Исповест Титовог генерала и народног хероја Јеврема Поповића: Голи оток је наставак Јасеновца, на Сутјесци су нас пропустили четници
1 min readНикола Милованчев подсећа на важан интервју који је 1990. године дао комуниста из Ужица Јеврем Поповић, а који може бити пример искреног самоиспитивања:
У нашем народу има још доста људи који још не могу да спознају шта је био титоизам. Да би им то разјаснио, подсећам на један важан интервју који је 1990. године дао Јеврем Поповић, комуниста из Ужица и Титов генерал и народни херој, а који може бити пример искреног самоиспитивања. Интервју је био објављен у „Политика свету“ број 209 од 18. априла 1990, а водио га је новинар Лука Мичета. У бурним 90-им годинама прошлог века, овај важан интервју је прошао незапажено и брзо је утонуо у заборав. Наслов објављеног интервјуа је: „Голи оток је наставак Јасеновца“.
Јеврем Поповић (1914 – 1997) и његова породица нису били било ко у комунистичком покрету: Јевремов брат Данило био је најстарији шпански борац, док је трећи брат Пера Поповић – Ага (Ужице, 1905 – Загреб, 1930) био секретар комунистичке омладине Југославије (СКОЈ-а) и погинуо је у оружаном сукобу са полицијом у Загребу 1930. Дакле – интервју долази са „наше стране“.
Шта је најважније у интервјуу из априла 1990? Цитираћу овај пут само три, по мом суду најважнија пасуса:
1. (О Голом отоку) „За та зверства нема оправдања. На Голом отоку су највише страдали Срби и Црногорци. Осталих је било знатно мање. Зато сматрам да је Голи оток наставак Јасеновца“ (стр. 20).
Јеврем Поповић не иде у дубље образлагање ове своје констатације о повезаности Јасеновца и Голог отока, зато не можемо знати да ли је при томе мислио и на одређену кадровску структуру. Чињеница је да је на ово указао један од голооточких заточеника, партизански капетан Драгутин Вајдић (право име Карло Вајдец). Овај бивши обавештајац Краљевине Југославије (Врдник, 1918 – Београд, 1987), родом из чешко-словеначке породице, навео је наиме у својој брошури „Голи оток“ (ревија А1, „Љубљана, ИИ/1987, бр. 10, стр. стр. 28), каквим покличима су заточеници били праћени, када су уз ударце били убацивани у брод, који их је од Ријеке возио на Голи оток: „Матер им влашку! Русе хоће, бандити… Добро смо их обрадили, матер им…“. Из тог сведочења може се закључити да је међу припадницима УДБ-е 1949. било доста бивших усташа.
2. (О повлачењу са Сутјеске): „Ја морам да кажем да је приликом преласка Сутјеске у Четвртој офанзиви било 15.000 четника Драже Михаиловића. Ми смо прелазили Сутјеску и они су могли каменом да нас погоде али нису хтели. Били су то мобилисани људи који су знали за наше борбе с Немцима и усташама и нису хтели да нас нападају (стр. 19).
Две године касније на Сутјесци, али и на Миљевини и другде, Брозови егзекутори нису имали милости према хиљадама и десетинама хиљада тих четника, српских сељака, али и бројних других (чак ни према ненаоружаним омладинцима, који су само хтели да се склоне испред комунистичке диктатуре – нпр. ђака шабачке гимназије, побијених на спруду на Дрини код Бијељине).
3. (О Србији у Југославији 1945 – 1990): Очито, дубоко разочаран спознајом о резултатима Брозове власти, генерал Јеврем Поповић износи свој суд Југославији од 1945. до 1990. године: „ТО ШТО РАДЕ СРБИЈИ ЈЕ НЕВЕРОВАТНО. ОНА ЗА ОВИХ 40 ГОДИНА НИКАДА НА ВЛАДАЈУЋОЈ ЛЕСТВИЦИ НИЈЕ ИМАЛА ЗНАЧАЈНИЈИХ ЉУДИ (толико дакле о значају Коче Поповића, Александра Ранковића, Крцуна, Петра Стамболића и дружине – нап. Н. М.). СРБИ НИСУ КРЕАТОРИ ОВОГ И ОВАКВОГ СИСТЕМА. ЗНА СЕ КО ЈЕ ТО СТВОРИО. Она не може да сноси одговорност за овакво стање“ (стр. 21).
Даљи коментар о ова три навода Брозовог генерала и народног хероја Јеврема Поповића је непотребан. Можда би се само могло додати: касно Јанко (Јеврем) на Косово стиже!
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
I pod stare dana ova komunjara je pokušala da obračun između njih na Golom Otoku prikaže kao neku muku. Moj komšija je bio nekoliko puta na Golom Otoku, komunjara isto, poživio je 95 godina, imao je stan u našem gradu, dvije kuće na selu vikendicu na planini i stan na moru. Čim se vratio nastavio je da radi, postao je čak i direktor i krao nemilice. Svakog četvrtka je špijao u Udbi. A zašto ovaj general ne spomenu kako su ubijali 1945 u Austriji i Sloveniji nenaoružane i svezane četnike i njihove porodice?
Četnici nijesu napadali partizane na Sutjesci!!!
U rejonu Sutjeske su bili crnogorski i hercegovački nacionalisti tj četnici i nijesu napadali partizane, a partizani su , kad im se ukazala prilika , posle kapitulacije Italije napali štab crnogorskiuh četnika u Ostrogu uz direktnu ili prećutnu podršku Njemaca. Njemci su prije napada pustili na slobodu oko 2000 partizana iz Bara, topovima napadali manastir i onemogućili da opokoljenom štabu stigne pojačanje.
U bici na Neretvi Njemci nijesu napadali partizane u skladu sa Martovskim pregovorima koje su u ustaškom Zagrebu vodili Vladimir Velebit, Koča Popović, Milovan Đilas…
Комунизам је болест од које је обољели много Срба. Овај тзв генерал је
чекао. пред смрт да каже нешто о Титу. Боље да је узео пиштољ са посветим и убио се. те бар мало ублажио издају у којој је учествовао преко 50 година.
TOIKO VREMENA JE PROŠLO OD SMRTI „VELIKOG VODJE“ A JOŠ SE NIJE POŠTENO ZAGREBLO O NJEGOVOM TERORU I NJEGOVE DRUŽINE KOJE I DANAS NASTAVLJAJU NJIHOVI NASLEDNICI KOJI SU SLOMOM SISTEMA OD DEVEDESETIH IZNIJELI IZ JUGOSLAVIJE OKO 150 MILIJARDI DOLARA.TEROR I PLJAČKA.
Vec se duze vreme pitam zasto jos lezi taj zlotvor srpskog naroda i redov austro-ugarske bande,u prvom svetskom ratu, u Ustanickoj 15. Jednostavno ga proslediti u njegovo hrvatsko zagorje.
Pokoj mu duši, naša je sebe!
Nikad kasno nije!