ИН4С

ИН4С портал

Истраживач Геополитичког форума Кембриџа: Велика Албанија би „отцијепила“ Српску

Тимоти Лес, истраживач Геополитичког форума Кембриџа, о последицама прекомпоновања на Балкану. Ако се Косово придружи Тирани, Србија ће бити приморана да анектира севјер покрајине
Albanija

Тимоти Лес

Тимоти Лес, истраживач Геополитичког форума Кембриџа, о последицама прекомпоновања на Балкану. Ако се Косово придружи Тирани, Србија ће бити приморана да анектира севјер покрајине.

Било какав корак Косова према уједињењу са Албанијом, што је за њих једини начин да ријеше свој статус, приморао би Србију да анектира сјеверни дио Косова. То би отворило питање граница Србије, радикализовало политику унутар земље и одразило би се на Републику Српску, преносе „Новости“.

Ову тезу изнио је у предавању у Бањалуци Тимоти Лес, истраживач Геополитичког форума Унверзитета Кембриџ. Само мало прије овог предавања, предсједавајући предсједништва БиХ Милорад Додик је у Београду поновио да је немогуће да се избјегне утицај решења косовског питања на ситуацију у БиХ.

Управо Косово и Метохију Лес види као најнестабилнији дио Балкана, јер се Приштина, у покушају да промјени свој статус, налази на пола пута транзиције ка државности.

Покушајима да се извуче из правне неизвјесности у којој се налази, Приштина ће, према Лесовом увјерењу, покренути ланац догађаја који би могао да доведе до прекомпоновања на Балкану:
Ако Бошњаци смање притисак на Србе и дају Хрватима већу аутономију, БиХ би потенцијално могла да преживи као радикална и веома децентрализована земља. У супротном, ако притисак оде предалеко, вероватно ће доћи тренутак када ће се српско руководство суочити с питањем о формалној независности.

Он истиче да Бошњаци треба да схвате да не могу наставити да форсирају БиХ унедоглед, када је јасно да је баланс снага, када се Запад повуче из цјелокупне слике, на страни Срба и Хрвата.

Грађани Републике Српске више пута су нагласили да желе да владају сами собом, да имају аутономију, своје надлежности. У таквим околностима, мало је вјероватно да ће БиХ прежјивети као јединствена држава у садашњим границама.

Политички аналитичар Срђан Перишић каже, за „Новости“, да је у причи о статусу Косова и последицама на РС и БиХ кључно да српски политичари не дозволе да се та питања решавају само са западним силама, већ морају активно да укључе Русију.

Жељко Будимир, стручњак за међународне односе, истиче да српски политичари морају да пазе приликом изјава о замјени територија Косова и Српске и да то не смије да буде њихова теза.

На Западу постоји став да ово неће допустити. РС мора да остане доследна у праћењу политике Србије, а посебно око војне неутралности.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *