ИН4С

ИН4С портал

Issues & Insights: Да ли је Црна Гора следећа Бјелорусија?

1 min read
Ако свет у очају гледа на кризу у Белорусији, његова поновна појава може бити само иза угла.

Ако свет у очају гледа на кризу у Белорусији, његова поновна појава може бити само иза угла. На рубовима Европе лежи још један изборни шатор, где је изборна манипулација уобичајена а толеранција опозиције не постоји. Смјештена на западном Балкану, Црна Гора иде на биралишта како би 30. августа изабрала свој сљедећи парламент.

Мило Ђукановић, млади лидер Савеза комуниста, постао је премијер Црне Горе 1991. – која је тада била део Савезне Републике Југославије.

У Црној Гори десетине хиљада људи недељно протестује против закона за који многи верују да ће довести до тога да држава одузме имовину Српске православне цркве, са којом се већина народа поистовећује.

Невероватно дјелује како Ђукановић открио „завјеру“ на посљедњим парламентарним изборима, гдје су агенти наводно кренули у напад на парламент са намјером да изврше атентат на самог „заштитника“ Црне Горе. „Завјереници“ су ухапшени – видљиво – на дан гласања.

Случајност је да се ове шеме материјализују само око избора. Изненађујуће је – у најмању руку – да би стране силе изабрале једну од ретких прилика када ова земља добије глобалну медијску пажњу да покрену тајну операцију.

Мало ко још вјерује у Ђукановићеву посљедњу причу: да је 235 агената србијанских служби безбједности очигледно на територији Црне Горе у фази надметања. То је објављено у видеу у којем је сваки оперативац појединачно откривен поред своје фотографије.

Ова најновија завера никога не треба изненадити. Прича је широко исмејана, а новинари који су истраживали повезаност владе са организованим криминалом нашли су се међу наводним агентима.

БИРН – један од ретких медијских јединица којом не управљају председникове колеге – открио је и широко распрострањене манипулације уочи црногорског гласања. Након испитивања изборног списка, преко 50 000 бирача изначено је фантомима; преко половине имена било је без валидне адресе.

Даљњи докази су се појавили последњих дана. Одштампане су нове личне карте за грађане из других балканских држава, укључујући Хрватску, Албанију и Косово. Ни њихова имена, ни датуми рођења нису промењени са њихових гласачких картона у њиховим земљама. Ове и друге инстанце предизборне преваре повећавају тензије уочи избора.

Ђукановић је на претходним изборима 2016 године обећао грађанима чланство у ЕУ, међутим то се није догодило. Европска унија мора јасно ставити до знања да ће изборне манипулације замрзнути кандидатуру Црне Горе за чланство у ЕУ. У Црној Гори ЕУ има утицај који недостаје у Белорусији. Морају га користити за спречавање још једне изборне кризе у Европи.

Issues & Insights

Прочитајте ЈОШ:

(АУДИО) Министар Бошковић „не препознаје“ Душицу, али она „препознаје“ њега: Ко први напушта „брод који тоне“

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Issues & Insights: Да ли је Црна Гора следећа Бјелорусија?

  1. Vrlo moguće sve zavisi od izborne volje građana. Da li će sadašnja opozicija potpomognuta SPC moći da prihvati izborni poraz.Ili sadašnje vladajući DPS u obrnutom slučaju hteti da se odrekne vlasti. U oba slučaja narod je taj koji će izvući deblji kraj. Izbori su borba za vlast i bogatstvo a ne za dobro naroda.

    1
    2
  2. NAPAD NA RUSIJU PREKO LEDJA BELORUSIJE SA JEDNE STRANE I NAPAD VLADAJUCE KOALICIJE DPS ,SDP, SD NA MCP I U OPSTE NA
    PRAVOSLAVLJE DOLAZI NAM SA ISTE ADRESE. TAKO DA JE SVE ZA OCEKIVATI POSLE IZBORA. ZA MILA I OSTALU BANDU NAJBOLJE RESENJE JE DA ODSTUPE OD VLASTI ILI DA BLAGOVREMENO NESTANU.

    12
  3. Лукашенко штити Православље и са великим уважавањем односи се према Цркви у сему, а овај цар Дуклијан од Монтенегра их настоји да руши и поругује,не поредите православну Бјеорусију и незнабожни Монтенегро!

    17

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy