako Bog da neka bude i poslednji !
    Posle svih priča i argumenata o Srbima , Crnogorcima , komitama , zelenasima , bjelasima …utisak dana , i odgovor na sve zablude i lutanja je komentar starine od 95 godina iz Kuča(nazalost ime nisam čuo) ,koga je posetio gospodin Milačić iz Prave Crne Gore !'“ Ja samo mogu da budem Srbin iz Crne Gore “ zaključuje starina! Ako njegovih 95 godina ,i ogromno životno iskustvo i pamćenje nekome nisu znacajni , onda je svaki komentar suvišan.

    11
  2. Počele su svesrpske integracije! Ovoga puta mudro i postupno. Ukoliko Crnogorci budu pravili otpor nećemo ih sprečavati. Oni će imat legitmno pravo da sa sobom u svoju „Crnu Goru“ (Montenegro) ponesu samo ono što je njihovo i đe zaista imaju većinu.
    Srbi svojega posla!

    17
    3
  3. prof. anticu ti si neosporno pametan coek . gleda sam te sinoc kod marica u cirilici sa onim neuropsihijatrom oni doktorom belojevicem i onom protuvom od canka ali bila je emisija zanimljiva pricali ste o koroni . i sad kad kazem koroni treba svako da zna i rezimski i protiv rezimski novinari ,voditelji , doktori opozicija ,vlast svi su placeni u kumbulj da siju strah i paniku a oni dobijaju velike pare za to . proci ce ovaj virus ljudi . evo vidite sve izlazi na vidjelo sa ovim vakcinama ova vakcina 92, ona vakcina 94 posto itd a belojevic naucni radnik i vrhunski doktor koji pise knjige i koji se skolova na nekom cuvenom americkom univerzitetu kaze da su to sve berzanske spekulacije samo da se uzmu pare da vakcine nema tako anticu okreni se malo prema tvojoj nezavisnoj srbiji jer smo i mi nezavisni jer kod vas da oprostis ima govana vise nego kod nas ali mi cemo ako bog da to rijesti brzo .

    10
    5
  4. Антић помиње некакав српски ентитет у оквиру Црне Горе српске државе.

    Предлаже да умјесто помирења и освјештења народа у читавој ЦГ, што је више него извјесно након пада ДПС који је корупцијом дискредитовао и сахранио посебност наводне црногорске цркве и нације, урадимо управо исто што и 1918-е – рушимо српску државу Црну Гору, и да ствар буде гора – препустимо је данас криминалцима и мањинама да они буду њени браниоци од нас, а себе доводимо у позицију рушитеља уставног поретка у очима свијета тражењем некаквог ентитета.

    Коме ми да објаснимо ту логику у међународним односима?

    Срећом, и тај концепт је поражен на протеклим изборима заједно са ДПС-ом.

    16
    2
  5. Како комунисти и сви ови неокомунисти (послије .89) све те деценије нису оспоравали Подгоричку скупштину, а могло се и тада рећи на ту тему? Наравно разлог је прост, обично политиканство и даље фалсификовање историје типично за Балкан када се стварају нове нације, језици и историја.

    20
    1
  6. Srecna svim pravim Crnogorcima(citaj Srbima),Podgoricka skupstina.Ako Bog da opet ce biti ujedinjenja.Dostojni da budemo slavnih predaka.Nikada vise 1916!

    24
    2
  7. Неоспорни интелектуалац и веома скроман човјек, Др. Чеда Антић, не само да је одржао лекцију из историје монтенегринским ренегатима, већ и на један извандредан начин и прикладним примјерима доказао да једна глава неоспорно има и физички и метафорички два ока.

    29
    3
  8. Sve ono sto se ne svidja montenegrinima povodom Podgoricke Skupstine 1918 je posljedica kapitulacije januara 1916. Bez obzira sto je Lovcenski front popustio, glavnina crnogorske vojske je ostala sacuvana poslije sjajne pobjede na Mojkovcu. Bilo je potpuno moguce da se taj dio vojske, preko Skadra, pridruzi srpskoj vojsci u povlacenju. Nacelnik staba Sandzacke vojske brigadir Petar Martinovic (uzgred receno, Mojkovacka bitka je njegova takticka operacija) je uspio da se preko Skadra sa manjom grupom vojnika pridruzi srpskoj vojsci, odbijajuci da postuje naredjenje Vlade Crne Gore o kapitulaciji i raspustanju crnogorske vojske. Kralj Nikola je napustio Crnu Goru pracen rijecima glavnokomandujuceg crnogorske vojske serdara Janka Vukotica: “ Idi, dabogda se nikad ne vratio“. Janko Vukotic je u rukom pisanoj poruci obavijestio svog nacelnika staba, da je Vlada Crne Gore raspustila vojsku i da poslije toga ne postoji vojska, nego samo narod i da on ostaje u Crnoj Gori da dijeli sudbinu njenog naroda u teskim vremenima koja nailaze. Tako je Crna Gora ispala iz saveznicke koalicije, prestala da bude saveznicki vojni faktor i postala austrijska okupaciona teritorija. I to je uzrok svega sto se desilo poslije i u tom smislu je Podgoricka Skupstina i nedvosmislena volja ubjedljive vecine naroda u CG za ujedinjenje sa Srbijom samo posljedica. Nikada crnogorci nijesu oprostili svom kralju sto ih je napustio u najtezem momentu i prinudio ih pomenutim odlukama Vlade da poloze oruzje pred Austrijom. Prvi put u istoriji od pocetka vladavine dinastije Petrovica crnorgorska vojska polaze oruzje! I nigdje se ne cuje: Nikad vise 1916! A kako ce se cuti, kada parolu „nikad vise 1918“ gura izdajnik Djukanovic za koga su americke specijalne jedinice imale plan da ga izvuku sa porodicom poslije rata 1999, ako se javno dozna da je bio kooperativni clan savjeta odbrane u ratu sa NATO i „veoma koristan“, kako ga je kasnije okarakterisao Holbruk.
    Citava prica, koja se ne moze osporiti, jer za sve navedeno postoje dokumenta, ima ovdje samo jednu svrhu. Da se vidi sta zapravo stoji iza odluke o protjerivanju ambasadora Bozovica, koji je rekao samo istinu. Da se vidi razmjer kukavicluka i fukarluka koji stoji iza „principjelne“ odluke odlazeceg Ministarstva montenegrinskih „onostranih“ poslova. Da parafraziram ponovo velikog Janka Vukotica: „Idite, tamo vam se strva ne vidjelo!“

    37
    2
  9. Српски народ је започео процес стварања модерних држава на Балкану највећим устанком у историји Османског царства (1804-1813).

    Ovakvu izjavu čuti od naučnika istoričara je za svaku osudu. Zar nije Crna Gora začetnik stvaranja moderne države na Balkanu? Zar to sve mape iz tog razdoblja ne pokazuju? Sramota dokle ide propaganda media iz Srbije. Ali dobro, ako je njima dobro da utiču na 1/3 stanovništva ovakvim glupostima, i nama je.

    6
    51
    1. Чак и да је тако, кажи ти нама Бранко мој добри, ко је живио у тој Црној Гори? Живио је српски народ. Јер једино сте као дио тог народа, релевантни, као и та славна историја коју ти покушаваш да монтенегринујеш. Е морте монтенегро! Семпре!

      31
      1
      1. Nije tačno znamo da su zivjeli srbi a sve sto je svakome jasno je da vise od 2/3 CG tada je bilo protiv ujedinjenja pa i neka je bila 100% samo poslanici su bili srbi koji su pod prijetnjom ubistvom morali da izglasaju da netane CG ali kako je tada bila nepravda Uz pomoc svetinja i Bozije pravde vratismo drzavu. Jos samo da bude srpska a to nece moći

        2
        13
    2. CG apsolutno nije začetnik stvaranja moderne države, već ostatak starog feudalističke poretka koji traje do dana današnjeg. Karađorđe i Miloš su narodne vođe i ustanici kao Kastro i Če Gevara, njihova vlast je prerasla u monarhiju samo jer su se morali uklopiti u tadašnji poredak. A tek razmjere ustanka u Srbiji koji je obuhvatio prostor od 40.000 kvkm sa 2M stanovnika je neuporediv sa CG i Brdima na njenih 200 kvkm i 20.000 stanovnika.

      21
      3
    3. Monteprkno istorija Milaša Đukaja, LOPOVA na svim poljima djelovanja каже:

      Crna Gora je prvi put međunarodno priznata kao knjaževina na Berlinskom kongresu 1878. godine kao Knjaževina Crna Gora! Bila je privatna prćija Nikolice Petrovića sve do januara 1916. kada je Nidžo zdimio za Italiju pa Francusku, a Crnu Goru ostavio da hebe ko stigne! Tada je Crna Gora kapitulirala a vojska povedena u logore okupatorske Austrougarske! Nidžo se provodio po Rivijeri i uživao dok je crnogorski narod umirao od gladi i strahovlade Austrougara! Onda je narod zbacio Nidža i famelju sa crnogorskog samara na Velikoj narodnoj skupštini! Velike sile su to priznale na Konsultu ili referendumu koji je pod nadzorom Velikih sila održan u Crnoj Gori i zaboravile na Nidža i famelju. Crna gora je postala Zetska banovina a kralj Aleksandar je rodbini isplaćivao ogromne pare na račun imovine koja je ostala u Crnoj Gori. I to sve do Drugog svjetskog rata. I to imovinu, koju je njegov đed Nikola krvnički otimao od crnogorske sirotinje za svo vrijeme njegove vladavine! Poslije rata, Crna Gora je bila 2% republika, koja je stalno kukala i molila za pomoć od Federacije. Onda raspad, pa formiranje SRJ, pa 2006. postaje prćija Mila Đukanovića i lopovske družine OKG DPS! Sve dok narod nije makao i ovu bagru sa crnogorskog samara 30. 08. 2020.
      U čemu ti vidiš modernu a u čemu državu, Branko R.?

      24
      1
    4. Branko, niko sa strane na nas ne moze uticati, ali je cinjenica da je nebitno koja je bila prva srpska drzava, koja god da bila svaka je bila srpska, zar ne?

      12
  10. Neka je slava svim učesnicima podgoričke skupštine osim ratnom zločincu sekuli drljeviću koji se naknadno priključio i vječnaja pamjat i hvala.

    53
    5
    1. Живјело уједињење српског народа!
      Живјела Велика скупштина српског народа у ЦГ!

      53
      4
  11. Свим грађанима ЦГ честитам дан Уједињења! То је највећи празник у историји народа ових простора.

    63
    5
    1. Samo četnički praznik ili praznik crnogorskih četnika. Mada u CG malo ko mari za misljenje ustasa i cetnika sva sreca. Fasisti stanuju daleko od CG

      2
      23
    2. Pazi sto pricas, jos su oni 24 h na vlasti, jos te mogu protjerat iz zemlje, a mogu te i uhapsit zbog „nepostovanja institucija Crne Gore“

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy