ИН4С

ИН4С портал

ИСАФ је коштао много Црну Гору

1 min read

vojska-cg

Комерцијалне изјаве појединаца да је ИСАФ мисија потребна Црној Гори не треба преозбиљно схватати, јер чињенице указују на нешто друго.

“ Послије тринаест година америчког и међународног ангажовања у Авганистану, који је стајао многе људске животе и много милијарди долара и еура, закључак је нимало ружичаст, а и послије самита у Велсу НАТО га је избјегао. Талибани постају све јачи и није дошло до стварања демократске државе способне за живот по западним стандардима“, kaзао је Зоран Буквић, војни аналитичар и члан УО “Покрета за неутралност Црне Горе”.

Како додаје, ако је то био циљ рата отпочетог октобра мјесеца 2001. године, поставља се питање који је то онда успјех НАТО постигао.

„САД су још једном изигравале свјетског полицајца, судију и извршиоца казни, у још једној пропалој мисији. Огроман број америчких држављана мисли да рат није требало ни водити. Умјесто да елиминише тероризам, САД га својом спољном политиком само поспјешују“, рекао је Буквић.

Он наглашава да Војска Црне Горе није требала да учествује, и не треба да учествује, у ИСАФ мисију, пропалу авантуру САД. Од мисије корист има само политичка елита, а на штету грађана.

„Није Црна Гора побољшала свој рејтинг међу државама чланицама НАТО-а, јер оне добро знају колико нам је власт склона додворавању ради сопствених интереса и непоштовању властитог Устава и усвојених закона. Према Закону о употреби јединица Војске ЦГ у међународним снагама требало је израдити Критеријум за попуну, припремање, обуку и опремање јединица Војске за употребу у међународним снагама, али како је то већ постала пракса, то је урађено на крају обуке првог контигента војника за ИСАФ мисију. Стварно несхватљиво и омаловажавајуће за Скупштину која је доњела закон. Када је у питању НАТО, све је дозвољено“, сматра он.

Како додаје, учешћем у мисији црногорски подофицири и официри нијесу могли да стекну ништа ново, од оног што су до тада знали. Жалосно је, како каже Буквић, што их је Министарство одбране довело на границу животне егзистенције, па су били присиљени да одлазе у мисију, како би поправили свој материјални положај.

„ИСАФ мисија је коштала много пореске обвезнике у Црној Гори у времену економске кризе, када пара недостаје за много шта. Међутим, било је важније тапкање партнера из НАТО савеза, него ли интерес грађана Црне Горе. Када је НАТО у питању пара увијек има“, сматра Буквић додајући да је несхватљиво и неоправдано склапање уговора 2009. године на 2,5 милиона еура са америчком приватном фирмом пензионисаних генерала МПРИ ради обуке војника за ИСАФ мисију.

ИСАФ мисија је пореске обвезнике у 2013. години коштала 3.098.787 евра. Било је паметније утрошена средства искористити за опремање Војске како би она била оперативнија у реализацији задатака, нпр. подршка цивилним институцијама приликом природних и вјештачких изазваних катастрофа. Међутим, НАТО је важнији, па је за опремање Војске у 2013. години утрошено само 1.181.172 евра, или 38 одсто од утрошених средстава за ИСАФ мисију“, казао је Буквић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net