ИН4С

ИН4С портал

Истраживала аферу „Можура“: Бизнисмен оптужен за убиство малтешке новинарке пуштен да се брани са слободе

1 min read

Милионер и бизнисмен оптужен за убиство малтешке новинарке Дафне Каруана Галиције, Јорген Фенек, пуштен је на слободу уз кауцију, а датум суђења још није одређен, преноси Гардијан. Галиција, која је истраживала корупцију приликом купопродаје вјетроелектране Можура на истоименом брду између Бара и Улциња, убијена је 2017. у експлозији аутомобила-бомбе док је излазила из своје куће у Биднији на Малти.

Фенек, власник групе казина и хотела, ухапшен је и оптужен за саучесништво у убиству Галиције у новембру 2019. године. Међутим, кашњења у покретању судског поступка омогућила су његовим адвокатима да успјешно затраже пуштање на слободу уз кауцију.

Породица Каруана Галиције осудила је ова одлагања, тврдећи да су држава и правосудни систем „изневјерили жртве“. Фенек и његова породица положили су више од 50 милиона евра у готовини и акцијама као гаранцију за његово пуштање.

Брутално убиство малтешке новинарке у држави чланици ЕУ довело је владајућу партију у центар скандала и оптужби за заташкавање, те изазвало забринутост широм Европе.

Фенек је у четвртак вече, пет година након што је први пут оптужен, изашао из затвора Корадино. У тамноплавом џемперу са рајсфершлусом и фармеркама, носећи папире и у пратњи свог адвоката, ушао је у комби са затамњеним стаклима док су се сниматељи тискали ка њему. Одбио је да коментарише, рекавши само „хвала“ прије него што је возило кренуло. Фенек је један од седам мушкараца који су оптужени за повезаност с убиством. Он негира оптужбе и изјаснио се као невин. До данас, ниједан од оптужених није излазио пред суд. Два брата Деђорђо, Алфред и Џорџ, признала су да су поставила бомбу и споразумно су осуђени на по 40 година затвора. Њихов саучесник добио је смањену казну након што је признао кривицу и пружио доказе тужилаштву. Два мушкарца оптужена за набавку бомбе налазе се у притвору и чекају суђење.

Мелвин Теума, таксиста који тврди да је био посредник, добио је предсједничко помиловање у замјену за свједочење и сада живи под полицијском заштитом. „Експлозија која ју је убила била је упозорење: правосудни систем изневјерио је жртве. Иако нико не може бити бесконачно задржан у затвору без суђења, суђења би требало да се заврше прије него што кауција дође у оптицај. Оптужени, тужиоци и судови не би смјели да одуговлаче поступке годинама“, саопштено је из Фондације Дафне Каруана Галиција, коју је основала њена породица, након Фенековог пуштања.

Судија Едвина Грима првобитно је одобрила кауцију у петак, 24. јануара, али су преговори око сложених финансијских гаранција трајали двије недјеље, одлажући Фенеково пуштање.

Његова тетка положила је своје акције у породичном бизнису некретнинама Тумас Груп као гаранцију. Овај удио је, према извјештајима, процијењен на преко 50 милиона евра. Фенек је такође уплатио депозит од 80.000 евра и везан је гаранцијом од 120.000 еура, које ће изгубити уколико прекрши услове кауције. Забрањено му је да приђе обали или аеродрому на мање од 50 метара, као и да контактира свједоке у случају против њега, укључујући Теуму. Сваки дан мора да се потписује у полицијској станици и остаје у кући од 17:00 до 11:00 сати. Може живјети само на адреси коју је суд одобрио, а испред његове резиденције 24 сата дневно биће стациониран полицајац. Суд му је задржао пасош и личне исправе.

Главни тужилац се противио пуштању на слободу, наводећи ризик од бјекства и могућност утицаја на свједоке. Међутим, према малтешком закону, оптужени могу напустити затвор ако је прошло 30 мјесеци од подизања оптужнице, а суђење још није почело. Премијер Малте Роберт Абела изјавио је да разумије бол породице, али је одбацио тврдње да је влада могла да учини више. Прошлог викенда рекао је да је до кашњења дошло због уставних случајева и прелиминарних саслушања које је покренуо Фенек, као и захтјева тужилаштва и породице, попут заштите идентитета извора Каруана Галиције.

„Ако ме питате да ли је влада могла нешто другачије да уради у овом случају, мој одговор би био да није могла“, рекао је Абела.

Као колумнисткиња и издавач магазина чији је политички блог имао велику читаност, Каруана Галиција била је готово једнако позната на Малти као и они које је разоткривала у својим истраживањима. У својим извјештајима критиковала је тадашњег лабуристичког премијера Малте Џозефа Муската и његове министре. Новинарка је била блиско повезана с опозиционом Националистичком партијом, а борба за привођење њених убица правди ометана је политичким сукобима. Мускат је био приморан да поднесе оставку 2019. године усред кризе, али је његова партија побиједила на општим изборима 2022. године и данас је и даље на власти.

Извршна директорица Мреже за афирмацију невладиног сектора (МАНС) Вања Ћаловић Марковић казала је 2023. да власти у Црној Гори треба да интензивирају сарадњу са службама са Малте у борби против организованог криминала и корупције и да би то могло да доведе и до расвјетљавања убиства новинарке Дафне Каруане Галиције.

Суди се високим функционерима на Малти. Њен син је долазио у Црну Гору, истраживачки је новинар и разговарао је са нашим политичарима у Скупштини који су му обећали да ће формирати анкетни одбор. Причам о овима из нове власти, али се од тога ништа није десило„, рекла је Ћаловић Марковић тада у подкасту Синдиката доктора медицине Црне Горе (СДМЦГ).

Прочитајте ЈОШ:

Син убијене малтешке новинарке: Моја мајка је истраживала и везе Ђукановића

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “Истраживала аферу „Можура“: Бизнисмен оптужен за убиство малтешке новинарке пуштен да се брани са слободе

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy