Ирски председник потписао Закон о злочинима из мржње, који признаје 72 пола и трансродне особе
1 min readДана 29. октобра 2024. године, 83-годишњи ирски председник Мајкл Д. Хигинс потписао је Закон о злочинима из мржње. То се догодило након што је ирски Парламент већином гласова (78 за, 52 против) усвојио одговарајући предлог закона.
Међу пет предлога закона који су 23. октобра увече за мање од шест сати донети у Представничком дому (Доњем дому Парламента), што је процес који обично траје неколико недеља, био је и овај предлог закона којим се „пол“ дефинише као биолошки или друштвени пол особе, који особа преферира или се са њим идентификује (ово подразумева и трансродне особе), као и пол који није мушки или женски.
Док се о закону расправљало у Сенату (Горњем дому Парламента), сенаторка Шарон Кеогхан је прочитала списак од 72 пола који су сада добили законску снагу, а требало јој је пуних 25 минута да састави пуну листу, извештавају Европски конзервативци.
Поред признавања 72 рода, нови закон такође криминализује „изражавање мржње према етничким, сексуалним и родним групама“. Једном речју, неговање традиционалних вредности у овој земљи, где још увек има много практикујућих католика, постаје кривично дело.
Усвајање закона уследило је након најаве министарке правде Хелен Мекенти да ће у закон увести елемент злочина из мржње. Она је раније више пута говорила да је потребно „послати врло јасну поруку да се мржња и насиље неће толерисати у нашем друштву“.
„По мом мишљењу, морамо да ажурирамо наш Закон из 1989. Апсолутно сам уверен да би ово требало да буде следећа тачка нашег дневног реда. Желео бих да уредимо да се забрана злочина из мржње по први пут уграђује у закон. Ми смо прва земља у Европи која је увела такву меру и уверен сам да је то за нас од виталног значаја“, рекао је Х. Мекенти.
Један број опозиционих политичара изразио је оштре примедбе на закон. Тако је независни политичар Мети Мекграт рекао да предлог закона треба „повући“.
„Чему таква журба? Журба са законима обично не води ничему добром“, рекао је он и додао да је сврха закона „да покуша да заплаши обичне грађане како се њихов глас не би чуо“.
„Ваша власт је једна од најненароднијих које сам видео у свом животу. Не знам зашто осећате такво непријатељство према народу. Игре које играте са њим и закони које доносите не помажу људима“, закључио је политичар.
„Ово је лош закон који је пожуриван последњих дана од стране лоше владе“, рекао је посланик Шин Фејна Мет Карти.
„Ми смо били демократија последњих 100 година. Шта није у реду са тим? Зашто покушавамо да променимо ово? Зашто желимо да ућуткамо људе, па чак и да им ускратимо право да говоре?“ каже независни посланик Дани Хели-Реи.
Са енглеског превео протођакон Радомир Б, Ракић
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: