Исламистичке групе изнеле иницијативу за дијалог са египатском војском
1 min readДве бивше милитантне египатске групе понудиле су план за заустављање насиља у Египту, према којем би присталице свргнутог председника Мохамеда Морсија прекинуле протесте, а власти престале да против њих примењују силу, изјавили су јуче лидери тих група.
Иницијатива, коју су изнеле групе Гама Исламија и Исламска партија, блиска Исламском џихаду, које су 1998. године покренуле побуну у Египту, има за циљ да успостави дијалог између војске и представника Морсијевог Муслиманског братства.
Исламистичког председника Морсија војска је збацила са власти 3. јула, након што су милиони Египћана изашли на улице захтевајући да он поднесе оставку.
Морсијеви савезници првобитно су инсистирали да Морси, пре успостављања било какавог дијалога, мора да се врати на власт, али је лидер Исламског џихада Мухамед Абу Самра агенцији АП рекао да преговори немају никакву „црвену линију“.
Иако две групе не говоре у име Муслиманског братства, иницијатива је нови знак флексибилности табора који подржава Морсија, а који углавном чине исламистичке групе и партије.
„Крчимо пут за разговоре“, рекао је Абу Самра у телефонској изјави.
Он је рекао да је дијалог немогуће водити под упереним мачевима и док трају убиства и напади, али је додао да две исламске групе „пружају руке“ како би се избегла крвавија конфронтација са војском.
Он је рекао да ће исламисти прекинути демонстрације ако и војска престане са својим нападима и престане да клевеће Муслиманско братство у џамијама и медијима.
Упитан да ли би исламисти пристали на преговоре и уколико Морси не буде претходно враћен на власт, Абу Самра је рекао: „Крв је много драгоценија од фотеље власти“.
Главни преговарач Муслиманског братства Амр Дараг рекао да је та група отворена за разговоре, али после „мера изградње поверења“. Он је међутим, додао да „друга страна не показује ни најмањи гест или било какав знак да је спремна за дијалог“, и да она „о томе само прича, али без акције“.
Привремени египатски премијер Хазем ел-Беблави изјавио је раније да безбедносне мере саме по себи нису довољне и да Египат „мора да следи политички пут“ како би постигао демократску транзицију кроз помирење.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: