ИН4С

ИН4С портал

Истинита прича о којој се мало зна: Цезар је био отет од стране пирата

Гај Јулије Цезар

Гај Јулије Цезар, један од најпознатијих римских лидера и војсковођа, није био само човек који је обликовао историју кроз ратне победе и политичке реформе. Мало позната, али фасцинантна прича из његовог живота укључује отмицу од стране пирата.

Отмица младог Цезара

Година је била 75. пре нове ере, а Цезар је био млад човек, тек у својим двадесетим годинама. Док је путовао у Родос ради учења реторике код чувеног учитеља Аполоноса из Родоса, његов брод су напали киликијски пирати, чувени по својој бруталности и дрскости. Они су га заробили и затражили откуп од 20 таланата сребра (што је била огромна сума за то време).

Цезар, познат по својој ароганцији и самопоуздању, одмах је исмејао пирате, рекавши им да не знају кога су отели. Са непоколебљивом сигурношћу предложио је да повећају откуп на 50 таланата, јер је његова вредност, како је сматрао, много већа. Пирати су пристали на овај необичан договор и послали његове људе да прикупе новац, оставивши Цезара са њима.

Цезар као затвореник

Док је чекао да откуп буде исплаћен, Цезар је провео око 38 дана међу својим киднаперима. Уместо да се понаша као уплашени затвореник, он је преузео улогу господара. Наређивао је пиратима да ћуте када жели да спава, рецитовао им своје говоре и поезију, а ако му се нису допали њихови коментари, називао их „неотесаним варварима“. Штавише, шалио се да ће их све разапети када се ослободи, што су пирати прихватали као духовитост.

Ослобађање и освета

Када је откуп коначно исплаћен и Цезар пуштен, одмах је почео да спроводи своју претњу. Отишао је у најближи римски град, организовао малу флоту и вратио се на место где су пирати боравили. Затекао их је неспремне, ухватио их и вратио у Рим. Иако је гувернер те провинције покушао да их прода као робове да би зарадио, Цезар је инсистирао да буду кажњени онако како је обећао: сви су разапети.

 

Детаљи о овој причи долазе углавном из античких извора, посебно из списа Плутарха и Светонија.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net