ИН4С

ИН4С портал

Обиљежавање „Олује“: Патријарх Иринеј – Страдање Срба планирано од самог врха Хрватске (ФОТО)

1 min read
Централна манифестација поводом обиљежавања годишњице хрватске акције "Олуја" 1995. године, у којој је убијено или нестало око 2.000 Срба, а протјерано више од 220.000, почела је молебаном који служи патријарх српски Иринеј испред манастира Крушедол.

Крушедол. Фото: Танјуг

Централна манифестација поводом обиљежавања годишњице хрватске акције „Олуја“ 1995. године, у којој је убијено или нестало око 2.000 Срба, а протјерано више од 220.000, почела је молебаном који служи патријарх српски Иринеј испред манастира Крушедол.

патријарх Иринеј, Вучић и Додик
Крушедол

Обиљежавању под слоганом „Олуја је погром“ присуствују председник Србије Александар Вучић, премијерка Ана Брнабић, председавајући Председништва БиХ Милорад Додик, предсједник хрватског СДС С Милорад Пуповац, министри у Влади Србије, представници Српске листе са КиМ, Срби избјегли током акције „Олуја“ и велики број грађана.

Фото: Новости

Ово је пети пут да Србија и РС заједно обиљежавају годишњицу тог злочина.

Вучић и Додик

Предсједници НСД и ДНП и чланови предсједништва ДФ Андрија Мандић и Милан Кнежевић, такође, присуствују Дану сјећања на страдале и прогнане Србе.

Предсједник је раније позвао све Србе, посебно Крајишнике, да дођу код манастира Крушедол на обележавање годишњице „Олује“, за коју је рекао да је највеће етничко чишћење после Другог светског рата.

У акцији, која је трајала четири дана, према подацима Документационо-информационог центра Веритас, погинуо је или нестао 1.861 Србин, а са територије тадашње Републике Српске Крајине коју је заузела хрватска војска, избјегло је више од 200.000 Срба.

грађани пристижу у великом броју

Милица Јурић, чији су родитељи Радомир и Љиљана Михић били у колони избјеглих Срба, испричала је за Танјуг да су они жељели да сачувају огњиште и да су зато последњи напустили село Доњи Ваганац, близу Плитвичких језера.

„Ја сам у Србију дошла 1991. године са братом, сестром, бабом и дедом, док су родитељи остали у Лици да чувају огњиште и Крајину. Последњи су изашли из села, тата је послао маму са комшијама, а он је остао.

Мама је до Бањалуке стигла на тракторској приколици, а после два дана, дошао је и отац“, присјетила се Милица.

Како је навела, Љиљана и Радомир су из Бањалуке војним камионима дошли до границе са Србијом,а одатле су са комшијама стигли до Срема“, рекла је Милица.

Крушедол. Фото: Танјуг

 

патријарх Иринеј
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

8 thoughts on “Обиљежавање „Олује“: Патријарх Иринеј – Страдање Срба планирано од самог врха Хрватске (ФОТО)

  1. Nova parola milogoraca je “dogodine u Kninu”. nažalost, našli su se na pogrešnoj strani. pročice kao svaki okupator kad tad.

  2. Slava palim junacima Krajisnicima,vojnicima,nevinim civilima. Nikad oprostit,nikad zaboravit! Nek zivi vjecno duh Srpske Krajine. Nek nam svima Iz srca klice ,I uvijek se prenosi s generacije na generaciju,pozdrav i duznost nasa,simbol ne odustajanja, Do godine u Kninu !

      1. Pazi da ne bude tako s jednim od tvojih plemena.nisu vise devedesete. Srbi su se branili ,od sahovnice ,sa svjezim sjecanjjem na pobijenih 600-700.000 od ustasko nacistickog rezima svirepije nego iko. Ne krsts se sigurno cim takva bolesna mrznja govri Iz tebe. Boj se Boga kom se god molio. Komunisti nisu Srbe mogli odbranit I raspapa jna. Krajina je prodana. Nkakvi junaci to je smijesno nisu neadentalni ustaski koljaci. Bozja kazna mora stici,za Srpsku preklanu djecu. Isto tako imam postovane I osudjujem sve zlocine I od Srpske ruke. Al sve banit,nekako ide al ustaske zvijeri..ti si bolestan

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy