„Испливала“ водена капија у Београду
1 min readОстаци овог здања ископани су у оквиру реализације прве фазе радова на изградњи линијског парка, од Бетон хале до Бастиона Светог Јакова. Републички завод за заштиту споменика културе спроводи археолошка истраживања на овој локацији, у сарадњи са београдским Археолошким институтом и ЈКП „Зеленило Београд“.
Како је рекао заменик градоначелника Горан Весић, сада кад је пруга уклоњена и кад се уређује линијски парк, јавност може да види ово археолошко благо.
„Појас приобалних фортификација Београдске тврђаве остао је до сада најслабије истражен због пруге и високих подземних вода. Утврђивање приобалне зоне Тврђаве почело је у првим деценијама 15. века, а своју коначну форму ова бедемска траса добила је средином 18. века“, објашњава Весић.
Приобални бедем био је најслабији, што је било кобно за одбрану Београда 1521. године. Од краја 17. века, Турци су почели радове на његовој реконструкцији, који су настављени и у време аустријске окупације. Стари средњовековни бедем је делом президан, а делом уклопљен у ново утврђење. У оквиру бедема налазиле су се Водена капија I и II. Оштећен је током Првог и Другог светског рата, посебно 1942. године, када је железничка пруга проширена за потребе транспорта војске и опреме, преносе Новости.
Прочитајте ЈОШ:
КЦ Србије ради пуном паром: Од јуче урађена чак четири оперативна захвата
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: