ИН4С

ИН4С портал

Иран ће Асада бранити и оружјем

Mideast Iran Military ParadeАмерички обавештајци тврде да су пресрели наређење које је из Ирана послато милитантним елементима у Ираку да у случају америчке интервенције у Сирији изведу напад на амбасаду САД у Багдаду и друге америчке циљеве. Вашингтон страхује да би истовремено и исламистички покрет Хезболах у Либану могао да нападне америчку амбасаду у Бејруту.

Лист “Волстрит џурнал” пише да се америчка војска труди да процени све могуће ударе који би могли да уследе у случају интервенције коју Барак Обама, председник САД, жели да изведе против снага Башара ел Асада, сиријског председника оптуженог за употребу хемијског оружја против цивила у грађанском рату. Пажња Пентагона усредсређена је пре свега на Иран, као главног Асадовог савезника у региону, чији мали и брзи бродови могу да представљају опасност по америчке ратне бродове у Персијском заливу, али и на Хезболах, чији су борци спремни да бране Дамаск.

Према тврдњама сиријских побуњеника, ирански борци и борци Хезболаха већ ратују на страни Асада у грађанском рату. Савет безбедности УН у јулу је већ упозорио званичнике Хезболаха да се не мешају у рат у Сирији, а либански амбасадор у УН обећао је да ће граница са Сиријом бити контролисана.

Поред Ирана и Хезболаха као главних савезника, Асад у напетој ситуацији око Сирије може да рачуна и на подршку Русије и Кине.

  • Да ли ћемо помагати Сирији (у случају спољне агресије)? Хоћемо – уверљиво је јуче рекао руски председник Владимир Путин.

Русија је упозорила САД да са листе циљева у случају напада на Сирију скину хемијски арсенал те земље. „С нарочитом забринутошћу гледамо на чињеницу да су војни инфраструктурни објекти који чувају интегритет и безбедност сиријског хемијског арсенала међу могућим циљевима војних удара“, стоји у саопштењу руског Министарства спољних послова.

Си Ђинпинг, кинески председник, јуче је рекао свом америчком колеги Бараку Обами да криза у Сирији треба да се реши политичким путем, а не војним нападом.

  • Политичко решење је једини прави излаз за сиријску кризу и војни напад не може да реши проблем из корена. Очекујемо да ће неке земље још једном да размисле пре него што предузму акцију – навео је Си.

Кинески и амерички председник разговарали су на маргинама дводневног самита Г20 који је јуче завршен у Санкт Петербургу.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net